Quantcast

środa, 23 września 2020. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Będą dodatkowe odłownie dzików. Olsztyn poradzi sobie w końcu z tym problemem? [VIDEO, ZDJĘCIA]

2020-05-20 14:31:52 (ost. akt: 2020-05-20 16:10:58)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Kolejne odłownie mają pomóc w poradzeniu sobie z problemem dzików odwiedzających miasto. Urządzenia powinny trafić do Olsztyna w kolejnych tygodniach.

Zobacz także: Nietypowi melomani stęsknili się za olsztyńską filharmonią Nietypowi melomani stęsknili się za olsztyńską filharmonią Niedawno pisaliśmy o tym, że Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie ma świetne pomysły na promocję w internecie i wie, jak utrzymać kontakt z melomanami....
Zobacz także: Dziki w Olsztynie. "Demolka na siłowni" [VIDEO] Dziki w Olsztynie. "Demolka na siłowni" [VIDEO]
"Demolka na siłowni" — tak zatytułował swój filmik jeden z czytelników Gazety Olsztyńskiej. Mieszkaniec Nagórek zarejestrował wizytę dzików na siłowni...
Zobacz także: Stado dzików wstrzymało ruch na skrzyżowaniu w Olsztynie Stado dzików wstrzymało ruch na skrzyżowaniu w Olsztynie Dziki coraz bardziej dokuczają mieszkańcom, a ich obecność jest widoczna w każdej części Olsztyna. Czytelnicy często informują nas o podobnych zdarzeniach....
W tej chwili w stolicy regionu wykorzystywanych jest siedem odłowni. Sześć to urządzenia stacjonarne, jedno mobilne. Wkrótce do dyspozycji powinny być kolejne dwie przenośne odłownie, co powinno przełożyć się na jeszcze skuteczniejsze wyłapywanie dzików.

To i tak jest utrudnione od momentu wybuchu epidemii. Zajmująca się obsługą odłowni Straż Miejska została poddana zwierzchniemu nadzorowi policji i jest delegowana do innych niż dotychczas zadań. Dlatego na początku maja miasto podpisało umowę z prywatną firmą, która przejęła obowiązki strażników.

— Dziki to bardzo inteligentne zwierzęta — mówi dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Olsztyna, Mieczysław Wójcik.— Doskonale potrafią wyczuć sytuację. Dlatego jeśli będziemy je odławiać jeszcze skuteczniej, jest szansa, że rzadziej będą zaglądać do naszego miasta.

Jednym z największych problemów, który powoduje chętne wchodzenie dzików na tereny zaludnione, jest łatwy dostęp pożywienia. Gdyby nie to, prawdopodobnie wiele z nich zostałoby w lesie. To przede wszystkim o słabo zabezpieczane miejsca składowania odpadów, do których dostają się zwierzęta. Zdarza się też, że sami mieszkańcy dokarmiają dziki.

Innym problemem wskazywanym przez ekspertów są drogi, jakie powstają w regionie. Obwodnica i inne nowe trasy utrudniają swobodną migrację dzików. Stąd jeszcze częściej można zauważyć je na terenach zurbanizowanych.

Przez wiele lat dziki były zatrzymywane na obrzeżach miasta. Zwierzęta były odławiane i wywożone wgłąb lasu. W związku z zagrożeniem ASF Minister Środowiska zakazał przewozić dziki z terenów położonych w odległości 100 km od granicy rosyjskiej. Prezydent Olsztyna trzykrotnie występował do ministra z prośbą o cofnięcie tego zakazu dla Olsztyna, ale nie skończyło się to pozytywną decyzją.

Dlatego w poprzednim roku została podjęta trudna decyzja o odłowie i usypianiu dzików z terenu miasta. Od września do końca minionego roku uśpionych zostały 39 zwierząt. W tym roku — w porozumieniu z Polskim Związkiem Łowieckim — ta liczba została ustalona na sto sztuk, a uśpionych zostało dotychczas 10 osobników. Poza tym odnotowano już ok. 800 zgłoszeń od mieszkańców odnośnie dzików w przestrzeni miejskiej.

UM Olsztyna

Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (20 maja) wydaniu m.in.


LOT nie poleci jeszcze z Szyman
Od 1 czerwca Polskie Linie Lotnicze LOT wznawiają połączenia krajowe. W reaktywowanej siatce połączeń nie ma jeszcze Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

E-hulajnogą może jeździć tylko jedna osoba
To kolejna wersja przepisów przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury. Określają one zasady poruszania się hulajnogami elektrycznymi. W stosunku do poprzedniej wersji zmian jest niewiele. Rozpoczynają się konsultacje społeczne.

Zostali bez dachu nad głową
Pani Anna Cieślak samotnie wychowuje pięcioro dzieci. W wyniku pożaru rodzina straciła dach nad głową i cały dobytek. Do tej pory nie mają gdzie mieszkać. Pomieszkują u rodziny i bliskich znajomych. Czy znajdą swoją ostoję?


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Basia #2924232 | 81.190.*.* 22 maj 2020 15:08

  Od około 3 tygodni dziki grasują w Parku Kusocińskiego. Kilkakrotnie wzywana była Straż Miejska. Jedyne co zrobiła to przegoniła dziki z jednej części parku do drugiej. Chciałam pogratulować interwencji. Jeżeli tak wygląda odławianie dzików w całym mieście, to jest to naprawdę majstersztyk.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wodnik #2923808 | 88.156.*.* 21 maj 2020 13:05

  Chciało się obwodnicą zaginać po 220 km/h to macie teraz dziki...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kudo #2923806 | 188.147.*.* 21 maj 2020 12:52

  Syf , bród , dziurawe drogi kasa pusta polglowki w ratuszu a oni dzikami beda się przejmować .Dzik nikomu krzywdy nie robi

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. typ #2923760 | 88.156.*.* 21 maj 2020 10:57

  Zostawcie te zwierzęta. Najlepsza atrakcja miasta. Dopóki nikt ich nie zaczepia, nikomu krzywda się nie dzieje. Dziki przyzwyczaiły się do ludzi najwidoczniej i im tu dobrze, mi się też podoba taki widok. Odłówcie parę szkodników ludzkich z tego miasta.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. hhh #2923745 | 83.15.*.* 21 maj 2020 10:26

   Olsztyn sobie nie poradzi??? Załatwi Ratusz sprawę jak ze wszystkim w tym mieście czyli do doopy!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (28)