środa, 27 maja 2020. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Mam problem, nie mam gdzie zrobić badania okresowego

2020-03-25 10:39:02 (ost. akt: 2020-03-25 11:29:39)

Autor zdjęcia: Pixabay

Wy pytacie-my odpowiadamy. Z pojawieniem się koronawirusa wiąże się sporo problemów prawnych. W naszej specjalnej rubryce znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań. Dotyczących nie tylko prawa.

- Mam problem, nie mam gdzie zrobić badania okresowego, co w tej sytuacji? Nie mogę pracować? Co z wynagrodzeniem? - pyta czytelnik

Na pewno nie może Pan/Pani pracować, jeśli upłynął już termin ważności poprzednich badań. Okres, w którym oczekuje Pan/Pani na badania jest usprawiedliwioną nieobecnością w pracy, o ile oczywiście podejmowane były wcześniej próby przeprowadzenia badania okresowego. Pracodawca nie może dopuścić Pana/Pani do pracy w sytuacji braku ważnych badań okresowych. Co do wynagrodzenia, istnieją w praktyce dwa przeciwstawne poglądy - jeden mówiący o tym, że wynagrodzenie za taki okres się należy, drugi zaś, że nie. Sądzę, że jeśli nieobecność w pracy z powodu oczekiwania na wykonanie badań nie trwa nadmiernie długo a pracownik podejmuje działania, aby je najszybciej jak to możliwe zrealizować, to wówczas pracodawca raczej powinien wypłacić takie wynagrodzenie. Wszystko zależy od oceny konkretnego przypadku.

dr Łukasz Chojniak,
Kancelaria Chojniak i Wspólnicy Adwokaci Spółka partnerska

Masz pytanie? Pytaj: redakcja@gazetaolsztynska.pl

Rady i porady na czas zarazy: TUTAJ


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plW dzisiejszym wydaniu m.in.

Koronawirus nie wystraszył krwiodawców
Na krwiodawców z Warmii i Mazur można zawsze liczyć. Nie przestraszyli się epidemii i codziennie stawiają się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Dyrektor Grażyna Kula: mamy sytuację opanowaną.


Tanie paliwo już nie cieszy
Dawno już nie było tak tanio na stacjach benzynowych. Ceny paliw spadły nawet poniżej 4 zł za litr. Dziś jednak chyba nikogo to nie cieszy.

zdalna nauka
Szkoły przeszły do sieci
Lekcje online to zupełnie nowa rzecz w polskim systemie edukacji. Przygotowana na szybko, więc nic dziwnego, że natrafiła na wiele problemów. I to nie tylko natury technicznej...Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zibi #2893892 | 5.172.*.* 26 mar 2020 09:07

  Proszę zapoznać się ze stanowiskiem Głównego Inspektora Pracy z 23.03.br. na temat badań okresowych. Stanowisko jest że może pracownik pracować, ale ma mieć skierowanie i zrealizować je kiedy to będzie możliwe.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. nagórczak #2893539 | 109.241.*.* 25 mar 2020 16:47

  To jest pikuś bo nie będą karać, ale gdzie jest w olsztynie czynny stomatolog? Wszyscy pozamykali, a mi wypadła plomba i muszę chociaż fleczer założyć, ale gdzie???

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Badany #2893347 | 188.147.*.* 25 mar 2020 11:28

   Przecież jest oficjalnie powiedziane, że badania okresowe są wstrzymane. Obowiązkowe są tylko badania kontrolne - tj dopuszczające do pracy po długim zwolnieniu tj powyżej 30 dni

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. j. #2893335 | 83.5.*.* 25 mar 2020 11:13

   O ile wiem to ważność dotychczasowych badań przedłużono o 3 miesiące

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz