Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Kolejki przed urzędami pocztowymi w Olsztynie

2020-03-24 19:06:16 (ost. akt: 2020-03-24 19:40:53)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W czasie epidemii koronawirusa w Polsce, Poczta Polska wprowadziła zmiany w organizacji pracy swoich placówek. Zmieniły się między innymi godziny pracy urzędów, wprowadzono także ograniczenia ilości osób przebywających w placówce oraz wstrzymano przyjmowanie przesyłek zagranicznych do niektórych krajów.

Od kilku dni w Olsztynie zaobserwować można ogromne kolejki osób, stojących przed urzędami pocztowymi. Dlaczego?

— W związku z zaistniałą sytuacją do naszego urzędu są wpuszczane po dwie osoby. Jest pani, który stoi przy drzwiach i tego pilnuje. Dopiero, kiedy wyjdą te osoby, są wpuszczane następne. Zawsze był u nas duży ruch, ale wcześniej ludzie przebywali w środku. Chociaż muszę przyznać, że od piątku ten ruch jest jeszcze bardziej wzmożony. Ale jeśli chodzi o naszą pracę to nic się nie zmieniło — pracujemy nadal — mówi nam jedna z pracownic urzędu pocztowego.

Nie wszyscy klienci poczty przestrzegają jednak zasad bezpieczeństwa. Zdarzają się osoby z objawami chorób: zakatarzone, kichające, ale to nie wszystko...

— Są ludzie bardzo nieodpowiedzialni. Ja rozumiem, że stres udziela się każdemu, ale niektórzy ludzie wręcz nas wyzywają. To jest przykre. Ale pod naszym adresem trafia wiele strasznych uwag od klientów. A tu przecież chodzi nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale także ich. Każdy z nas ma swoje rodziny, dzieci. Ale pracujemy. Nie bierzemy zwolnień, ani urlopów, tylko przychodzimy normalnie do pracy — relacjonuje. — Jeśli chodzi o rękawiczki i środki do dezynfekcji to takie rzeczy mamy i używamy. Nie mamy jednak takich środków dla klientów odwiedzających naszą placówkę.

A co najczęściej załatwiają osoby, przychodzące na pocztę w tym czasie?
— Głównie odbierają przesyłki, wysyłają listy, robią opłaty. Wszystko. Nasi klienci to głównie starsi ludzie. Tutaj internet nie wchodzi w grę. Więc przychodzą. Ale są też osoby, które mają konto w naszym Banku Pocztowym i wszystkie sprawy muszą załatwiać tu, przy okienku — opowiada.

Czy są jakieś godziny, kiedy natężenie tego ruchu jest mniejsze? Kiedy osoby starsze, bardziej narażone na koronawirusa, mogłyby przyjść załatwić swoje sprawy? — To trudno określić. Przychodzi do nas bardzo dużo osób, więc nie można przewidzieć, kiedy ta kolejka będzie, a kiedy nie — podkreśla.

Poczta Polska zapewnia jednak, że ich usługi dostępne są także przez internet. Nie wychodząc z domu można kupić znaczek pocztowy, wysłać kartkę lub list z komputera. Zrobić to można za pomocą Platformy Envelo. Przez stronę envelo.pl można również założyć profil zaufany, pozwalający załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zelda #2893273 | 46.170.*.* 25 mar 2020 09:34

  A od kiedy to po 60 jest się "starcem?" oj dziecko, dziecko... doczekasz się i ty.....A to, że bez telefonu i komputera wys...ć się nie umiesz to inna sprawa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. hahhahh #2893226 | 89.228.*.* 25 mar 2020 07:58

  co z tego że wprowadzili zmiany jak nadal jest tak samo przed wirusem było jedno stanowisko otwarte ,a teraz gdy jest wirus też jest jedno otwarte co to zmienia tylko że krócej pracują ,a standard poczty dalej 19 wiek hahahhh

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. silnie skoncentrowany nabulu #2893215 | 195.116.*.* 25 mar 2020 07:29

  WHO szacuje, że koronawirusem zarazi się nawet 70% populacji. Śmiertelność wśród osób zdrowych z powodu tego wirusa liczona jest w promilach. Z powodu grypy w Polsce od początku roku zmarło blisko 200 osób i nikt nie sieje paniki,a objawy zakażenia grypą wielokrotnie mają znacznie cięższy przebieg, np gorączka nie 38,5 ale blisko 40 stopni C - pamiętacie?. Ale o tym się nie dowiecie, bo grypa nie jest medialna. Z powodu grypy nikt nie zamyka Polski.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Gaga #2893198 | 89.228.*.* 25 mar 2020 06:54

  A ja mam więcej latek i korzystam z internetu ale paczki nie da się wysłać komputerowo tak jak i odbiór przesyłki też nie jest możliwe mądralo

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. A co ze starcami po 60-ce? #2893170 | 88.156.*.* 25 mar 2020 05:13

  Oni w większości nie mają kont internetowych, ba nawet nie umieją posługiwać się komputerem. Do teraz łazili na pocztę robić opłaty za czynsz itp. Inaczej nie potrafią. Kto za nich teraz opłaci opłaty komunalne, czynsz itp.?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (14)