Quantcast

środa, 2 grudnia 2020. Imieniny Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Olsztyn nie zniesie opłat za parkowanie w strefie

2020-04-04 07:58:00 (ost. akt: 2020-04-03 20:21:28)
zdjęcie jest ilustracją do tekstu

zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Wiele miast zrezygnowało już z pobierania opłat w strefach parkowania, o co apelował premier Mateusz Morawiecki. Wśród tych samorządów nie ma jednak Olsztyna.

Najpierw minister infrastruktury zaapelował do samorządowców o zawieszenie opłat w strefach płatnego parkowania. Jak tłumaczył, ci, którzy muszą jechać do pracy, niekoniecznie korzystają z komunikacji publicznej. Teraz z podobnym apelem wystąpił premier Morawiecki

— Wszyscy musimy mieć świadomość konieczności ograniczeń. Część z nich uszczupli budżety samorządów, ale pomoże nam ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Apelujemy do samorządowców, by rezygnowali ze wszystkich opłat, które powodują, że osoby zwiększają prawdopodobieństwo przenoszenia koronawirusa — mówił podczas konferencji prasowej.

Ich zniesienie ma oczywiście zachęcić mieszkańców do większego korzystania z samochodów zamiast z komunikacji miejskiej. Co zmniejszy zdecydowanie kontakty z innymi osobami, a przez co ograniczy możliwość rozprzestrzeniania się pandemii.

I wiele samorządów posłuchało tych apeli. Ostatnio zrobiły to władze Suwałk, znosząc od razu po apelu premiera pobór opłat w strefie. Z opłat zrezygnowały również m.in. Częstochowa, Gdynia, Kraków, Koszalin, Opole i Radom, ale i mniejsze jak Płock, Tomaszów Mazowiecki, Pleszew i Olkusz.

Na inne rozwiązanie zdecydowała się natomiast Warszawa. Tam władze miasta zapowiedział zwolnienie jedynie lekarzy, ratowników i położne, pracowników służby zdrowia, którzy są na pierwszej linii fontu walki z epidemią.

Jednak nie wszystkie samorządy zdecydowały się na pójście drogą wskazaną przez premiera, wśród nich jest także Olsztyn. Dlaczego?

— Rozwiązanie polegające na zniesieniu opłat w strefie było analizowane — wyjaśnia Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. — Podobnie jak władze Warszawy, Poznania, Łodzi czy Białegostoku nie zdecydowaliśmy się na zmiany w centrum miasta. Odstąpienie od rotacji samochodów, którą wymuszają opłaty parkingowe, w praktyce tylko utrudniłoby życie zmotoryzowanym mieszkańcom. Brak opłat spowodowałby zajęcie na długi czas większości miejsc postojowych zlokalizowanych nie tylko w centrum i w praktyce pozbawiłby miejsc użytkowników, którzy codziennie dojeżdżają do pracy, a wnosząc opłaty w SPP mają pewność, że będą mieli, gdzie zaparkować. Takie rozwiązanie mogłoby także zostać odebrane jako zachęta dla innych do podróży i przemieszczania się po mieście, co w czasie stanu epidemii powinno zostać ograniczone do absolutnego minimum.

W olsztyńskiej strefie płatnego parkowania jest około 2400 miejsc. W ubiegłym roku z tytułu parkowania w strefie do miejskiej kasy wpłynęło ponad 4 mln zł. Zawieszenie opłat, nie wiadomo zresztą na jak długo, znacznie uszczupliłoby te dochody.

I to był jeden z powodów, dla których z opłat nie zrezygnował Wrocław, który ma ze strefy rocznie ok. 10 mln zł, co przyznał otwarcie prezydent Wrocławia, tłumacząc, że musi dbać też o finanse miasta. Choć Kraków, który zbiera rocznie ze strefy 40 mln zł, pobór opłat zawiesił.

Andrzej Mielnicki


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W weekendowym (4-5 kwietnia) wydaniu m.in.

Anna Dziewit-Meller i Marcin MellerW zasadzie to spieramy się o wszystko
Gdzieś na pograniczu, daleko od Warszawy jest nasz dom — mówią Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller, których połączyła pasja do książek. Nam opowiadają o ucieczce od miasta, felietonach pisanych na łące i przy biurku w sypialni.

Atelier FryzjerskieCzy branża beauty przetrwa kryzys?
Atelier Fryzjerskie Marty Babij cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród elblążanek. Jego właścicielka i fryzjerka z ponad 25-letnim doświadczeniem opowiada, jak salon i jego pracownicy radzą sobie w czasie pandemii.

Koronawirus bije w kobietę!
Co ta zaraza z nami od kilku już miesięcy wyrabia — to przechodzi ludzkie pojęcie… Zabija ludzi, zmusza do pozostawania w domu, nadwyręża budżety firm i państw… Ale ten wirus to zjawisko, które czasem przewartościowuje, a czasem obnaża problemy społeczne…


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gosia #2900442 | 83.28.*.* 5 kwi 2020 10:38

  Opłaty wstrzymać, sygnalizację wyłączyć a dyrekcję Zarządu Dróg na kwarantannę, bo… głupota też jest zaraźliwa. A… i kolejny „medal” za wydawanie pieniędzy na nowe tramwaje potrzebniejsze od walki z pandemią.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. w butach słoma! #2900308 | 176.105.*.* 4 kwi 2020 22:35

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Bardzo dobry pomysł samorządu!! Niech te "paniska" w wypasionych brykach, czyli starych , kilkunastoletnich ruplach, płacą!! Uważają się, za nie wiadomo kogo, jakieś Rockefelery za kierownicami limuzyn, w których fotele najpierw szkopy, a potem Turki pierdziały łącznie kilkanaście lat. Tymczasem w butach słoma.

  1. Pat #2900293 | 81.190.*.* 4 kwi 2020 22:03

   Olsztyn przyspiesza!

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zakonnica #2900240 | 5.172.*.* 4 kwi 2020 20:34

   KIEDY TE REFERENDUM------ OWOLAWCZE ---------W OLSZTYNIE...MO KIEDY....

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. zbidud #2900195 | 81.190.*.* 4 kwi 2020 18:29

   Miasto ma teraz żniwa. Ludzie nie jeżdżą komunikacją miejską, a przecież potrzeba kasy na tramwaje. co tam bieda z koronawirusa.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)