Quantcast

Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Po pierwsze nowoczesność

2020-07-02 21:24:15 (ost. akt: 2020-07-02 21:31:36)

Autor zdjęcia: Pixabay

Nadal nie wiemy jak mocno wpłynie koronawirus na naszą gospodarkę. Optymiści twierdzą, że najgorsze mamy za sobą. Tych jest jednak niewielu. Większość ekspertów uważa, że najgorsze jest jeszcze przed nami (oby się mylili).

Jednak nie tylko koronawirus jest problemem dla naszej ekonomiki. Coraz ważniejsze będzie poszukanie odpowiedzi na pytanie, co ma być jej kołem zamachowym. Nie w nadchodzących latach, ale już teraz.

Niedawno w Olsztynie przebywał b. wicepremier Jarosław Gowin. Uczestniczył w przekazaniu symbolicznego czeku na 6 milionów złotych dla naszego Uniwersytetu. Te pieniądze UWM przeznaczy na budowę nowych siedzib dla wydziałów Wydziału Prawa i Administracji i Wydziału Nauk Społecznych.

Przemawiając klika zdań poświęcił też gospodarce. To mądre słowa. Posłuchajcie.

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mazur #2942749 | 31.0.*.* 3 lip 2020 01:07

  Ano mądre. Niemniej jednak nic w tym odkrywczego i nic czego byśmy nie wiedział i nie pisali. Jeśli chodzi o region to ja już od wielu lat wskazuje i w publikacjach i różnych wystąpieniach, że brniecie i kurczowe trzymanie się koncepcji regionu - skansenu jest szkodliwe społecznie oraz gospodarczo i w obecnych warunkach winno być traktowane jako rodzaj sabotażu. Dotyczy to w szczególności koniecznej infrastruktury komunikacyjnej i energetycznej bez której możemy zapomnieć o jakimkolwiek sensownym rozwoju (nawet w przypadku biedaturystyki). Tu są potrzebne inwestycje w sektory z którymi wiąże się transfer technologii. Dotyczy to zarówno sfery produkcji jak też nowoczesnych usług. Ograniczanie się do prostego przetwórstwa i podwykonawstwa oraz prostych usług (głównie turystycznych w rodzaju spanie i jedzenie) oznacza śmierć dla tego regionu, w tym tak że demograficzna oraz selekcję negatywną. Już dawno wyprzedził nas Podkarpacie i Podlasie. To o czymś świadczy i daje do myślenia. Region ma potencjał ale potrzebna jest zmiana myślenia, odejście od schematu i postrzegania regionu jako rodzaju daczowiska do weekendowych wypadów z Warszawy. Pierwszy krok to infrastruktura, drugi to mądra strategia i polityka inwestycyjna, plany zagospodarowania, koordynacja między samorządami (chodzi o to aby nie dublowac inwestycji i bardziej współpracować a mniej konkuriwac). Nowoczesność to tez różnorodność gospodarcza. To zarówno uslugi ale też przemysł, przetwórstwo i technologie. To oczywiście także turystyka ale dobrze skrojona i zaplanowana w taki sposób aby nie miała charakteru wyłącznie sezamowego. To także nowoczesne usługi medyczne i sanatoryjne. Dziś i mnie dlaczego się nie stawia na ten rodzaj usług wszak są mi temu doskonale warunki. Problemem.pozostaje nadal dostępność komunikacyjną ale i to się zmieni. Musi... To tylko kwestia czasu i docelowo żadne lobby daczowiczow tego nie zatrzyma. Chociaż w ich interesie jest aby nie działo się tu nic. Czas uwierżyć że może być i raczej bo to pierwszy krok do sukcesu. Wiem co mówię.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pluś #2942724 | 95.40.*.* 2 lip 2020 22:35

  Aby alko nie zabrakło %

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. głąb rżnie głąba #2942701 | 77.111.*.* 2 lip 2020 21:46

  i głąbami zostaną

  ! - + odpowiedz na ten komentarz