Quantcast

Wtorek, 27 października 2020. Imieniny Iwony, Noemi, Szymona

W sądzie wiele spraw związanych z niestosowaniem się do ograniczeń w czasie epidemii

2020-05-22 14:46:38 (ost. akt: 2020-05-22 15:02:38)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W sądach rejonowych okręgu olsztyńskiego odnotowano łącznie 167 wniosków policji o ukaranie osób obwinionych o niestosowanie się do ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Do sądów wpłynęło również 14 spraw o uchylenie mandatów nałożonych za tego rodzaju wykroczenia.

Wnioski kierowane do sądów przez policję oparte są na art. 54 Kodeksu wykroczeń, mówiącym o tym, że „kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany”.

Jak dotychczas do sądów rejonowych okręgu olsztyńskiego wpłynęło łącznie 167 wniosków o ukaranie osób obwinionych o niezastosowanie się do ogłoszonego na terytorium Polski zakazu przemieszczania się czy nakazu zachowania odległości od innych osób. Najwięcej takich spraw zarejestrowano w sądach rejonowych w Szczytnie (57), Olsztynie (44), Mrągowie (23), Piszu (19) i Biskupcu (15), a najmniej w Lidzbarku Warmińskim (0), Giżycku (1), Kętrzynie (3) i Nidzicy (5).

Zdecydowana większość z tych spraw nie została jeszcze rozpoznana i obecnie oczekuje dopiero na wyznaczenie terminu. Natomiast w blisko około 30 przypadkach zostały już wydane wyroki nakazowe, które jednak, co należy podkreślić, nie są prawomocne z uwagi na zawieszenie biegu terminów procesowych i sądowych w związku z ogłoszeniem stanu epidemii (sprawy tego rodzaju nie były zaliczane do kategorii spraw pilnych).

Najwięcej, bo aż 21 wyroków nakazowych (wciąż nieprawomocnych) zapadło przed Sądem Rejonowym w Olsztynie.

Olsztyński Sąd w wyrokach tych orzekł w jednym przypadku karę nagany, a w pozostałych rozstrzygnięciach kary grzywny w kotach od 100 do 500 zł. Dla przykładu: wyrokiem nakazowym z dnia 6 maja 2020 r. na karę 500 zł grzywny zostały skazane cztery osoby w wieku 30-40 lat, które w dniu 8 kwietnia 2020 r. po godz. 19 na ul. Głowackiego w Olsztynie nie zastosowały się do ograniczeń związanych z przemieszczaniem się i grupowaniem.

W tym samym dniu na karę grzywny w kwocie 500 zł skazany został także mieszkaniec Dobrego Miasta obwiniony o to, że w dniu 8 kwietnia 2020 r., przebywając w miejscu publicznym (na bulwarze nad Łyną), nie zastosował się do zakazu przemieszczania i nakazu zachowania wymaganej odległości od innej osoby, jak również spożywał tam alkohol.

Z kolei w dniu 13 maja 2020 r. przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie zapadł wyrok nakazowy (nieprawomocny) wobec dwoje młodych osób, które w dniu 11 kwietnia 2020 r. szły po spożyciu alkoholu po torowisku na trasie Kętrzyn-Biedaszki. Osoby te swoim zachowaniem miały zmusić maszynistę do gwałtownego hamowania w celu uniknięcia potrącenia, stwarzając w ten sposób zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu oraz łamiąc zakaz przemieszczania się. Obwinieni zostali ukarani grzywną w kwocie po 500 zł.

Do sądów rejonowych okręgu olsztyńskiego wpłynęło także 14 wniosków o uchylenie mandatów nałożonych przez policję za niestosowanie się do ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Dla przykładu: w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach na rozpoznanie czeka wniosek mieszkańca powiatu, który uważa, że w dniu 5 kwietnia 2020 r. został przez policję niesłusznie ukarany 500-złotowym mandatem za mycie auta na myjce bezdotykowej. W tym samym Sądzie znajduje się także wniosek osoby, która została ukarana mandatem za złamanie zakazu przemieszczania się. Składający wniosek twierdzi, że został niesłusznie ukarany, ponieważ przemieszczał się motorem do pobliskiego miasteczka, żeby zrobić zakupy.

Żaden z wniosków o uchylenie mandatów nie został jeszcze rozpoznany.Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (23-24 maja) wydaniu m.in.


Staram się żyć po swojemu
Ewelina Jay ze Szczytna to kobieta, która ma wiele pasji. Spełnia swoje marzenia i realizuje wyznaczone cele. Wie, że nie zawsze jest łatwo ale nigdy się nie poddaje. — Życie z pasją staje się pełniejsze i szczęśliwsze, a więc ja wciąż poszukuję działań, które dadzą mi energię — mówi.

Maciej Musiałowski gra Tomka w filmie „Sala samobójców. Hejter”
Jestem człowiekiem, którego nie ominął hejt
– Byliśmy przerażeni widząc, jak nasz film wyprzedził prawdziwą tragedię – mówi Maciej Stuhr, odtwórca roli polityka Pawła Rudnickiego w filmie „Sala samobójców. Hejter”. Z aktorem rozmawia Joanna Sławińska.

Barbara KułdoBędę to robiła, dopóki starczy sił!
Jak to jest ratować bezdomne zwierzęta w czasie pandemii? Interweniować, kiedy dzieje się im krzywda w domach? Wie to doskonale Barbara Kułdo, inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i wielka miłośniczka braci mniejszych, walcząca o ich dobro od 17 lat. — Oczywiście, że interweniować! Pandemia mnie nie odstrasza — odpowiada.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jan #2924604 | 188.146.*.* 23 maj 2020 10:50

  Te sądy są już tak skompromitowane, że w zasadzie ich wyroki mają moc prawną taką jak papier toaletowy, należy rozwiązać, wywalić na pysk sędziów i stworzyć na nowo

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. baba #2924541 | 188.147.*.* 23 maj 2020 08:40

   Nabijajcie się, nabijajcie. A co zrobilibyście, gdyby sąsiad z tej samej klatki, który wrócił zza granicy i był objęty kwarantanną plątał się przez cały czas po wspólnym korytarzu, podwórzu, zapraszał kumpli i urządzał głośne imprezy alkoholowe? Też siedzielibyście cicho? Normalny człowiek chroni życie swoje i swoich najbliższych. A teraz płacz, bo muszę karę zapłacić. Nie stosowałeś się do przepisów- to płać

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. jn #2924366 | 95.90.*.* 22 maj 2020 19:30

   w kafejsce z ktorej pisze napisano, ze jest zakas palenia alkoholu, po niemiecku (na ile znam). wiec nie pale alkoholu.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. X #2924361 | 37.47.*.* 22 maj 2020 19:19

    30 milionów spierda.... za pakiety wyborcze czy niezawisłe sądy coś z tym zrobią ?????

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. X #2924360 | 37.47.*.* 22 maj 2020 19:15

    PiSu PiSu traka lala

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (14)