Czwartek, 28 maja 2020. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Olsztyńska Szkoła Wspiera Bohatera. Nauczyciele z SP 13 w Olsztynie nie zgadzają się na hejt wobec ratownika medycznego

2020-05-09 23:07:00 (ost. akt: 2020-05-10 00:15:36)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Choć akcja Szkoła Wspiera Bohatera trwa od początku pandemii, wspierając wszystkich tych, którzy chronią nasze zdrowie i którzy swoją postawą przyczyniają się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, teraz nauczyciele z SP 13 okazują swoje szczególne wsparcie jednemu konkretnego bohaterowi - Mirosławowi Potocznemu, ratownikowi medycznemu. Kilka dni temu ktoś podrzucił mu anonim.

Zobacz także: Ktoś chce, aby ratownik medyczny wyprowadził się bo "roznosi zarazę" Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu. Mirosław Potoczny znalazł w swojej skrzynce pocztowej anonimowy list, w którym żąda się od niego wyprowadzenia się z Kandyt, gdzie mieszka. Dlatego, że...

Zobacz także: Wspierając bohaterów, sami się nimi stają. Inspirująca akcja w SP 13 w Olsztynie Krystian i Kacper są dumni ze swojego dziadka, który jest ratownikiem medycznym Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie wiedzą, że nie samymi ułamkami i ortografią żyją młodzi ludzi. Żeby zachęcić uczniów do zostania w...

Poruszającą historię tego anonimu opisywaliśmy w "Gazecie Olsztyńskiej" kilka dni temu. List, który otrzymał Mirosław Potoczny, był wezwaniem do... wyprowadzki z Kandyt, w których mieszka. Anonimowy autor napisał, że mężczyzna, jako pracownik pogotowia, "roznosi zarazę".

Pan Mirosław jest jednym z wielu medyków, którzy doświadczyli tego typu hejtu. Coraz częściej lekarze, pielęgniarki czy właśnie ratownicy medyczni mówią o tym, że czują się niczym trędowaci, bo społeczeństwo postrzega ich jak potencjalnych roznosicieli koronawirusa. Jedna z piekarni w Poznaniu zaapelowała na przykład, by personel medyczny "powstrzymał się od zakupów".

Podobnych sytuacji jest, niestety, więcej.

Na szczęście są też ludzie wyraźnie sprzeciwiający się takiej nietolerancyjnej postawie wobec osób, którego każdego dnia stają do walki o nasze zdrowie i życie. Wśród nich są pedagodzy, którzy na co dzień uczą młodzież, jak ważny jest szacunek do drugiego człowieka, a których trudna praca może zostać zaprzepaszczona przez podobne szkodliwe społecznie działania.

Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie już na początku pandemii zorganizowali akcję Szkoła Wspiera Bohatera, która, jak tłumaczyła nam Katarzyna Romanowska, nauczycielka języka angielskiego w SP 13 i pomysłodawczyni akcji, "powstała z ogromnego podziwu i wdzięczności dla służb medycznych i mundurowych, które walczą teraz na pierwszej linii frontu z wirusem. Uznaliśmy, że rolą szkoły w tym trudnym czasie jest ciągłe uczenie społecznej odpowiedzialności, budowanie i podtrzymywanie więzi, docenianie pracy innych ludzi". Nic więc dziwnego, że nauczycielki z olsztyńskiej podstawówki nie mogły przejść obojętnie wobec hejtu, jaki spotkał ratownika z naszego regionu. By okazać solidarność z nim, wystosowały specjalne oświadczenie.

"Według nas, osób odpowiedzialnych za wychowanie młodego pokolenia i przekazanie mu ważnych życiowych wartości, szykany, które spotykają pana Mirosława i jego bliskich w rodzinnej miejscowości są bulwersujące i społecznie nieakceptowalne" - piszą nauczycielki. I dodają: "Na co dzień, wraz z nauczycielami i rodzicami, uczymy najmłodszych obywateli naszego kraju, czym są odwaga, szacunek i pomoc drugiemu człowiekowi. Tymi wartościami w swojej pracy zawodowej kierują się ludzie tacy jak pan Mirosław, inni ratownicy medyczni, pielęgniarki, lekarze i pozostali pracownicy systemu ochrony zdrowia. Patrzymy na nich z podziwem, wdzięcznością i pokorą. Niestety, dzieci i młodzież stają się świadkami aktów nienawiści kierowanych do ludzi bohatersko walczących o nasze zdrowie i życie".

Poniżej publikujemy całą treść oświadczenia.

dbpPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tylko pytam #2919026 | 5.173.*.* 11 maj 2020 12:43

  Atak na Pana Mirosława uważam za haniebny. Czytam komentarze wspierające jego i się z nimi zgadzam. Jednak chcę tutaj zadać publicznie pytanie. Ile osob z jego bliskich znajomych, osoby piasujące publiczne stanowiska zaufania publicznego z jego terenu, urzędnicy gminy czy wreszcie osoby, którym niósł pomoc nie tylko jako Ratownik Medyczny ale również i Strażak do niego zadzwoniły, z nim się skontaktowały by go wesprzeć i pokazac, że są z nim oraz potępiają takie ataki ??? Pewnie nieliczni !!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Normalna #2919018 | 83.6.*.* 11 maj 2020 12:27

  Atakowanie Ratowników, Lekarzy czy innych osób niosących nam pomoc uważam za podłość. Tylko gnidy w stopniu intelektualnego rozwoju rozwielitki czy innego pantofelka oraz osoby bez twardego kręgosłupa moralnego podatne na indoktrynację wiadomych stacji telewizyjnych, prasy i POlityków gdzie 24 godziny na dobę były przekazy o " listonoszach, urnach i kopertach śmierci " mogły tak postąpić. Gnidy poszły tym tokiem rozumowania bo skoro listonosze są roznosicielami śmierci to pewnie i ratownicy. Następnie u niech pewnie będą nauczyciele, sprzedawczyni w sklepach i inne osobny majace kontaky z ludźmi bez których nasze życie byłoby niemożliwe.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Ooo #2918969 | 87.187.*.* 11 maj 2020 10:29

   Pokazujcie więcej trumien z liczbą zgonów to wtedy będzie na pewno więcej miłości wśród nas!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. An #2918851 | 83.6.*.* 10 maj 2020 23:40

   bravo dla szkoły, oby więcej takich zachowań i postaw. Prawdą jest, że zanim dobre słowo wstanie z nóg, to te złe obiegnie świat. Panie Mirosławie, człowiek, który dopuścił się tego anonimu, na szczęście nie reprezentuje całego społeczeństwa. Powinien się wstydzić swojego zachowania, lęk przed chorobą wyzbył tego człowieka z człowieczeństwa... A co będzie, kiedy zachoruje ? gdzie będzie szukał pomocy ? W kościele ? a może u jakiegoś ludowego znachora? A może na 3 zdrowaśki do pieca pomoże ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. hii #2918765 | 5.173.*.* 10 maj 2020 19:48

   my, nauczycielki, no płakać się chce, żenada.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (17)