Quantcast

Piątek, 23 października 2020. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Jesienna strategia walki z epidemią koronawirusa. Co się zmieni?

2020-09-04 10:08:05 (ost. akt: 2020-09-04 10:12:00)

Autor zdjęcia: gov.pl

Włączenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do systemu testowania oraz utworzenie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego – to tylko niektóre założenia strategii walki z koronawirusem na jesień.

Minister zdrowia dr Adam Niedzielski przedstawił w czwartek plan walki z epidemią koronawirusa na jesień. W konferencji prasowej wzięli udział także wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oraz konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.

Minister Adam Niedzielski podkreślił, że czeka nas trudny okres z powodu wielu infekcji, które pojawią się w okresie jesiennym i będą występowały razem z koronawirusem.

— Mamy za sobą etap obrony przed pandemią, gdzie stosowaliśmy bardzo drastyczne środki, lockdown, rozwiązania stosowane w skali całego kraju - podkreślił szef resortu zdrowia Niedzielski. - Teraz zmieniamy charakter naszego działania, odchodzimy od środków stosowanych w ujęciu ogólnokrajowym, na rzecz środków dedykowanych do regionów. Strategia jest odpowiedzią na zmianę charakteru pandemii. Składa się z czterech obszarów — dodał.

Strategia zakłada duże zmiany związane z wykonywaniem testów w kierunku SARS-COV-2.

Testowanie

Główne cele w tym obszarze to skoncentrowanie testowania na pacjentach, którzy mają objawy oraz ochrona grup ryzyka.

— Będziemy chcieli przede wszystkim testować tych pacjentów, którzy pokazują standardowe objawy, czyli gorączka, duszność, kaszel — powiedział minister Niedzielski.

Wskazano cztery grupy obciążone szczególnym ryzykiem, które będą testowane, mimo braku objawów:
— przed pobytem w sanatorium,
— skierowani do zakładu opiekuńczo-leczniczego,
— skierowani do hospicjum,
— umieszczeni (decyzją administracyjną) w domu pomocy społecznej.

Minister podał, że strategia zakłada, że do systemu testowania zostaną włączeni lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Niedzielski podkreślał, że jeżeli wynik testu będzie ujemny, to pacjent zostanie pod opieką lekarza POZ. Natomiast, jeżeli będzie pozytywny, to taki pacjent zostanie skierowany na tzw. ścieżkę zakaźną realizowaną w sieci jednostek zajmujących się leczeniem chorób zakaźnych.

Minister przypomniał, że nadal fundamentalne w walce z koronawirusem są działania prewencyjne. — Dezynfekcja, dystans i maseczki pozostają bardzo ważnymi elementami walki z pandemią — zaznaczył. — Bardzo ważne jest, żebyśmy wszyscy brali odpowiedzialność za poziom zachorowań, jaki mamy w kraju — powiedział minister, akcentując potrzebę przestrzegania obostrzeń.

Trzy poziomy zabezpieczenia

Powstanie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

— Do tej pory głównymi jednostkami, które zajmowały się pacjentami z koronawirusem były szpitale jednoimienne. W tej chwili to pojęcie już znika. Lecznictwo szpitalne dla pacjentów z koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy — powiedział wiceminister Kraska.

Wskazał, że na trzecim, najwyższym poziomie znalazły się szpitale wielospecjalistyczne. Będą w nich m.in. oddziały: internistyczny i chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, położnictwa i neonatologii, kardiologiczny, intensywnej terapii i ortopedyczny.

Takich szpitali będzie w Polsce dziewięć:

— 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu
— Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu
— SPZOZ Puławy w Puławach
— Szpital Uniwersytecki w Krakowie
— Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie
— Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie -Koźlu
— SPZOZ MSWiA w Białymstoku
— Megrez sp. z o.o. w Tychach
— Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu

Wiceminister podkreślał, że do tych placówek będą trafiali pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Jednak będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem. W tych szpitalach przygotowano ponad 2 tysiące miejsc.

W poziomie drugim znajdzie się 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które będą przygotowane na przyjęcie pacjentów z COVID-19. W sumie znajduje się w nich ok. 4 tys. miejsc dla pacjentów wymagających opieki typowo internistycznej, ale także np. podłączenia do respiratora.

Natomiast pierwszy poziom obejmie szpitale będące w tzw. sieci szpitali. - Takich szpitali, które są w sieci jest w Polsce ponad 600, więc myślę, że tych łóżek będzie wystarczająca liczba – powiedział.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał, że obecnie funkcjonuje 21 izolatoriów posiadających 2025 miejsc dla pacjentów z COVID. Jest także ok. 200 zespołów wymazowych, w których pobiera dziennie średnio ok. 4400 wymazów.

Obecnie działa również 148 karetek wykorzystywanych do transportu pacjentów z COVID19.

Strategia zakłada także rozszerzenie sieci punktów pobrań. Zwiększy się dostępność do punktów m.in. przez zwiększenie liczby godzin, w których działają.

gov.pl


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mazur #2968312 | 79.124.*.* 5 wrz 2020 14:48

  następny ,, fachowiec i specjalista '' w jednej osobie od uzdrawiania - poprzedni ,, fachowiec '' sprowadził maseczki z chińskim atestem , obecny to chyba zacznie sprowadzać kombinezony - pewno takie same badziewie jak tamte maseczki - oby tylko nie za szybko zechciał opuścić ten tonący statek , gdyż każdy następny to coraz lepszy w tym na co został powołany

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tak #2968224 | 31.0.*.* 5 wrz 2020 09:40

  kolejny zbawca narodu...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Lala #2968169 | 37.248.*.* 5 wrz 2020 06:55

  To ja chyba czegoś nie rozumiem. Powiedzmy że mam gorączkę kaszel i duszność. Fizycznie idę do przychodni w której mogą być inni pacjenci bez tych objawów. Podchodzę do rejestracji wypełniamy ankietę podchodzę pod gabinet. Lekarz mnie bada i daje skierowanie na Covid. Jadę na wyjazd. Na mojego pecha jest pozytywny. I teraz pytanie . Czy lekarz i osoby z którymi miałam kontakt w przychodni idą na kwarantanne, kto ich w tym czasie zastąpi, jak przedłużać leki stałe skoro pracownicy przychodni są na kwarantanne, kto zaszczepić dzieci zdrowe,co z innymi chorobami ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. bat #2968137 | 196.245.*.* 4 wrz 2020 22:49

  Czy osoby od których nie pobrano próbek nadal będą otrzymywały pozytywny wynik testu i skierowanie na kwarantannę? Czym covid 19 różni się od innych koronawirusów że cały świat bierze udział w cyrku?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Mazur #2967854 | 79.124.*.* 4 wrz 2020 12:36

  na jesieni nastąpi totalne ogłupianie ludzi świrusem na którym oszuści będą kręcić jeszcze większe lody ...lody przy których Bill Gates będzie klękał

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)