Quantcast

Czwartek, 26 listopada 2020. Imieniny Leona, Leonarda, Lesławy

DZIAŁANIE W CZASACH PODWYŻSZONEGO RYZYKA

2020-06-26 13:48:41 (ost. akt: 2020-06-26 13:49:14)

Pandemia covid-19, której całkowitych skutków wciąż jeszcze nie znamy, wpłynęła nie tylko na życie gospodarcze, ale także na rynki finansowe. Mamy do czynienia z bardzo silnymi wahaniami cen akcji, walut i innych aktywów, ale także z powszechnym i znaczącym działaniem rządów i banków centralnych, które starają się stabilizować sytuację ekonomiczną.

Polski rząd i bank centralny działają w podobny sposób jak inne tego typu instytucje na świecie. Znaczącym pakietom pomocowym dla firm i pracowników towarzyszą działania NBP, których elementem jest obniżenie stóp procentowych w Polsce do historycznie niskiego poziomu. Działania te obniżają koszt pieniądza i w efekcie mają spowodować pobudzenie gospodarki. Niezależnie od działań podejmowanych przez rządy i władze monetarne w większości krajów świata w najbliższych latach żyć będziemy w sytuacji podwyższonego ryzyka rynkowego. Może ono dotyczyć zarówno zmienności kursów walutowych, jak i stóp procentowych. Warto brać to pod uwagę, szczególnie przy podejmowaniu przez przedsiębiorców długofalowych decyzji inwestycyjnych. Takie ryzyka można jednak ograniczyć. Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje produkty, które mogą zmniejszyć ryzyko związane ze zmianą wysokości stóp procentowych.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest transakcja IRS (Interest Rate Swap), inne to kontrakt FRA (Forward Rate Agreement) i transakcja CIRS (Cross-Currency Interest Rate Swap). Warto też zwrócić uwagę na ryzyko walutowe. W firmach, które współpracują z zagranicznymi kontrahentami, mogą się pojawić rozliczenia w obcej walucie. W takim przypadku można podpisać z kontrahentem umowę na rozliczenie w takiej walucie, w jakiej ponosi się koszty, czyli zdecydować się na tzw. hedging naturalny. Takie rozwiązanie nie zawsze jest jednak możliwe.

W przypadku braku możliwości negocjacji z kontrahentem waluty rozliczenia lub podziału ryzyka walutowego, można skorzystać z produktu, który przed takim ryzykiem zabezpiecza. BGK oferuje produkty, które mogą stanowić zabezpieczenie przed zmianami kursowymi, między innymi: transakcja terminowa Forward, opcje walutowe czy bardziej skomplikowane struktury opcyjne. Warto pamiętać, że korzystanie z produktów inwestycyjnych, także przedstawionych w tym artykule, wiąże się z ryzykiem charakterystycznym dla poszczególnych rozwiązań finansowych oraz ryzykiem inwestycyjnym.

Grzegorz Giebułtowski, dyrektor Biura Wsparcia Sprzedaży Produktów Skarbowych
Michał Kudosz, starszy dealer korporacyjny, Biuro Wsparcia Sprzedaży Produktów Skarbowych


http://m.wm.pl/2020/06/orig/img-2038-bgk-olsztyn-633426.jpg
Siedziba Regionu Warmińsko-Mazurskiego BGK, Olsztyn, ul. Dąbrowszczaków 21


Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne, które dziś działają już w Brukseli, Frankfurcie, Londynie i Amsterdamie. BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych.


Artykuł powstał we współpracy z BGK.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Aga #2939862 | 88.156.*.* 26 cze 2020 17:36

    Mądry artykuł

    ! - + odpowiedz na ten komentarz