Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Złota Pinezka na Warmii i Mazurach. Google przyznało nagrodę Mostom w Stańczykach

2020-07-24 12:55:36 (ost. akt: 2020-07-24 12:17:16)

Autor zdjęcia: Mat. prasowe

Google przyznało Złote Pinezki, czyli wyróżnienie dla najbardziej docenionych przez użytkowników Map Google atrakcji turystycznych w każdym z województw. W województwie warmińsko-mazurskim nagrodę otrzymały Mosty w Stańczykach.

Jak czytamy w komunikacie towarzyszącym tej nagrodzie, Mosty w Stańczykach uznano za "wyjątkowe, przypominające rzymskie akwedukty budowle, które warto odwiedzić, aby przyjrzeć się niezwykłej panoramie Puszczy Rominckiej i poznać ich historię".

"Mapy Google zostały uruchomione w lutym 2005 roku i od tego czasu pomagają użytkownikom znajdować informacje o interesujących ich miejscach, firmach czy instytucjach z całego świata. Dziś z usługi korzysta już ponad miliard użytkowników z różnych zakątków globu. Z biegiem lat do Map Google dodano ponad 200 milionów miejsc, z kolei użytkownicy każdego dnia publikują w usłudze ponad 20 milionów wpisów: wskazówek, opinii, zdjęć i informacji" - czytamy w informacji prasowej.


- Z okazji 15. rocznicy uruchomienia Map Google postanowiliśmy przyznać statuetki - Złote Pinezki. To szczególne wyróżnienie, bo chociaż przyznane przez nas, to tak naprawdę w imieniu samych podróżników i użytkowników Map. To właśnie dzięki ich ocenie i zaangażowaniu mogliśmy wyłonić jedną atrakcję turystyczną w każdym z województw - miejsce szczególne i warte odwiedzenia. A takim - w województwie warmińsko-mazurskim - okazały się Mosty w Stańczykach. Mamy nadzieję, że każdy, kto odwiedzi to miejsce, zarezerwuje sobie czas, żeby przejść się wzdłuż tych niezwykłych budowli, a także odkryje piękno okolicy - powiedziała Elżbieta Różalska z Google Polska.

Mosty w Stańczykach obecnie mają już prawie 3,5 tysiąca opinii na Mapach Google, a średnia ocen wynosi 4,6. Akwedukty Puszczy Rominckiej, jak powszechnie są nazywane zostały wybudowane w latach 1912–1914 i 1918. Dwa pięcioprzęsłowe mosty wykonane są z żelbetonu i mają długość aż 180 m oraz 36,5 m wysokości każdy.

Do wspólnego poznawania turystycznych perełek Polski, Google zaprosił 8 twórców znanych ze swojej ciekawości świata i zamiłowania do podróży. Są to: Krzysztof Adamek (@krzysztof_adamek), Victor Borsuk (@victorborsuk), GDZIE BĄDŹ (@gdziebadz), Globstory (@globstory), Szpilki w Plecaku (@szpilkiwplecaku), Travelicious (@traveliciouspl), Travelover (@travelover.pl) i Wędrowne Motyle (@wedrownemotyle). Każdy twórca przedstawi na swoim profilu dwa miejsca wyróżnione Złotą Pinezką, zachęcając do odkrywania Polski, a także do wspierania ulubionych miejsc poprzez pozostawianie opinii na Mapach. Mosty w Stańczykach pokażą swoim obserwującym autorzy kanału GDZIE BĄDŹ - czyli Pioter i Zońka Jurkowscy, para podróżników i pasjonatów, którzy dla odkrywania świata porzucili swoje wielkomiejskie życie i pracę w korporacji.


- Stańczyki są spektakularne. Wysoka ocena użytkowników zupełnie mnie nie dziwi. Chociaż z pewnością nie jest to pierwsze skojarzenie z Warmią i Mazurami. Wody jest tam niewiele, a potężne wiadukty wyrastają zupełnie niespodziewanie i wypełniają krajobraz perfekcyjnie. Bardzo cieszę się z tej Pinezki. Gratulacje! - komentuje Pioter „GDZIE BĄDŹ” Jurkowski.

Analiza trendów w wyszukiwarce Google wskazuje, że Polacy nie stracili zainteresowania podróżami. Zmieniły się jednak ich preferencję oraz styl podróżowania. Miejsca i atrakcje w kraju cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem (wzrost udziału polskich destynacji z 60% wyszukiwań podróżniczych w maju i czerwcu 2019 r. do 84% w maju i czerwcu 2020 r.).

Kategoria związana z atrakcjami turystycznymi zaczęła rosnąć od drugiej połowy kwietnia (od maja do końca czerwca wzrost wyszukiwań w kategorii atrakcji zauważalny był już na poziomie 12%). Ponadto zauważalny jest wzrost zainteresowania miejscami blisko natury, zielonymi miejscami poza miastami, takimi jak parki narodowe (wzrost o 62% rok do roku) oraz spadek wyszukiwań popularnych i często zatłoczonych miejsc takich jak kurorty wakacyjne czy parki rozrywki.

W województwie warmińsko-mazurskim największe wzrosty odnotowały właśnie Mosty w Stańczykach (wzrost o 181% rok do roku), a ponadto Zamek Krzyżacki w Ostródzie (86% r-d-r), Jezioro Niegocin (77% r-d-r) czy Wilczy Szaniec (54% r-d-r).

Do tej pory przyznano dwie Złote Pinezki. W województwie pomorskim otrzymał ją Zamek w Malborku, w województwie zachodniopomorskim Wały Chrobrego. Informacje o kolejnych laureatach i przyznanych statuetkach będzie można znaleźć na blogu Google i profilu na Facebooku, a także na profilach twórców.

Źródło: Mat. prasowe, red.Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tunczyk #2953151 | 85.191.*.* 27 lip 2020 16:07

    bylem tam tydzien temu, fajna rzecz i od razu na goraco znalazlem w internecie nagranie z lat 30-tych jak przejezdza pociag po jednym z tych mostow co mnie zdziwilo to, ze bylo lyso, zadnych drzew a teraz wokol dzungla

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Klop #2952137 | 88.156.*.* 24 lip 2020 13:00

    3 h jazdy samochodem...... sorki nie stać mnie na papierosy A co na taki wyjazd z całą Rodziną. Tak razem.z żona pracujemy mamy razem 5tys miesięcznie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)