Quantcast

Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Kończy mi się terminowe prawo jazdy

2020-04-02 08:30:00 (ost. akt: 2020-04-02 08:37:03)

Autor zdjęcia: Pixabay

Wy pytacie-my odpowiadamy. Z pojawieniem się koronawirusa wiąże się sporo problemów prawnych. W naszej specjalnej rubryce znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań. Dotyczących nie tylko prawa.

Dzień dobry,
Mam pytanie: co jeśli mam terminowe prawo jazdy, ważne do 13.04.2020. Z uwagi na to, że lekarz medycyny sądowej nie przyjmuje nie mam możliwości przedłużenia ważności dokumentu. Samochodu potrzebuję na co dzień i prawdopodobnie będę zmuszony do korzystania z auta po 13.04, czy będą z tego tytułu jakieś konsekwencję w przypadku spotkania z policją?

Odpowiada Maciej Piotrowski, adwokat w kancelarii
Chojniak i Wspólnicy Adwokaci sp.p. Oddział w Olsztynie

"Prawo jazdy jest dokumentem, który stwierdza uprawnienie do kierowania pojazdami. W związku z powyższym, po utracie ważności przez prawo jazdy, nie ma Pan dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o kierujących pojazdami, "kierującym pojazdem może być osoba, która osiągnęła wymagany wiek i jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym oraz […] posiada umiejętność kierowania pojazdem w sposób niezagrażający bezpieczeństwu, nieutrudniający ruchu drogowego i nienarażający kogokolwiek na szkodę oraz odpowiedni dokument stwierdzający posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem."

Pan takiego dokumentu po 13.04.2020 r., w związku z utratą ważności prawa jazdy, posiadał nie będzie. Tym bardziej, że sytuacja ma związek z brakiem stosownego orzeczenia lekarskiego wymaganego przepisami, w związku z czym nie posiada Pan również orzeczenia o tym, że jest Pan sprawny pod względem fizycznym i psychicznym w myśl powyższego przepisu.

Spotkanie z policją z pewnością skończy się więc nałożeniem na Pana mandatu karnego lub skierowaniem sprawy do Sądu z wnioskiem o ukaranie. Sąd może wówczas nałożyć na Pana karę grzywny w wysokości od 20 do 5000 zł, a nawet orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat w sytuacji, jeśli doszło do popełnienia wykroczenia z art. 94 § 1 Kodeksu Wykroczeń. Co więcej, spotkanie z policją będzie zapewne wiązało się z koniecznością zaangażowania osób trzecich, posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami, do ewentualnego odprowadzenia pojazdu lub też z koniecznością odholowania pojazdu. Nie może Pan bowiem formalnie kierować pojazdem i funkcjonariusze przeprowadzający kontrolę z pewnością nie dopuszczą pana do dalszego kierowania pojazdem w przypadku stwierdzenia braku uprawnień."


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W czwartkowym (2 kwietnia) wydaniu m.in.

Pani Krystyna uważa, że wszyscy musimy rygorystycznie przestrzegać zakazów. jej zdaniem nie wszyscy to rozumieją.Zaraza nie będzie trwała wiecznie
Sprawdziliśmy, jak mieszkańcy Olsztyna przestrzegają zakazów, które mają chronić przed epidemią koronawirusa. Nakazy są przestrzegane. Widać jednak, że jesteśmy coraz bardziej zmęczeni pełzającą epidemią. Wielu puszczają nerwy...

2005 po śmierci papiezaSamotna trumna przed bazyliką
Na placu Świętego Piotra stoi trumna wykonana z drewna cyprysowego. Na niej leży ewangeliarz, którego karty przewraca wiatr. W końcu księga się zamyka, tak jak ziemski rozdział życia Jana Pawła II. Dziś mija 15. rocznica śmierci papieża.

Przełóżmy wybory prezydenckie
Tak można skwitować stanowisko większości prezydentów i burmistrzów największych miast regionu. Są jednak i tacy, którzy uważają inaczej. No i są też tacy, którzy swojego zdania nie chcą ujawnić.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Arti #2899623 | 83.26.*.* 3 kwi 2020 18:33

  Ja zdobyłem zaświadczenie lekarskie. Jednak po zaplanowanym terminie. Po prostu szukałem placówki gdzie w zaistniałej sytuacji mnie przyjmą. Dokumenty zawiozłem do urzędu miasta i wrzuciłem do odpowiedniej skrzynki. Zaznaczyłem opcję by przesłali pocztą. To działa bo sprawdzałem status i czekam na przesyłkę.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. AdaM #2899408 | 31.60.*.* 3 kwi 2020 13:55

  Moim zdaniem w związku z tym iż brak jest dostępu do lekarza w związku z epidemią to powinno być tak samo jak np z rejestracją bowo zakupionego pojazdu i jego przerejestrowaniem ( urzędowe przesunięcie z powodu braku dostępu do specjalisty ) Skoro ten człowiek musi np dojeżdżać do pracy lub praca związana jest z jazdą samochodem np kurier przedstawiciel handlowy. Prawo powinno być w takim przypadku elastyczne

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Lol #2898737 | 94.42.*.* 2 kwi 2020 14:56

  W takiej sytuacji to powinno być inaczej rozwiązany, przeciw nie wynika to z braku chęci kierowcy do wyrobieniay nowego dokumentu tylko z braku możliwości. A jeśli bez własnego środka transportu nie może wykonywać obowiązków zawodowych? Wszystko i wszystkich najlepiej uziemic, zamknąć, niech ludzie gryzą tynk z ścian.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ula_kow #2898672 | 37.47.*.* 2 kwi 2020 13:55

  Jestem w podobnej sytuacji, z tym, że zdążyłam wyrobić sobie orzeczenie od lekarza. Jednak w moim mieście rodzinnym nie mogę wysłać wniosku z załącznikami pocztą ani przez epuap. A nie mogę osobiście stawić się w urzędzie. I co teraz ? ;(

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. auper #2898451 | 37.47.*.* 2 kwi 2020 09:39

   Czyli jak kończą nam się uprawnienia to.. co mamy zrobić?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (6)