Niedziela, 31 maja 2020. Imieniny Anieli, Feliksa, Kamili

Czy rząd skutecznie wspiera przedsiębiorców w czasie kryzysu? [SONDA]

2020-03-23 10:35:04 (ost. akt: 2020-03-23 09:32:11)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił pakiet działań antykryzysowych, których głównym celem jest obrona miejsc pracy oraz utrzymanie płynności przedsiębiorstw. Zakłada on m.in. dopłaty do pensji, gwarancje kredytowe oraz inwestycje. Czy jest to jednak skuteczne wsparcie dla przedsiębiorców w dobie panującej epidemii koronawirusa?

Tarcza antykryzysowa, bo tak rząd nazywa plan, opiewa na 212 miliardów złotych, to 9,2 procent PKB Polski. W sumie więc są to spore pieniądze, ale diabeł tkwi w szczegółach, bo tylko 61,3 mld zł ma pochodzić z budżetu, a reszta środków będzie zbierana przez różne instytucje m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego czy Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Pakiet zawiera też działania Narodowego Banku Polskiego, które mają poprawić płynność na rynku finansowym.

Zobacz także: Czy taka tarcza wystarczy? Przedsiębiorcy nie są zachwyceni propozycjami rządu Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu Jest plan, ale nie zachwyca — tak oceniają przedsiębiorcy to, co rząd zaoferował im w pakiecie antykryzysowym. Biznes spodziewał się konkretniej pomocy...
Rządowy plan ratunkowy dla gospodarki przewiduje działania w następujących obszarach: poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw, odroczenia w realizacji niektórych obowiązków, zabezpieczenia miejsc pracy i dochodów pracowników oraz rozwiązań umożliwiających i usprawniających realizację zadań. Łącznie to niemal 70 punktów.

Jednak zdaniem ekspertów, nie dość, że proponowane działania mogą okazać się niewystarczające, by ratować bieżącą płynność przedsiębiorstw, to w perspektywie kolejnych miesięcy mogą zatopić firmy, którym udało się przetrwać te pierwsze najtrudniejsze miesiące.

Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Czy rząd skutecznie wspiera przedsiębiorców w czasie kryzysu? Zachęcamy do wzięcia udziału w naszej sondzie i wyrażania swoich opinii w komentarzach.

Czy rząd skutecznie wspiera przedsiębiorców w czasie kryzysu?
pokaż wyniki »


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. RZAD DWOI I TROI SIE #2893923 | 88.156.*.* 26 mar 2020 09:29

  BY PRZEDSIEBIORCY PRACOWNICY ODCZULI JAK NAJMNIEJ

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Oczywiście #2892640 | 37.8.*.* 24 mar 2020 11:12

  Żont oczywiście wszystkich nader skutecznie wspiera - co raz to nowymi podateczkami. Aby ludziom weselej się żyło

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Nick #2892418 | 37.201.*.* 23 mar 2020 23:12

   Jak zwykle ci co maja duzo to i najwiecej narzekaja. Nauczcie sie troche pokory. Bo Korona nie wybiera czy biedny czy bogaty.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. wesoły wirus #2892159 | 188.147.*.* 23 mar 2020 17:51

   No tak, ktoś zmarł na raka ale przypadkowo przy sekcji zwłok wykryto koronawirusa i mamy komunikat: "Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci kolejnej osoby zakażonej koronawirusem. To xx-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w xxx. Jak podaje ministerstwo, osoba miała choroby współistniejące." Jednym słowem P A R A N O J A !!! Ludzie opanujcie się i dajcie normalnym normalnie żyć!!! Normalni nie dajcie się ogłupić przez oszołomów i nie popadajcie w histerię!!! Ludzie wyjdźcie na spacer, jest ładna pogoda. Przewietrzcie siebie i mieszkania. Jak będziecie łykać jak pelikan ryby wszystko to co trąbią w mediach to zachorujecie od smrodu i nie wiadomo od jakiego badziewia siedząc w czterech ścianach!!! Wirusów wszelkiego rodzaju jest dużo i są one wszędzie. Żeby się niczym nie zarazić to ludzie musieliby zamknąć się w inkubatorach. Kto ma zachorować ten zachoruje a kto ma być zdrowy ten będzie i tego się nie zmieni!!! Taka jest natura i takie jest życie człowieka. Ludzie codziennie rodzą się i umierają i nie w takich ilościach jak podają media od jakiegoś sztucznie wyimaginowanego wirusa.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Ewelina #2891955 | 46.77.*.* 23 mar 2020 12:05

   A ciekawe jak te "piękne" panie w NBP koszące co miesiąc po kilkadziesiąt tysięcy? Czy ich też dotyczy kryzys? Spadnie im wynagrodzenie?

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (16)