Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Dziki zrobiły sobie imprezę na parkingu przy placu Bema w Olsztynie [ZDJĘCIA, AKTUALIZACJA]

2020-07-24 10:37:43 (ost. akt: 2020-07-24 16:39:33)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dziki mają chyba dość buntowniczą naturę, bo imprezy urządzają sobie tam, gdzie im się podoba. Rzecz w tym, że mniej podoba się to ludziom. Plac przed starostwem został całkiem niedawno wyremontowany. Nasadzenia, które dziki poniszczyły, to także niemały koszt...

Dzisiaj (24 lipca) około 10 rano nasz fotoreporter spotkał stadko dzików pod budynkiem starostwa w Olsztynie. Gdyby na chwilę zapomnieć o stratach, jakie dziki akurat wyrządzają, można byłoby z przyjemnością śledzić ich działania. Bo były tu wszystkie motywy nie tylko dobrego filmu przyrodniczego, ale wręcz hollywoodzkiego: walka o władzę (w wykonaniu dwóch dzików), walka o przetrwanie (a konkretniej: pożywienie), a w końcu walka z przeciwnościami losu (czyli ludźmi).


Dzikom niestraszne były wszędobylskie kamery i aparaty, nic sobie także nie robiły z uważnego spojrzenia, jakie zawiesił na nich sam gospodarz powiatu olsztyńskiego. Starosta, który pojawił się przed urzędem, powodów do radości nie miał, ale do nieproszonych gości podszedł ze spokojem. Można wręcz powiedzieć, że wykazał się gościnnością, bo zwierzętom zrobił nawet zdjęcie.A skoro o zdjęciach mowa, to, przymrużając oko coraz bardziej, może powinniśmy zapytać olsztynian, czy dziki nie powinny się stać odpowiednikiem wrocławskich krasnali? Można byłoby rozpisać konkursy: kto znajdzie więcej dzików w Olsztynie w ciągu godziny? Kto zrobi zdjęcie dzikowi na przystanku, a kto w autobusie?

Zobacz także: Olsztyn szuka sposobu na dziki. Kontrowersyjne działania będą kontynuowane Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu Urząd Miasta Olsztyna przygotował ogłoszenia o przetargach, które mają pomóc w poradzeniu sobie z coraz większą liczbą dzików w naszym mieście. Wiadomo...
Dziki są problemem Olsztyna nie od dziś. Sytuację skomplikowała sprawa ASF i zakazu wywozu dzików do lasu. Teraz dziki można przegonić w inne miejsce albo... uśpić. Choć mieszkańcy miasta powoli przyzwyczaili się już do widoku gości z lasu, coraz częściej skarżą się na straty, jakie dziki wyrządzają. W grę wchodzą przecież nie tylko kwestie estetyczne, ale przede wszystkim finansowe.

Do tematu dzików w Olsztynie, już na poważniej, wrócimy w poniedziałkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej.


AKTUALIZACJA:

Jak przystało na gospodarza, starosta sam sprząta po gościach:


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wojownik. #2954625 | 88.156.*.* 31 lip 2020 09:58

  Piękny jest widok na ul.Wojska Polskiego . Portiernia szpitala M.S.W I.A w Olsztynie sławna Poliklinika . Pozaklejane okna , drzwi , kartka w oknie telefonować do ochrony na numer taki i taki , śpię albo oglądam TV. W godzinach nocnych ciemno tylko gra TV i chrapanie przed budynkiem pety na trawniku rzucane przez Pracowników niepełnosprawnych ochrony. Brawo dla Pani Dyrektor.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Piekny widok !!!! #2954574 | 88.156.*.* 31 lip 2020 08:39

  Przynajmniej wzruszą ziemię i woda deszczowa będzi wsiakać.Przyroda jest mądrzejsza od urzędasów w bialłych koszulach co sa po socjologiach politologiach i innych ....logiach , czyli PO niczym

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Sylwia #2953117 | 79.191.*.* 27 lip 2020 14:55

  Dopóki nie stanie sie tragedia,to już nie jest śmieszne tylko żenujące

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ... #2952748 | 88.156.*.* 26 lip 2020 05:17

   Na FB jest grupa DZIKI W OLSZTYNIE, gdzie miłośnicy tych szkodników wstawiają zdjęcia, selfie, filmiki, oswajają je, rozczulają się nad nimi a najczęstsze komentarze mówią, że dziki nikomu nie przeszkadzają. Tak sobie myślę że to oni powinni być odpowiedzialni za usunięcie szkód powodowanych przez dziki. Dzik powinien być dziki i jako taki bać się człowieka (nie wchodzić do miasta). Podchodzenie do nich, karmienie z reki, próby głaskania czynią większą szkodę, niż rzucanie w nich kamieniem. Oswojony dzik zostanie złapany i uśpiony...

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. nikt ważny #2952609 | 46.186.*.* 25 lip 2020 13:25

   Teraz wiem dlaczego plac przed Ratuszem jest w większości zabetonowany. Dziki nie mają tam czego szukać, a gdy Pańskie oko dzika nie widzi, to i problemu nie dostrzega. Co najwyżej ogłasza przetargi o wyłapywaniu i usypianiu (dobre określenie, bo uśmiercanie jest nieteges) dzików. Nie lepiej urządzić w okolicznych lasach stałych miejsc dokarmiania dzikiej zwierzyny? Nauczyć dziki, że tam zawsze będzie karma pod dostatkiem. Wtedy nie będą "balować na mieście".

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (30)