Quantcast

środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Prosty, nowoczesny i wygodny dla przewoźników

2020-07-06 15:34:43 (ost. akt: 2020-07-06 15:36:45)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Taki ma być system poboru opłat drogowych, który zastąpi viaTOLL. Ten przestanie działać z końcem lipca 2021 roku.

Nowy system będzie oparty na geolokalizacji i pozwoli uiścić opłatę drogową m.in. za pośrednictwem aplikacji mobilnej w smartfonie. Zostanie też powiązany z e-Urzędem Skarbowym budowanym w resorcie finansów. Planowane na przyszły rok wdrożenie nowego systemu ma być płynne i nie powodować wzrostu opłat ani problemów dla kierowców.

Od 1 lipca Główny Inspektor Transportu Drogowego nie zajmuje się już poborem opłat za przejazdy pojazdami powyżej 3,5 tony po płatnych drogach krajowych i autostradach na wyznaczonych odcinkach A2 (Konin – Stryków) i A4 (Bielany Wrocławskie – Sośnica).

Zgodnie z nowelizacją ustawy o drogach, którą prezydent podpisał w połowie czerwca, to zadanie przejęła Krajowa Administracja Skarbowa. Dla kierowców nie wiąże się to jednak z żadnymi zmianami – pobór opłat odbywa się na dotychczasowych zasadach.

Do końca lipca 2021 roku KAS zamierza wygasić dotychczasowy system poboru opłat. Zastąpi go nowy, oparty na geolokalizacji. Bramownice pozostaną, ale będą wykorzystywane w celach kontrolnych.

Nowy system poboru opłat drogowych ma być efektywniejszy, bardziej nowoczesny, a przy tym bardziej wygodny dla kierowców i przewoźników. Co ważne, nie będzie generował po ich stronie niepotrzebnych obowiązków i kosztów. Ograniczy też koszty ponoszone przez administrację.

– Nowy system wesprze pracę inspektorów inspekcji drogowej. Będą oni mieli o wiele łatwiejszy dostęp do danych przekazywanych w czasie rzeczywistym, co pozwoli na bieżące monitorowanie przewozu towarów i ruchu środków przewozowych. Będzie to system nowoczesny, oparty na danych geolokalizacyjnych, które pozwolą z dużą dokładnością określić, czy realizowany przewóz wiązał się z uiszczeniem opłaty, czy też nie, i po jakim odcinku drogi krajowej się odbywał – dodaje Dariusz Rostkowski, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji.

System ma być także dużo wygodniejszy dla kierowców. Zamiast urządzeń pokładowych służących wyłącznie do poboru opłaty pozwoli na wykorzystanie w tym celu telefonów komórkowych, nawigacji satelitarnych czy urządzeń fabrycznie montowanych w pojazdach. To oznacza, że do uiszczenia opłaty elektronicznej będzie można wykorzystać np. smartfon z zainstalowaną bezpłatną aplikacją mobilną dostarczoną przez KAS.

opr. bar, mat. newseria.pl


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Met #2944967 | 46.215.*.* 7 lip 2020 08:22

  A jeżeli nie mam smartfona - tylko "starą" dobrą Nokię - to e-Urząd Skarbowy mi go podaruje ?.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Niewygodny komentarz? #2944791 | 37.47.*.* 6 lip 2020 18:36

  Dobrowolnie kupicie komórki za kilka tysiecy zlotych, które będą obsługiwały system 5Ģ i będziecie śledzeni wg najnowszych światowych technologii. Bedzie wiadomo nie tylko co kupujecie, co jecie ale również czym jeździcie i gdzie jedziecie. Jak padnie Wam komórka i nie naładujecie jej w ciągu 15 minut to dostaniecie karę z Urzędu skarbowego. Myśleliscie, że kiedyś będą czipowali Wasze wnuki? Po co? Przecież właśnie kolejny artykuł informuje Was, że jestecie na etapie czipowania elektronicznego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. nez #2944756 | 88.156.*.* 6 lip 2020 17:08

   Wstęp do zabudowania geolokalizatora do każdego auta. Policja się ucieszy, a piesi będą bezpieczniejsi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. j. #2944734 | 83.5.*.* 6 lip 2020 16:22

   Straciłem rachubę który to już "wspaniały system" opłat jest wdrażany, oczywiście za grubą kasę. Czy ten będzie dobry czy okaże się kolejnym bublem? Czas pokaże a my zapłacimy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz