Quantcast

środa, 2 grudnia 2020. Imieniny Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Nie żyje malarz Andrzej Cisowski. Mieszkał i pracował na Mazurach

2020-07-29 09:01:10 (ost. akt: 2020-07-29 09:28:42)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W nocy z 27 na 28 lipca w wieku 58 lat zmarł Andrzej Cisowski. Choć urodził się w Białymstoku, emocjonalnie związany był ze Szczytnem, w którym spędził dzieciństwo i wczesną młodość. Mieszkał w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. W 2001 roku wrócił na Mazury.

Jak czytamy na profilu facebookowym Masurian Art House, „Po wieloletnich podróżach zagranicznych artysta Andrzej Cisowski osiadł w mazurskiej miejscowości Targowo, gdzie stworzył miejsce przepełnione artystycznym duchem.
W każdym zakątku posiadłości Masurian Art House unosi się magiczna aura, która pozwala na oderwanie się od codzienności i zaznanie spokoju i łączności z naturą”. To w tym domu zmarł, niespodziewanie, w nocy z 27 na 28 lipca.


W Szczytnie powstał jeden z jego murali, w którego tworzeniu pomagali więźniowie.


- Droga twórcza Andrzeja Cisowskiego przypomina karierę naukowca, który, dochodząc do kolejnych odkryć, eksploruje ich przedmiot. Każdy etap jego pracy jest związany z poprzednim, ale całość tworzy dość skomplikowaną układankę – pisała o nim krytyczka sztuki Agnieszka Rayzacher.
A myśląc o początkach jego twórczej drogi dodawała: - Tworzył malarskie sprawozdanie z miejsca, w którym groteska zdawała się być najlepszą bronią w walce z beznadzieją.
Jakiś czas temu Andrzej Cisowski pojawił się w teledysku do utworu progresywnej grupy Xpressive.

Jego malarstwo i inne formy twórczości kształtowały się stopniowo, wraz ze środowiskami artystycznymi, z jakimi się stykał. Po klasycznej szkole warszawskiej zafascynował go neoekspresjonizm niemiecki (grupa Mulheimer Freiheit, „nowi dzicy”). W latach 80-tych pozostawał pod wpływem „szalonej i absurdalnej” twórczości Jean Dubuffeta i Jean-Michela Basquiata (styl art brut). Już wówczas zaznaczył swój indywidualny styl oparty na świadomej zabawie formą, techniką, kompozycją, w której m.in. łączył postaci z napisami (w tym okresie powstał cykl „Obrasy”). W 2005 r. zrealizował instalację w plenerze ph. Ziemia na horyzoncie!. Wielowymiarowy projekt site-specifik łączący naturę z kulturą zorganizował w mazurskiej wsi Targowo. Tym samym artysta zrealizował swoje dziecięce marzenie o budowie własnego obozowiska. W Targowie prowadzi Masurian Art House, gdzie realizuje także i inne projekty. Jego prace oceniane są jako „kolorowy, jasny i łagodny, a także nieco żartobliwy, komentarz otaczającej nas rzeczywistości (…) Malarz czerpie, zapożycza, powtarza, miesza, gromadzi, wyrywa elementy z kontekstu i nadaje im nowy wymiar, tworzy nowe znaczenia”. Nie stroni przy tym od symboli podkultury, graffiti, grafiki reklamowej, komiksowej. Część jego prac tworzona jest w technice „od-fotograficznej”. Jako twórca regionalny zaistniał już w latach 80-tych, kiedy to brał udział w plenerach malarskich:
Źródło: Leksykon Kultury Warmii i MazurCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Artur #2956981 | 5.172.*.* 6 sie 2020 20:02

  Boże! jakie to smutne. Życie jest takie ulotne. Młody, utalentowany, a jednak.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Baska #2954856 | 83.31.*.* 31 lip 2020 16:38

  Dziękuje Andrzeju za wspólne chwile. Byleś wspaniałym kumplem , pięknym człowiekiem, zawsze uśmiechnięty, życzliwy ,otwarty i oddany. Twoje wielkie serce ,pasja, wrażliwość duszy byly dla mnie wielka inspiracja. Komu zapaprze dzis kawe, komu podrzuce pierogi,pogadam o farbach ,pustych tubkach? Niech Ci tam gdzies, bedzie lepiej, niech tamten swiat zamieni sie w bezkresne plotno, pokryte niebianska barwa milosci , jasnosci i nadziei. Zegnaj Przyjacielu, pozostaniesz zawsze w mym sercu .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Andrzej dla Andrzeja #2954823 | 83.31.*.* 31 lip 2020 15:53

  Zegnaj przyjacielu. wielki snutek w moim sercu.Ruszaj w niebianskie plenery.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. cień #2954041 | 88.199.*.* 29 lip 2020 22:33

  Bardzo smutne... ciężko uwierzyć...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Zbyszek Bieniak #2954026 | 188.146.*.* 29 lip 2020 21:18

  Żegnaj nasz kochany Aniele. Byłeś naszym światełkiem, utalentowanym artystą i wspaniałym przyjacielem. Do zobaczenia kiedyś, gdzieś..

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)