Quantcast

Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Zakaz wstępu do lasu nie ma podstaw prawnych. Tak uważa Rzecznik Praw Obywatelskich

2020-04-07 23:36:15 (ost. akt: 2020-04-08 08:06:37)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

- Zarówno same zakazy, jak i sposób ich wydania, nie mają podstaw prawnych – wskazuje RPO. - Żadna ustawa nie zakazuje bowiem wstępu do lasów z powodu chorób ludzkich. Jest to możliwe wyłącznie wobec zniszczenia drzewostanów, dużego zagrożenia pożarowego i wykonywania w lasach "zabiegów gospodarczych". .

W opublikowanej na stronie internetowej RPO informacji podkreślono, iż Rzecznik Praw Obywatelskich dostrzega, że "wielu obywateli nie przestrzega podstawowych zasad ostrożności i mimo apeli władz, a nawet zakazów prawnych, spotyka się w grupach na świeżym powietrzu w celach towarzyskich".

Mimo tego zdaniem RPO "niesubordynacja części społeczeństwa nie może wpływać na zakazy dla osób przestrzegających prawa".

- Nierozsądne zachowania niektórych osób nie mogą jednak ograniczać wszystkich, tym bardziej gdy chodzi o korzystanie z podstawowych praw i wolności, takich jak wolność poruszania się, prawo do korzystania ze środowiska, jak i dbałości o własne zdrowie – także psychiczne. Dla przeważającej części społeczeństwa możliwość ruchu poza domem, w kontakcie z naturą, jest niezbędna dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego - przekonuje rzecznik.

Poważne zaniepokojenie RPO budzi brak podstawy prawnej zakazu wstępu do lasów.

Zgodnie z prawem jedyną podstawą wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu, mogą być przypadki z art. 26 ust. 3 ustawy o lasach, czyli:

wystąpienie zniszczenia albo znacznego uszkodzenia drzewostanów lub degradacja runa leśnego;
wystąpienie dużego zagrożenia pożarowego;
wykonywanie zabiegów gospodarczych związanych z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.

Ani przepisy ustawy o lasach, ani przepisy ustawy o ochronie przyrody nie przewidują możliwości zakazania wstępu do lasu i parku narodowego z powodu epidemii choroby ludzkiej.

Rzecznik uważa też, że w świetle innych przyjętych rozwiązań w związku z zapobieganiem i zwalczaniem epidemii zakaz wstępu do lasu jest zbędny i zbyt daleko idący.

RPO opisał swoje wątpliwości w piśmie do Ministra Środowiska. Apeluje o uchylenie pozbawionych podstaw prawnych decyzji wprowadzających generalne zakazy wstępu na tereny leśne pozostające w zarządzie Lasów Państwowych oraz do parków narodowych.

Czy zakaz wstępu do lasów ogranicza zasięg koronawirusa?
pokaż wyniki »
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ... #2902562 | 5.173.*.* 8 kwi 2020 14:20

  ..o jej, a jeszcze niedawno ktoś tu usuwał a ktoś inny uporczywie minusował komentarze odnośnie krytycznego stanowiska dot. absurdalności zakazu. A teraz, gdy interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich... Ale tak to już jest, gdy się bezrefleksyjnie przyklaskuje władzy, która cenzuruje nawet personel medyczny, żeby społeczeństwo nie znało prawdy - nie zastanawiając się nad logicznością pewnych poczynań i ignorując autorytet PRAWDZIWYCH EKSPERTÓW, tj. naukowców, epidemiologów, lekarzy, prawników. Ale temat wirusa, to nie temat, o którym za chwilę wszyscy zapomną. Pocieszajace jest chociaż to, że patrząc na to co się wyprawia na Wiejskiej i do jakich absurdów dopuszczają się służby porządkowe - nawet do najbardziej opornych zaczyna już powoli docierać, że życie z dnia na dzień przerosło kabaret, a pewne działania podjęte zostały stanowczo za późno i są tylko pro forma. Co się stało z prawdziwym, niezależnym i dociekliwym dziennikarstwem, które rzetelnie i krytycznym okiem opisuje rzeczywistość?..

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ola #2902549 | 176.221.*.* 8 kwi 2020 14:09

  Ustalają bezprawnie prawo

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kochany des #2902489 | 83.5.*.* 8 kwi 2020 12:53

  twój kaczyński prawdziwy Polak spod Odessy

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Jakub #2902430 | 176.221.*.* 8 kwi 2020 11:40

  Jedyna pociecha to taka, że myśliwi przestali płoszyć z lasu dziki. Nagle skończyły się ich eskapady i do miasta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Likwidator #2902350 | 37.47.*.* 8 kwi 2020 10:21

   A co z systemami wentylacyjnymi i klimatyzacją w sklepach i marketach .Co robią władze w sprawie wymuszonej cyrkulacji powietrza . W LESIE nie ma zamkniętych systemów obiegu powietrza Funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, popełnia przestępstwo.

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)