Quantcast

Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Polska zamyka granice z powodu koronawirusa. Co to oznacza?

2020-03-13 21:09:40 (ost. akt: 2020-03-13 21:16:40)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Czytelnik

Od niedzieli 15 marca zamykamy na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców – tłumaczą przedstawiciele rządu. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą także poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszane są natomiast międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń.

Zobacz także: Zamknięcie granic, ograniczenie pracy galerii handlowych. Jakie jeszcze obostrzenia wprowadza polski rząd z powodu zagrożenia koronawirusem? [VIDEO] Zamknięcie granic, ograniczenie pracy galerii handlowych. Jakie jeszcze obostrzenia wprowadza polski rząd z powodu zagrożenia koronawirusem? [VIDEO] WHO ogłasza stan globalnej pandemii, a polski rząd wprowadza szereg ograniczeń mających uchronić Polskę przed gwałtownym wzrostem liczby zachorowań na...

Zobacz także: Zamknięcie granic, ograniczenie pracy galerii handlowych. Jakie jeszcze obostrzenia wprowadza polski rząd z powodu zagrożenia koronawirusem? [VIDEO] Zamknięcie granic, ograniczenie pracy galerii handlowych. Jakie jeszcze obostrzenia wprowadza polski rząd z powodu zagrożenia koronawirusem? [VIDEO] WHO ogłasza stan globalnej pandemii, a polski rząd wprowadza szereg ograniczeń mających uchronić Polskę przed gwałtownym wzrostem liczby zachorowań na...


Poniżej zamieszczamy komunikat rządu.

Polska o krok przed innymi krajami


W Polsce osób zakażonych jest wciąż stosunkowo niewiele, ale w pozostałych krajach europejskich – przypadki idą w tysiące. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby przywozić wirusa do Polski, żeby zarażać kolejnych naszych obywateli. Dlatego też zdecydowaliśmy się przywrócić tymczasowe kontrole graniczne.
Co to oznacza?

Polacy wracający do Polski odbędą 14-dniową kwarantannę domową
Obywatele, którzy znajdują się obecnie poza Polską, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.

Wyjątkiem są osoby

*) z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim,
*) kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów.

Nie będą musiały one przebywać kwarantanny.

Powrót do kraju lotem czarterowym albo transportem kołowym

Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zawieszone.

Krajowe połączenia lotnicze i kolejowe działają nadal.


Nie wszyscy obcokrajowcy objęci zakazem wjazdu do Polski


Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców. Część z nich nadal będzie mogła jednak przyjeżdżać do naszego kraju. Wśród nich są:

małżonkowie obywateli polskich,
dzieci obywateli polskich,
osoby posiadające Kartę Polaka,
osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Wojsko nie zamyka ulic i miast


Ograniczamy napływ obcokrajowców do Polski, ale nie zamykamy miast. Nie ma potrzeby, aby w tym momencie otaczać kordonem sanitarnym żadnej miejscowości – sytuacja tego nie wymaga.
Wspólne działania regionu

Zdecydowaliśmy się jako polski rząd w maksymalnym stopniu ograniczyć przepływ ludzi. To zapobiegnie szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Podobne działania wdrożyły już także kraje grupy Wyszehradzkiej, które ograniczyły drastycznie ruch międzynarodowy. Tylko wspólne i spójne działanie wszystkich regionu zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Źródło: gov.pl


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czytelnik #2886590 | 185.121.*.* 14 mar 2020 14:08

  Co za ściema. Ty zamykają granicę, a bokiem wpuszczają obce wojska na ćwiczenia Defender 2020. Jaki to sens i logika? Zasłona dymna? Jeszcze wczoraj na granicy z niemcami nie było zadnej kontroli, można było sobie jeździć i nikt tym się nie przejmował.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. A gdzie jest ta Unia europejska ??? #2886567 | 88.156.*.* 14 mar 2020 13:25

  Kaput!!! Bruksela bez znaczenia. Koronawirus załatwił Unię. Wracają państwa narodowe, wracają granice. Niech se ta Unia przyjmuje Emigrantów Genderów Pedałów Pederastów KODorastów i Szmalcowników i innych Lewaków !!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mazur #2886286 | 185.216.*.* 14 mar 2020 01:12

  Czy mozemy juz sie cieszyc ze na granice z Polską wreszcie wroca nasi zolnierze chroniacy nas od kurpiowskich szabrownikow?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. PL #2886273 | 95.40.*.* 14 mar 2020 00:22

   Wiadomo że to przywlekły zmywaki Bo wirusa w Polsce nie było . Zostańcie tam i nie wracajcie .

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. murwa #2886261 | 82.31.*.* 14 mar 2020 00:03

   no to juz sobie poleciałem do Polski.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)