Quantcast

Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Korespondencyjne głosowanie w wyborach prezydenckich dla wszystkich? [SONDA]

2020-03-31 18:23:08 (ost. akt: 2020-03-31 18:38:06)
urna wyborcza - ilustracja do tekstu

urna wyborcza - ilustracja do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Prawo i Sprawiedliwość chce, żeby w najbliższych wyborach prezydenckich, które mają się odbyć 10 maja, wszyscy Polacy mogli zagłosować korespondencyjnie.

W projekcie klubu poselskiego PiS znajduje się zapis:

W wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. możliwość głosowania korespondencyjnego, o którym mowa w rozdziale 6a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684 i 1504) przysługuje wszystkim wyborcom.

W uzasadnieniu swojej propozycji posłowie piszą z kolei:

"W obecnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronowirusa, należy mieć na względzie, utrzymujący się stan epidemii, a co za tym idzie ograniczeń zgromadzeń i przemieszczania się. Ponieważ nadrzędnym obowiązkiem państwa jest umożliwienie uprawnionym obywatelom udziału w wyborach powszechnych, niezbędne jest stworzenie odpowiedniego mechanizmu uwzględniającego panujące warunki pandemii. Tym samym proponuje się upowszechnienie stosowanego już w wybranych kategoriach wyborców - trybu głosowania korespondencyjnego. Każdy z wyborców, przy zachowaniu odpowiednich wymogów formalnych, będzie mógł zagłosować nie będąc zmuszonym do osobistego stawiennictwa przy urnie wyborczej.

Projektowane przepisy znajdą zastosowanie jednorazowo, tj. wyłącznie do wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 2020 r."

Czy w najbliższych wyborach prezydenckich wszyscy powinniśmy móc głosować korespondencyjnie?
pokaż wyniki »Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (31 marca) wydaniu m.in.

Marcin BurzaWirus zabija miejsca pracy
Koronawirus zmienił wszystko, a walka z pandemią to też walka o przetrwanie gospodarki, przedsiębiorstw i miejsc pracy. Eksperci przewidują falę bankructw, skok bezrobocia. A przedsiębiorcy apelują do rządu o jak najszybsze wsparcie.

Teraz PiS chce referendum
Ledwie upadła jedna inicjatywa referendalna, a już jest zapowiadana kolejna. Działacze PiS mówią o zamiarze zorganizowania referendum w sprawie odwołania Piotra Grzymowicza z funkcji prezydenta Olsztyna.

Egzaminy też miały problem
Próbne egzaminy ósmoklasistów to nic nowego. Nowy był tylko sposób ich przeprowadzenia — w sieci. Stało się jednak to samo, co w przypadku startującego niedawno e-learningu. Padły serwery. Na szczęście nie na długo.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Piotr #2901859 | 85.221.*.* 7 kwi 2020 16:25

  Był sobie król, był sobie paź ale nie było królewny Dlatego paź nie schylał się bo króla nie był pewny. Życzliwy ktoś paziowi rzekł, że o nim ten król marzy I dodał, że marzenia te nie tyczą jego twarzy. Ostrzeżon paź poruszał się przytulon był do ściany Bo nie chciał być jak każdy człek w tą d… wy*****ny. Widząc to król wyszeptał zły do pazia: ach ty głupcze Zobaczysz sam, nie minie rok a ja cię tak wydupczę. Przeleciał maj gdy król swój plan, utrudzon nad nim srodze, Wprowadził w czyn kładąc pięć stów dokładnie na pazia drodze. Ucieszył się ogromnie paź widząc ten zwitek banknotów Pochylił się by podnieść je nie wiedząc że król jest gotów. Nie minął rok, a może dwa, dziś paź ma forsy kupę I wesół jest, choć raz po raz masuje zbolałą d... Powinien być tu morał więc, moje kochane dziubasy Tak bywa gdy pazerny lud daje się dymać dla kasy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. j. #2898720 | 83.5.*.* 2 kwi 2020 14:46

  A gdzie procedury? Kto będzie głosy liczył? Jaka kontrola? Nikt nie wie!!! Może lepiej namaścić jakiegoś Dude czy Kaczynskiego a nie robić wybory. Będzie taniej i przynajmniej uczciwie bez ściemy!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ZBYSZEK #2897659 | 83.31.*.* 1 kwi 2020 10:21

  Ale by fałszowali wybory i oto im chodzi , i to już nie jesr rząd a patologia ale poczekajcie na dalsze epizody

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Tomek #2897561 | 188.125.*.* 1 kwi 2020 08:59

  Co ten Minister Szumowski robi w PIS? Przecież wygląda na uczciwego faceta. Nie mogę tego rozgryźć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Tomek #2897550 | 188.125.*.* 1 kwi 2020 08:39

   Dlaczego nie zrobicie głosowania on-line? Miliony Polaków mają już profil zaufany. Więc w czym problem? Co, boicie się że zagłosują młodzi ludzie i Adrian pójdzie z torbami?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (19)