Quantcast

Wtorek, 27 października 2020. Imieniny Iwony, Noemi, Szymona

Olsztyn walczy z suszą

2020-05-05 14:54:13 (ost. akt: 2020-05-05 15:02:10)
Kwiaty wiosna

Olsztyn-kwiaty na wiosnę

Kwiaty wiosna Olsztyn-kwiaty na wiosnę

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Przez ostatnie parę dni trochę popadało, ale nadal jest sucho. Olsztyńskie sposoby na suszę to między innymi ograniczenie koszenia trawy i zbiorniki retencyjne.

- Koszenie będzie rzadsze, będzie obejmowało mniejszy obszar, a będą też takie miejsca, w których w ogóle z niego zrezygnujemy - zapowiada prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - W tej chwili jesteśmy na etapie typowania takich obszarów.

Takimi miejscami mogą być miejskie parki. W nich możliwe jest połączenie zapewniające estetykę oraz proekologiczne podejście.

- Na przykład możemy zdecydować o wykoszeniu pasa szerokości jednego-dwóch metrów od parkowych traktów, a resztę obszaru pozostawić działaniu przyrody - wyjaśnia miejska ogrodnik Tekla Żurkowska. - W ten sposób powstawałyby niejako naturalne łąki, które byśmy obserwowali, ewentualnie dosadzali na nich roślinność.

Specjalne łąki są zresztą przygotowywane już teraz. W pięciu lokalizacjach stolicy Warmii i Mazur - w Parku Centralnym, u zbiegu al. Piłsudskiego z ul. Obiegową, wzdłuż ul. Sielskiej koło zjazdu w ul. Kapitańską, przy Tuwima (koło Galerii Warmińskiej) oraz przy zbiegu Janowicza/Mroza/Witosa - powstanie łącznie ok. 7,6 tys. m2 łąk kwietnych. Na każdej z łąk ustawiony zostanie też hotel dla owadów. Cieszyć oko, a jednocześnie zapobiegać szybkiemu odparowywaniu wody będą m.in. chabry, złocienie, krwawniki, maki. To przedsięwzięcie wygrało w minionym głosowaniu Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejscami, które doskonale zbierają i zatrzymują wodę z opadów i roztopów są ogrody deszczowe. Inicjatorami ich powstania w naszym mieście byli mieszkańcy biorący udział w programie "Podwórka z Natury". Pierwszy ogród deszczowy powstał w 2018 roku w "Zaułku Optymistów", w kolejnym roku podobne przedsięwzięcie zrealizowano w "Naszym Podwórku".

W Olsztynie jeszcze w 2018 roku zaczęto prace dotyczące budowy nowych zbiorników retencyjnych. - Trwa jeszcze budowa trzech zbiorników - informuje dyrektor Wydziału Inwestycji, Krzysztof Śmieciński. - To obiekty przy ul. Bukowskiego/Antonowicza, Sikorskiego/Paukszty oraz Drozda/Zięby. Poza tym nadal przebudowywany jest też obiekt w pobliżu marketu OBI. Roboty mają być wykonane jeszcze w tym roku.

Poza tymi zbiornikami w ostatnim czasie powstały obiekty przy ulicach: Bydgoskiej, Witosa/Laszki, Bukowskiego/Brylantowej, Towarowej oraz nowym przebiegu Pstrowskiego.


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (5 maja) wydaniu m.in.

Chętnie wróciliśmy do galerii
W poniedziałek ponownie otworzyły się galerie handlowe. Olsztyniacy ruszyli do nich chętnie. Niektórzy z ciekawości, inni w określonym celu. Galerie spodziewają się stopniowego zwiększania ruchu. Zwłaszcza po godzinach pracy.

Polityczne gierki pod wybory
Gdyby sprawa nie dotyczyła głowy państwa, to można byłoby nawet się pośmiać, ale chodzi o wybory prezydenta RP, więc Polakom wcale nie jest do śmiechu. I choć do wyborów zostało zaledwie kilka dni, to nadal mamy wyborczy chaos.

Zmarł Kubuś, Bartosz walczy o życie
W szpitalu dziecięcym zmarł jeden z bliźniaków poszkodowanych w wypadku. 1,5-rocznego Kubusia, pomimo wysiłku lekarzy, nie udało się uratować. Bartosz wciąż walczy o życie.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Te nic #2938256 | 5.173.*.* 23 cze 2020 23:44

  nie robienie wpisuje się dokładnie w sposób zarządzania tym miastem. A zaprzestanie koszenia trawników to kontynuacja procesu...w innych dziedzinach: zaprzestanie łatania dziur w olsztyńskich ulicach, odpuszczenie problemu dzików w mieście, brak działań związanych z budową infrastruktury sportowej w Olsztynie itp, itd....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. stara baba #2934037 | 88.156.*.* 16 cze 2020 08:08

  "powstanie łącznie ok. 7,6 tys. m2 łąk kwietnych" - Tak, bardzo kwietnych, ale przede wszystkim siedliskiem kleszczy i innego robactwa. Miasto bardzo zaoszczędzi. Zimy nie było,trawy kosić nie trzeba,świetnie. Kasę można przenieść na inne wydatki. Super, ale ja nie chcę spacerować w takim zarośniętym parku,że nawet dzików nie zauważę przed wlezieniem do ich legowiska.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Siwa #2933939 | 89.228.*.* 15 cze 2020 22:50

  Zapraszam Pana prezydenta na Gutkowie gdzie przy nie działających światłach ciężko wyjechać na Bałtycką z powodu ograniczonej widoczności przez wysokie trawy. Rozumiem ograniczenie koszenia traw ale przy pasie drogowym należałoby to zrobić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. NOL z wyboru #2930202 | 37.248.*.* 6 cze 2020 17:22

  wycięciem tysięcy drzew i zabetonowaniem miasta bardzo pan się do tej suszy przyczynił, panie prezydencie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. hiu #2926192 | 92.223.*.* 27 maj 2020 15:19

  jeszcze wiecej dajcie warszawskim deweloperomm pod ich obrzydliwe osiedla o debilnych nazwach

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (16)