Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Pozytywny przekaz dnia: Dzięki leśnikom z Napromka wyleczone zwierzęta wróciły do swojego naturalnego środowiska [ZDJĘCIA]

2020-04-14 07:34:35 (ost. akt: 2020-04-14 08:38:54)

Autor zdjęcia: Anna Pawlak i Tomasz Kowalewski/ Las w Szkatułce, Lasy Państwowe

Ośrodek rehabilitacji zwierząt w Napromku, który prowadzą leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek, zajmuje się pomocą tym zwierzątom, które np. z powodu odniesionych ran nie byłyby bezpieczne w swoim naturalnym środowisku. Dzięki opiece leśników wyleczone dwa kozły (samce saren), dwa jeże i wydrę wróciły na łono natury.

Wydra trafiła pod opiekę leśników w październiku 2019 r.
— Młode zostało znalezione w środku lasu przez spacerowiczów, którzy najpierw usłyszeli pisk, a potem zobaczyli małą brązową kuleczkę. W związku z tym, że wokół nie było dorosłych osobników postanowili zabrać młodą wydrę i przekazać do ośrodka rehabilitacji zwierząt. Na szczęście nic jej nie dolegało i jak tylko podrosła, wróciła do swojego wodnego środowiska — informują leśnicy.


Historia jeży jest z kolei zupełnie inna.

— Jeden z nich był ranny i kobieta, która go znalazła postanowiła przywieźć go do Napromka. Tu otrzymał fachową pomoc weterynaryjną i już po 3 miesiącach mógł wrócić do lasu. Natomiast drugi, bardzo osłabiony został przywieziony przez pracowników zajmujących się utrzymaniem dróg publicznych. Znaleźli go w przepuście, przy okazji czyszczenia przydrożnych rowów. Jego stan był niestety ciężki, ale dzięki zaangażowaniu leśników i weterynarza udało się go przywrócić do zdrowia — czytamy na profilu facebookowym Las w Szkatułce, Lasy Państwowe.


A jak kozły trafiły do ośrodka rehabilitacji w Napromku?

— (...) jeden trafił do nas ranny prawdopodobnie po kolizji z samochodem. Miał uszkodzoną przednią nogę, ale na szczęście szybko wrócił do sprawności i już po miesiącu rehabilitacji można było wypuścić go do lasu — relacjonują leśnicy. I dodają: — Drugi kozioł został natomiast znaleziony przy drodze. Jego matka (koza) zginęła w wyniku kolizji z samochodem, a koźlę przywieziono do Napromka. Teraz już dorosły mógł wrócić do swojej ostoi.Źródło: Las w Szkatułce, Lasy Państwowe (Nadleśnictwo Olsztynek)Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (14 kwietnia) wydaniu m.in.

Dwa powiaty w dezynfekcji
W powiatach bartoszyckim czy węgorzewskim mieszkańcy czują się w miarę bezpiecznie. Inaczej jest w Iławie czy Nowym Mieście. Prawie połowa zakażonych pochodzi z tych dwóch powiatów. Niepokojąco w ciągu kilku ostatnich dni wzrosła liczba zachorowań w powiecie iławskim.

W dawnej Warmii ruszyła produkcja
To, o czym mówiło się już na początku roku stało się faktem. Kętrzyńska Warmia, wprawdzie pod nowym szyldem, ale znów działa. Powstała nowa firma, która wydzierżawiła halę i maszyny od właściciela. Teraz szyje m.in. kombinezony i maseczki.

Tarcza bis. Czy to pomoże gospodarce?
Rząd przedstawił tarczę antykryzysową dla firm. To 100 miliardów złotych. Czy to wystarczy na uratowanie polskich firm i miejsc pracy? Trudno powiedzieć. Ta propozycja przywróciła jednak przedsiębiorcom nieco wiary w państwo.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. brawo #2905942 | 88.156.*.* 14 kwi 2020 13:14

    brawo leśnik z Napromka,

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. NIECH POLUJO #2905839 | 88.156.*.* 14 kwi 2020 08:56

    Z DALA OD ZAGROD GOSPODARCZYCH , BO CZEKA ICH ZYWOD NIEPEWNY , CZAPKA NA ZIME SIE PRZYDA

    ! - + odpowiedz na ten komentarz