Quantcast

środa, 25 listopada 2020. Imieniny Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Na wakacje na świętą Warmię

2020-06-01 07:00:00 (ost. akt: 2020-06-09 08:14:19)
gietrzwałd jubileusz

gietrzwałd jubileusz

Autor zdjęcia: archiwum GO

Pandemia sprawiła, że większość z nas wakacje spędzi w kraju. Samorządowcy chcą przyciągnąć turystów na Warmię. — Chcemy zaoferować nowy produkt – Szlak Świętej Warmii – mówi Andrzej Abako, starosta powiatu olsztyńskiego.

O wakacjach, jakie znamy trzeba zapomnieć, a już na pewno w tym roku. Powodem jest oczywiście epidemia. Jak wynika z badań rynku w tym roku około 90 proc. Polaków spędzi urlop w kraju. W opinii ekspertów będzie to przede wszystkim wypoczynek w gronie rodzinnym lub w grupach bliskich znajomych, w nieodległych zakątkach Polski, w małych pensjonatach, domkach czy gospodarstwach agroturystycznych, dających poczucie spokoju i bezpieczeństwa. A wszystko to znaleźć można na Warmii, Świętej Warmii.
Wbrew obiegowej opinii nie leży na Mazurach. Stanowi krainę zdecydowanie odrębną , chociaż krajobrazowo bardzo podobną. Jest regionem unikalnym w wymiarze historycznym i etnograficznym, ze swoim genius loci, w postaci demona kłobuka – miłośnika jajecznicy na boczku. Ma też swój wyjątkowy wyróżnik: „Była zawsze wierna Bogu i Kościołowi Katolickiemu, zasługując na zaszczytne miano Świętej Warmii” – jak ujął to święty Jan Paweł II.

O świętości tej ziemi świadczy przede wszystkim bogate dziedzictwo architektury sakralnej, której zagęszczenie jest tutaj dużo większe niż w innych częściach kraju (ponad 2,5 tys. obiektów); z najważniejszymi sanktuarium w Gietrzwałdzie – polskim Lourdes, jedynym w kraju, oficjalnie uznanym przez Kościół miejscem cudu objawień Matki Boskiej oraz najpiękniejszym – w Świętej Lipce, zwanej Częstochową Północy. Co roku odwiedza je około miliona turystów.
— Wpisując się specyfikę tegorocznych wakacji oraz wykorzystując rozwijający się segment turystyki religijnej postanowiliśmy zaoferować nowy produkt – Szlak Świętej Warmii – mówi Andrzej Abako, starosta powiatu olsztyńskiego, inicjator przedsięwzięcia. — Zwłaszcza, że jest tu co zobaczyć i każdy może na Warmii znaleźć dla siebie coś interesującego.

Szlak Świętej Warmii to gotowa propozycja tematycznej wycieczki-pielgrzymki. Tworzy go szesnaście „stacji”: znane nie tylko w regionie miejsca pielgrzymkowe, sanktuaria, szlaki pątnicze, ale także historyczne obiekty sakralne związane z ciekawą historią biskupstwa warmińskiego oraz różnymi wydarzeniami o charakterze religijnym, historycznym i legendarnym. Pierwsza z nich to Bałdy, Wrota Warmii, przez które z Warszawy przybywali do swojej diecezji kolejni biskupi warmińscy. Następnie są: Gietrzwałd, Olsztyn, Głotowo, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Święta Lipka, Tłokowo, Krosno, Chwalęcin, Pieniężno i Frombork. Szlak kończy się w Braniewie – pierwszej historycznej stolicy regionu.
Podstawą projektu jest przygotowana przez komórkę promocji olsztyńskiego starostwa książka-przewodnik po Świętej Warmii (także w formacie audiobooka), zawierająca historię i opisy poszczególnych „stacji”. Przez okres wakacji przewodnik będzie drukowany w odcinkach w „Gazecie Olsztyńskiej”, pierwszy ukaże się już najbliższy czwartek. Następne będziemy publikować w kolejnych czwartkowych wydaniach Gazety.

Także olsztyński oddział TVP będzie emitował audycje prezentujące poszczególne stacje. Pierwszy dziś o godz. 19.00. Premiera kolejnego już w czwartek.
Starostwo we współpracy z partnerami przygotowało również różne gadżety związane ze szklakiem, m.in. z Piekarnią Tyrolską „warmiński chleb pielgrzyma” – pieczywo w formie nawiązującej do logo projektu. Przygotowywana jest też seria walorów filatelistycznych. Projekt jest otwarty, więc cały czas będzie uzupełniany o kolejne przedsięwzięcia promocyjne.
— Chcemy w ten sposób przyciągnąć do nas turystów, a tym samym wesprzeć naszych przedsiębiorców z branży hotelarsko-gastronomicznej w tym trudnym dla nich okresie — dodaje starosta Abako. — Cieszę się, że udało nam się zainteresować tym projektem lokalne samorządy, nie tylko te z powiatu olsztyńskiego, władze województwa, lokalne media i przedsiębiorców. Warto podkreślić, że swoim patronatem objął to przedsięwzięcie arcybiskup Józef Górzyński, metropolita Warmiński, a kuria również wspiera nasze inicjatywy.
Szlak Świętej Warmii to nie jedyna droga poznania uroków tej pięknej krainy. Bo Warmia jest miła – jak głoszą słowa hymnu regionu i hasło reklamowe powiatu olsztyńskiego oraz… nieśpieszna. Nie bez przyczyny jest tu sieć miast dobrego życia – Cittaslow. Miasteczek, które oferują ciszę i spokój, dobrą kuchnię, wspaniałe zabytki oraz inne ciekawe atrakcje turystyczne.
Andrzej Mielnicki

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olsztynianka #2928185 | 37.47.*.* 1 cze 2020 13:39

  Chcecie ściągnąć więcej chorych, oni sami tu przyjadą bez waszego zapraszania. X

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Złomiarz #2928174 | 188.147.*.* 1 cze 2020 12:23

  Zapraszamy do Olsztyna można w korku postać lub tramwajem się przejechać - same atrakcje przygotował nasz Prezydent

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ew #2928162 | 5.173.*.* 1 cze 2020 11:28

  akurat Święta Lipka nie leży na Warmii.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. komu? #2928136 | 83.5.*.* 1 cze 2020 10:37

  Szanowny Panie Starosto, a cóż Pan tak robi reklamę dla sanktuariów warmińskich ? Sanktuaria same się obronią i mają od dawien dawna stałych pielgrzymujących. Znalazł już Pan patrona pomysłu czy patron znalazł Pana ? Ktoś w komentarzach wspomniał o drogach na tej Świętej Warmii ..............

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ... #2928111 | 213.73.*.* 1 cze 2020 09:09

  Takich bzdur jak ten pisowiec opowiadał na debacie ws. przedsiębiorczości na Warmii to dawno nie słyszałem. Skąd oni go w ogóle wzięli?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (8)