Quantcast

Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Podwyżka czynszu nie daje ludziom spać po nocach

2020-03-29 08:06:00 (ost. akt: 2020-03-29 12:51:25)

Autor zdjęcia: Mateusz Przyborowski

W czasie, gdy każdy martwi się o finansową przyszłość, OTBS zapowiada podwyżkę czynszu. I to znaczącą. Ta wiadomość spada na mieszkańców jak grom z jasnego nieba.

Mieszkańcy budynków Olsztyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego otrzymali tę informację na dniach. W naszej redakcji rozdzwoniły się telefony, a na skrzynkę przychodziły maile z pytaniem: jak tak można?

— Mieszkam w bloku OTBS od 18 lat. W piątek wszyscy dostali podwyżkę czynszu — denerwuje się pan Sławomir. — Za jeden metr kwadratowy płaciliśmy 10,80 zł, po podwyżce już 12 zł. Mój czynsz wynosi teraz prawie 1010 zł. Wszyscy wiemy, co się teraz dzieje. Ludzie tracą pracę i martwią się o przyszłość. Jestem ciekaw, skąd weźmiemy pieniądze na taki czynsz. Czy ci ludzie, którzy podnoszą czynsz w dobie pandemii, nie mają sumienia?

— Od kilku dni nie mogę spać, bo martwię się podwyżką. Przecież to aż o kilkanaście procent więcej do zapłaty co miesiąc! — opowiada pani Małgorzata. — Nie wiem, czy nie stracę pracy. Nie wiem, czy nie zachoruję. Wiem jednak, że dostałam podwyżkę.

— W moim bloku nikt nie sprząta od dwóch tygodni. Klatka również nie jest zdezynfekowana. Dlatego podwyżka czynszu bardzo mnie zdenerwowała. OTBS chce pieniądze, ale nic w zamian nie robi. Nie ma żadnych zabezpieczeń, czujemy się zaniedbani. W moim bloku mieszkają osoby objęte kwarantanną. Wszyscy się denerwujemy, a podwyżka czynszu to w tej sytuacji strzał w kolano.

Dlaczego więc OTBS wysyła do mieszkańców informację o wyższych opłatach właśnie teraz?
— Aktualna stawka czynszu za metr kwadratowy powierzchni użytkowej wynosi 10,80 zł i obowiązuje niezmiennie o 1 kwietnia 2012 roku. Stawka w wysokości 12 zł będzie obowiązywać od 1 lipca 2020 roku i została uchwalona przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki OTBS 19 grudnia 2019 roku, a zatem przed wystąpieniem zagrożenia epidemiologicznego i konsekwencji ekonomicznych z tym związanych — tłumaczy Marek Grabowski, prezes zarządu OTBS.

I dodaje: — Zmiana wysokości czynszu nastąpiła z zachowaniem terminów ustawowych i została wprowadzona również na podstawie ustaw. Dodatkowo zmiana całkowitych opłat za mieszkanie w naszych zasobach od lipca 2020 roku spowodowana jest również wzrostem opłat niezależnych od OTBS — od obowiązującej od 14 czerwca 2020 roku nowej ceny za 1 mkw. dostarczonej zimnej wody i odprowadzonych ścieków w wysokości 11,62 zł brutto. To 4,68 zł za metr sześcienny zimnej wody i 6,94 zł za metr sześcienny ścieków.

ADA ROMANOWSKA

Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW weekendowym wydaniu polecamy m.in.

W czterech ścianach cieszymy się sobą
Od dwóch tygodni dzieci nie chodzą do przedszkola, a ja do pracy. Spędzamy ten czas razem, w domu. Bawimy się, uczymy, gotujemy, czasem wychodzimy się przewietrzyć. Z nikim się jednak nie spotykamy. Wiemy, że tak trzeba i nie narzekamy.

Agata z suczką GrandiTłumaczyć język psi na ludzki
Agata Jastrzębska to behawiorysta zwierzęcy. Potrafi odczytać język, który dla przeciętnego człowieka jest niedostrzegalny, a zwierzęta do nas mówią. Musimy się tylko na nie otworzyć. Jeżeli nie będziemy znali podstaw tej komunikacji, to nic nie wskóramy.

By ofiary przemocy nie milczały...
Hasło "zostań w domu" powinno się kojarzyć z bezpieczeństwem i komfortem. Niestety dla wielu kobiet oznacza piekło. Przemoc domowa w czasie pandemii bardzo nasiliła się w Chinach. Czy czarny scenariusz czeka też Polki?


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marcin #2896565 | 89.76.*.* 30 mar 2020 19:13

  Proszę rząd PiSu by zajął się tbsami w Polsce bo te czynsze o jakąś masakra.Mafia TBS gnębi Polaków w biały dzień

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Lex #2896505 | 37.47.*.* 30 mar 2020 17:37

  Tak sobie czytam poniższe komentarze i dochodzę do wniosku, że sprawa rozbija się o około 60 złotych podwyżki. Czy to nie przesada, tak rozdzierać szaty? Mnie byłoby wstyd. Zdrowia wszystkim życzę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ed #2896142 | 213.184.*.* 30 mar 2020 09:06

   Najwyższym organem Spółki jest Zgromadzenie Wspólników. Reprezentantem jednego wspólnika Spółki Gminy Miasta Olsztyn na Zgromadzeniu Wspólników jest Prezydent Miasta. Na podstawie Art. 215 i 216 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych oraz § 16 pkt 3 Aktu Założycielskiego Spółki Zgromadzenia Wspólników Olsztyńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. Rada Nadzorcza powoływana i odwoływana jest przez Zgromadzenie Wspólników. Obecny skład Rady Nadzorczej kształtuje się następująco: Stanisław Gorczyca - Przewodniczący Bernadeta Hordejuk - Zastępca Przewodniczącego Zbigniew Godlewski - Sekretarz Rada Nadzorcza działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez Zgromadzenie Wspólników. Sprawuje ogólny nadzór nad działalnością Spółki.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ed #2896140 | 213.184.*.* 30 mar 2020 09:04

    Najwyższym organem Spółki jest Zgromadzenie Wspólników. Reprezentantem jednego wspólnika Spółki Gminy Miasta Olsztyn na Zgromadzeniu Wspólników jest Prezydent Miasta.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Olsztyniak #2895874 | 77.247.*.* 29 mar 2020 17:41

    Nie śpią, bo się kochają. A potem, wezmą 500 +.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (31)