DZIAŁANIE W CZASACH PODWYŻSZONEGO RYZYKA

2020-06-26 13:48:41(ost. akt: 2020-06-26 13:49:14)
Pandemia covid-19, której całkowitych skutków wciąż jeszcze nie znamy, wpłynęła nie tylko na życie gospodarcze, ale także na rynki finansowe. Mamy do czynienia z bardzo silnymi wahaniami cen akcji, walut i innych aktywów, ale także z powszechnym i znaczącym działaniem rządów i banków centralnych, które starają się stabilizować sytuację ekonomiczną.
Polski rząd i bank centralny działają w podobny sposób jak inne tego typu instytucje na świecie. Znaczącym pakietom pomocowym dla firm i pracowników towarzyszą działania NBP, których elementem jest obniżenie stóp procentowych w Polsce do historycznie niskiego poziomu. Działania te obniżają koszt pieniądza i w efekcie mają spowodować pobudzenie gospodarki. Niezależnie od działań podejmowanych przez rządy i władze monetarne w większości krajów świata w najbliższych latach żyć będziemy w sytuacji podwyższonego ryzyka rynkowego. Może ono dotyczyć zarówno zmienności kursów walutowych, jak i stóp procentowych. Warto brać to pod uwagę, szczególnie przy podejmowaniu przez przedsiębiorców długofalowych decyzji inwestycyjnych. Takie ryzyka można jednak ograniczyć. Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje produkty, które mogą zmniejszyć ryzyko związane ze zmianą wysokości stóp procentowych.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest transakcja IRS (Interest Rate Swap), inne to kontrakt FRA (Forward Rate Agreement) i transakcja CIRS (Cross-Currency Interest Rate Swap). Warto też zwrócić uwagę na ryzyko walutowe. W firmach, które współpracują z zagranicznymi kontrahentami, mogą się pojawić rozliczenia w obcej walucie. W takim przypadku można podpisać z kontrahentem umowę na rozliczenie w takiej walucie, w jakiej ponosi się koszty, czyli zdecydować się na tzw. hedging naturalny. Takie rozwiązanie nie zawsze jest jednak możliwe.

W przypadku braku możliwości negocjacji z kontrahentem waluty rozliczenia lub podziału ryzyka walutowego, można skorzystać z produktu, który przed takim ryzykiem zabezpiecza. BGK oferuje produkty, które mogą stanowić zabezpieczenie przed zmianami kursowymi, między innymi: transakcja terminowa Forward, opcje walutowe czy bardziej skomplikowane struktury opcyjne. Warto pamiętać, że korzystanie z produktów inwestycyjnych, także przedstawionych w tym artykule, wiąże się z ryzykiem charakterystycznym dla poszczególnych rozwiązań finansowych oraz ryzykiem inwestycyjnym.

Grzegorz Giebułtowski, dyrektor Biura Wsparcia Sprzedaży Produktów Skarbowych
Michał Kudosz, starszy dealer korporacyjny, Biuro Wsparcia Sprzedaży Produktów Skarbowych


Obrazek w tresci

Siedziba Regionu Warmińsko-Mazurskiego BGK, Olsztyn, ul. Dąbrowszczaków 21




Artykuł powstał we współpracy z BGK.