Quantcast

Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Będzie okazja, żeby sobie z kimś pogadać. Trwa rekrutacja telewolontariuszy

2020-03-29 14:05:23 (ost. akt: 2020-03-27 17:09:26)
Osoby starsze nie chcą czuć się samotne, zwłaszcza podczas epidemii

Osoby starsze nie chcą czuć się samotne, zwłaszcza podczas epidemii

Autor zdjęcia: pixabay.com

Osoby starsze bardziej niż koronawirusa boją się samotności. Wychodzą z domu, nie myśląc o zagrożeniach. Robią zakupy, chodzą do aptek i przychodni. Żeby... porozmawiać. Bo – jak mówią – do życia potrzebują drugiego człowieka.

Pani Henia mieszka sama na olsztyńskim Zatorzu od ponad pięćdziesięciu lat. Mieszka w kamienicy, w której na klatce są tylko cztery mieszkania. Nie ma dzieci, a jej sąsiedzi to — jak mówi — „sami młodzi”. Czasem do niej zapukają, ale żyją po swojemu. I ona też żyje po swojemu. Najchętniej wychodzi z nimi na spacery, a gdy pogoda nie dopisuje, zostaje w domu. Lubi też chodzić po sklepach. Ma niską emeryturę, ale ma czas, więc szuka promocji. Przyzwyczaiła się do tego. Nie lubi nudy. Teraz, gdy koronawirus zamyka wszystkich w domach, czuje pustkę.

— Po sklepach nie mogę chodzić, bo zabraniają. Robię więc najpotrzebniejsze zakupy raz na jakiś czas w osiedlowym sklepiku. Muszę coś kupić, nie zamówię jedzenia przez internet. Nie potrafię, ale i nie mam zaufania do obcych ludzi. Lubię sama pomacać, powybierać… W kółko też oglądam telewizję, ale już nerwy mnie biorą, bo nie lubię siedzieć jak kołek w domu. Dlatego wychodzę. Zabraniają, ale wychodzę. Żeby chociaż popatrzeć na ludzi — opowiada pani Henia. — Młodzi mogą pogadać sobie przez telefon albo internet. Mogą na siebie popatrzeć, poprzesyłać sobie zdjęcia albo śmieszne filmiki. Ja jestem analogowa. Nie potrafię tak, nie rozumiem technologii. Potrzebuję człowieka z krwi i kości, a nie twarzy na ekranie. Dlatego muszę wyjść z domu. Teraz robię to rzadziej, ale żeby nie zwariować, nie mogę się zamknąć.

Na portalach społecznościowych roi od wpisów lekarzy, aptekarzy i sprzedawców. Wszyscy alarmują, że osoby starsze, czyli najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby wywołanej koronawirusem, zamiast zostać w domu, chodzą po przychodniach, aptekach i sklepach. Wielu z nich nie ma do końca świadomości, że wychodzenie jest dla nich niebezpieczne. Wielu nie może się przestawić, bo codzienne wychodzenie było po prostu rytuałem. Są też tacy, jak pani Henia, która potrzebuje ludzi do życia.

— Nie zawsze mogę zadzwonić do koleżanek. Bo one albo opiekują się wnukami, albo rozmowa z nimi bardziej mnie martwi, niż rozwesela — podkreśla pani Henia. — Większość moich koleżanek załamała się sytuacją.

Koronawirus to dzisiaj test ludzkiej solidarności. Skraca dystans między młodymi, a dojrzałym wiekiem. Przed epidemią człowiek po siedemdziesiątce nie był widoczny dla społeczeństwa. Dzisiaj się to zmienia, co pokazują liczne grupy pomocowe. Osoby zaangażowane na przykład w Widzialną Rękę chętnie robią zakupy starszym, zaopatrują w lekarstwa i wyprowadzają ich czworonożnych podopiecznych. Nieobojętni są też harcerze. Ale taki kontakt zwykle odbywa się na odległość. To często za mało, żeby czuć się dobrze. Na szczęście i to można rozwiązać. Właśnie powstał ogólnopolski TelefonPogadania.pl.

— Zainspirowała nas akcja na Facebooku, czyli Widzialna Ręka, i samopomoc sąsiedzka, która dzięki niej się wydarza — mówi Gaba Kunert, pomysładowczyni, aktywistka społeczna związana m.in. z akcją #TyleDobra. — Ludzie sobie pomagają, robią zakupy, spacerują z psami. W obliczu tych pięknych gestów zdaliśmy sobie jednak sprawę, że to dla osób starszych duża pomoc, ale nie bezpośrednia. Starsza osoba dostanie paczkę na wycieraczkę, a nie ma za nią jak podziękować. Sąsiad zrobi zakupy, lecz z sąsiadką już nie porozmawia. Dlatego postanowiliśmy umożliwić im zwykłą, ludzką, serdeczną rozmowę. Dać im okazję do pogadania z kimś.

Gaba Kunert podkreśla, że nie chce tworzyć infolinii. Jej zamiarem jest stworzenie przyjaznego narzędzia, umożliwiającego seniorom ciepłą rozmowę z drugim człowiekiem. Właśnie trwa rekrutacja telewolontariuszy. Numer, na który będzie można zadzwonić, zostanie podany wkrótce. Szczegóły można znaleźć właśnie na TelefonPogadania.pl.

ADA ROMANOWSKA


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW weekendowym wydaniu polecamy m.in.

W czterech ścianach cieszymy się sobą
Od dwóch tygodni dzieci nie chodzą do przedszkola, a ja do pracy. Spędzamy ten czas razem, w domu. Bawimy się, uczymy, gotujemy, czasem wychodzimy się przewietrzyć. Z nikim się jednak nie spotykamy. Wiemy, że tak trzeba i nie narzekamy.

Agata z suczką GrandiTłumaczyć język psi na ludzki
Agata Jastrzębska to behawiorysta zwierzęcy. Potrafi odczytać język, który dla przeciętnego człowieka jest niedostrzegalny, a zwierzęta do nas mówią. Musimy się tylko na nie otworzyć. Jeżeli nie będziemy znali podstaw tej komunikacji, to nic nie wskóramy.

By ofiary przemocy nie milczały...
Hasło "zostań w domu" powinno się kojarzyć z bezpieczeństwem i komfortem. Niestety dla wielu kobiet oznacza piekło. Przemoc domowa w czasie pandemii bardzo nasiliła się w Chinach. Czy czarny scenariusz czeka też Polki?


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. anna #2896670 | 5.173.*.* 30 mar 2020 22:00

  Tak to z domu wychodzić nie mogą, ale na wybory polecą , a potem do bozi i dobrze

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Telemarkerka #2895968 | 5.173.*.* 29 mar 2020 20:57

  Za 50 zł za godzinę mogę pitolić nawet całą dobę. Czekam na oferty

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. do mm #2895865 | 81.15.*.* 29 mar 2020 17:27

   - też tak pomyślałem. najpierw ostrzegają starszych żeby z nikim obcym nie rozmawiali przez telefon, bo zazwyczaj to są naciagacze

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mm #2895852 | 81.190.*.* 29 mar 2020 16:56

   żeby jacyś oszuści tego nie wykorzystali

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. incognito #2895788 | 81.15.*.* 29 mar 2020 14:27

   widzę, że kampania wyborcza dudy będzie trwała trwała w najlepsze przez telefon. Niezłe cwaniactwo.

   Ocena komentarza: warty uwagi (26) ! - + odpowiedz na ten komentarz