Quantcast

środa, 2 grudnia 2020. Imieniny Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Stawiguda drugą gminą w Polsce

2020-07-02 12:00:00 (ost. akt: 2020-07-03 13:03:53)
Gmina Stawiguda

Gmina Stawiguda

Autor zdjęcia: Portal gminy stawiguda

Podolsztyńska gmina zajęła drugie miejsce w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce. Dobrze wypadł też cały powiat olsztyński. Wiemy też, co stanie się z wozem strażackim, który Stawiguda otrzyma za wysoką frekwencję wyborczą.

Ranking Finansoey Samorządu Terytorialnego został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Najlepszym powiatem w województwie warmińsko-mazurskim i 27. w kraju jest Powiat Olsztyński. Ale Stawiguda zasługuje chyba na jeszcze większą pochwałę. W rankingu wyprzedziła ją tylko jedna gmina (Dobra Szczecińska).

W Polsce funkcjonuje prawie 2,8 tys. jednostek samorządu terytorialnego. Zespół badawczy krakowskich naukowców przeanalizował ich sposób gospodarowania pieniędzmi, pracując na danych przekazanych przez Regionalne Izby Obrachunkowe. W ocenie finansowej brano więc pod uwagę siedem wskaźników: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relację nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń, relację zobowiązań do dochodów ogółem oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

Powiat Olsztyński w kategorii powiatów ziemskich zdobył najwyższą lokatę wśród dziewiętnastu powiatów województwa warmińsko-mazurskiego. W skali kraju zajął 27. miejsce na 314 wszystkich powiatów uwzględnionych w rankingu. W pierwszej setce znalazły się jeszcze dwa powiaty z regionu: elbląski (83. miejsce) i działdowski (100. miejsce).
W kategorii miast na prawach powiatu Olsztyn uplasował się na 21. miejscu. Elbląg znalazł się w tym zestawieniu na pozycji 46.

Stawiguda jest druga na 1546 gmin wiejskich. Nie możemy jednak zapomnieć, że w pierwszej setce znalazły się też gminy: Jonkowo (13) i Dywity (90). Wale też — wśród 628 gmin miejsko-wiejskich — na 46. pozycji znalazł się Biskupiec, a na 53. – Barczewo.

— To wiarygodny i miarodajny ranking, bo opracowany przez naukowców, obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego i opiera się na obiektywnych wskaźnikach ekonomicznych, stąd wysoka pozycja powiatu powinna nas wszystkich cieszyć. Mamy się czym pochwalić — podkreśla Andrzej Abako, starosta olsztyński. — Oczywiście doceniam i gratuluję naszym gminom, zwłaszcza Stawigudzie, która znalazła się na podium z drugą lokatą. Myślę jednak, że tu nie chodzi o „zawody”, bardziej jest to dla nas, samorządowców, okazja do podpatrywania dobrych praktyk stosowanych w Polsce i przenoszenia ich na swój grunt — dodał.

Mieszkańcom Stawigudy informację przekazał wójt gminy Michał Kontraktowicz. Jak pisał na Facebooku:
„Tak wysoka nota to docenienie pracy mojej i mojego całego zespołu oraz radnych, sołtysów i każdego z Państwa, kto dba o rozwój naszej gminy, a także dowód na to, że obraliśmy właściwy kierunek rozwoju i dobrze go realizujemy. Druga pozycja w rankingu to między innymi efekt bardzo skutecznego wnioskowania o środki zewnętrzne. Wiem, że jeszcze wiele pracy przed nami, ale nie boimy się wyzwań, bo wiemy, że na realizację inwestycji czekają mieszkańcy naszej gminy, a rozwój gminy, z którego korzystamy na co dzień, jest najważniejszym efektem naszej pracy”.

Gala ma się odbyć w grudniu. Wójta zapytaliśmy o więcej szczegółów.
— To specyficzny ranking. Jest siedem wskaźników i pokazuje skuteczność działania samorządu. W szerokim rozumieniu, bo nie tylko wójta, ale i pracowników, rady gminy, urzędników i mieszkańców. Są niezwykle aktywni i pomagają mi w wielu działaniach — nie kryje Michał Kontraktowicz. — O tym, że są wspaniali, niech świadczy głosowanie. Mam nadzieję, że budzi się tożsamość gminy i mieszkańców, mimo tego, że sporo osób jest tzw. „napływowa”. Chyba zaczynamy się mocno identyfikować z naszymi miejscowościami — dodaje.

A skoro Stawiguda wypadła tak dobrze, to nie sposób nie zapytać o planowane inwestycje.

— Każdy projekt jest istotny, bo dotyka potrzeb mieszkańców niezależnie od tego, czy to mała, czy duża społeczność. Są jednak elementy niezwykle ważne. Mam na myśli rondo na ulicy Bartąskiej — precyzuje. — Jego budowa jest niezwykle ważna i przygotowaliśmy już koncepcję, która trafi do powiatu. Jest uzgodniona i moim zdaniem dobrze wygląda. Poza tym będziemy budować ścieżkę pieszo-rowerową wzdłuż ulicy Bartąskiej. Od ulicy Stawigudzkiej w kierunku ulicy Bukowskiego. Na 99 proc. zdążymy zaprojektować. Od ronda do ul. Stawigudzkiej mogą się pojawić problemy własnościowe, ale pracujemy nad tym. Kolejna rzecz to przedłużenie ul. Bukowskiego, które mam nadzieję, złożymy do dofinansowania przy okazji FDS. Podstawowe dokumenty są przygotowane — zapewnia wójt.

Z kolei w samej Stawigudzie jest ul. Warszawska.

— Droga powiatowa, chcemy ją współfinansować z powiatem, w formule projektuj i wybuduj. Mamy nadzieję, że powiat zdąży. Sporo dzieje się też na drogach powiatowych, ale złożymy wnioski o drogi gminne. Inwestycji jest naprawdę sporo. Cały czas myślimy też o szkole. To oczywiście kwestia znalezienia finansowania zewnętrznego. Mamy też plany co do boisk i hali sportowej. Ale na to jeszcze trochę poczekamy.

Wiemy też, co z wozem strażackim, który gmina dostanie za wysoką frekwencję wyborczą.

— W piątek jadę do MSWiA odebrać promesę na ten wóz. Strażacy z Bartąga się cieszą, bo samochód trafi do nich. Zostało to uzgodnione z innymi jednostkami i komendantem gminnym — wyjaśnia Michał Kontraktowicz. — Przymierzaliśmy się do kupna samochodu. Może nie w tym roku, ale w przyszłym. A tu taka niespodzianka. Dziękujemy mieszkańcom za ich aktywność.
PJ

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mega #2942971 | 89.228.*.* 3 lip 2020 11:38

  Co na to gmina Gietrzwałd? Nie warto brać przykładu?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olo #2942960 | 213.73.*.* 3 lip 2020 11:25

  Wielki sukces, pewnie wskaźniki są dla Stawigudy zasługą zlikwidowania dowozu dzieci do szkół.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mieszkaniec naszej gminy. #2942699 | 178.235.*.* 2 lip 2020 21:37

  GRATULACJE MICHAŁ.... ROBISZ BARDZO DOBRĄ ROBOTĘ !!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Olsztyn #2942543 | 194.242.*.* 2 lip 2020 14:27

   Przyłączyć tę Stawigudę do Olsztyna i tyle.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. buu hahaha #2942537 | 88.156.*.* 2 lip 2020 14:17

    Będziecie widziec ten wóz strażacki jak świnia niebo! No chba że na obrazku:https://www.google.com/search?q= nowoczesny+w%C3%B3z+stra%C5%BCacki&rlz=1 C1CHWL_plPL702PL702&tbm=isch&source=iu&i ctx=1&fir=xeCC8E14QpZJ_M%252CvNzOKc0kLl- QjM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kSv9Spk1rcf_yLH hYDBjRF8NYSJXQ&sa=X&ved=2ahUKEwj49aPwxa7 qAhWF0KYKHXywAGEQ9QEwBHoECAkQGg#imgrc=xe CC8E14QpZJ_M

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (9)