Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Trudniej jest się lubić, niż kochać

2020-05-10 21:25:21 (ost. akt: 2020-05-08 13:26:04)

Autor zdjęcia: pixabay

Dla wielu małżeństw okres izolacji związanej z epidemią to często czas nieporozumień i konfliktów. Czy efektem tych sytuacji będzie wzrost liczby rozwodów? Czy może warto zajrzeć w głąb siebie i sprawdzić, czy problem nie tkwi jednak w nas samych?

Zacznijmy od tego, że nasze podejście do małżeństwa znacznie zmieniło się na przestrzeni lat. Nasi dziadkowie potrafili przecież żyć w związkach przez długie lata, a większość z nich do tak zwanej grobowej deski.
— To były często małżeństwa aranżowane. Dziś ludzie pobierają się z miłości, bo mogą, a jednak szybko się rozwodzą — mówi dr hab. Beata Krzywosz-Rynkiewicz, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, kierownik Katedry Psychologii Klinicznej, Rozwoju i Edukacji oraz koordynator Akademickiego Centrum Wsparcia Empatia. — Sprawa tych przemian jest skomplikowana, a dużą rolę odgrywają w niej kwestie kulturowe. Często nie zdajemy sobie sprawy z przemocy symbolicznej, która jest wokół nas obecna. To rodzaj obligacji społecznej, czegoś, z czym się nie dyskutuje. I tak czterdzieści lat temu rozwodów nie było i już. Nikomu nie przychodziło do głowy, że związek można ot tak skończyć. Ludzie to robili, ale stanowili wyjątki...

Czytaj e-wydanie

Aby przeczytać cały artykuł, kup e-wydanie Gazety Olsztyńskiej.

Wejdź na stronę >>> kupgazete.pl lub kliknij w załączony PDF.


W weekendowym (09-10 maja) wydaniu m.in.

Trudniej jest się lubić, niż kochać
Dla wielu małżeństw okres izolacji związanej z epidemią to często czas nieporozumień i konfliktów. Czy efektem tych sytuacji będzie wzrost liczby rozwodów? Czy może warto zajrzeć w głąb siebie i sprawdzić, czy problem nie tkwi jednak w nas samych?

Nagrali hymn pandemii
Muzycy z Warmii i Mazur dołączyli do spektakularnego projektu Adama Sztaby. Dzięki połączonym siłom ponad 700 osób wybrzmiał utwór „Co mi Panie dasz”. I okazało się, że właśnie tekst tego utworu wyśpiewany przez polskie gwiazdy, był dla wielu tymi słowami, które „ukołysały duszę”, a kto wie, może i przyszłość? Przynajmniej tę najbliższą...

Dlaczego lubimy złe wiadomości?
W Japonii zakwitły drzewa wiśniowe. Pewien filantrop otworzył kolejną fundację dobroczynną. W Olsztynie otwarto nową szkołę… Kogo to interesuje? Śpieszę z odpowiedzą — nikogo. Co innego, gdy gdzieś wybucha pożar, dochodzi do wypadku drogowego czy jest jakiś skandal.

Bez angielskiego zwiedził 45 krajów
Na co dzień zajmuje się innowacjami w rolnictwie, a wolnych chwilach jeździ w nieznane. Miłość do podróży zaszczepiła w nim babcia. Sebastian Waśkowicz przed wyjazdem nastawia się, że będzie "ciężko", bowiem woli pozytywne zaskoczenie od rozczarowań.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Patriota #2921895 | 83.31.*.* 17 maj 2020 11:25

  Ha ha ha teraz nie ma małzeństw z miłośc i dlatego sa rozwody. Teraz miłościa nzywają sex bo jak i jedna strona tak i druga chcęsobie poużywać seksu i pobierają się dla seksu a nie z miłości. Seks z danym partnerem czy partnerką się znudzi i bez skrupułów biora rozwód. I stwierdzają że partner czy partnerka ma takie czy inne wady większe czy mniejsze byle był powód do rozwodu. Jak wiemy każdy ma wady i zalety ale jeśli się kocha sercem i duszą to tak samo i zalety i wady się kocha.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. prawda #2920002 | 107.2.*.* 13 maj 2020 15:35

  co jest lepsze wolnosc osobista czy zycie w toksycznych zwiazkach ??? zona nienawidzi meza a ten tez chodzi gdzie chce i robi co chce i po co udawac szczesliwe malzenstwo ,jak w rzeczywistosci to fikcja milosc to chemia a zycie to nie bajka

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kwiat #2919078 | 107.2.*.* 11 maj 2020 15:18

  dla wielu milosc jest celem zycia ,tylko ze niesie ze soba obowiazki i poswiecenia a w dzisiejsztch czasach ludzie stali sie samolubni i mysla tylko o wlasnych korzysciach takze rozwodza sie wiecej i wiecej bo dla wielu takze lepiej byc luzerem ,jak swoje zycie poswiecac dla kogos ,kto na to nie zasluguje

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. starfucket #2919054 | 5.173.*.* 11 maj 2020 14:13

  Ja tam kocham i lubię jednocześnie moją starą:)

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Facebook #2918953 | 31.0.*.* 11 maj 2020 10:12

   Teraz to nie z miłości a na pokaz TAKA JEST KUR PRAWDA !!!!!!!!!!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)