Quantcast

Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

MON zapewnia: Wojsko jest przygotowane na zagrożenia epidemiologiczne

2020-03-06 21:04:50 (ost. akt: 2020-03-06 21:12:36)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Ministerstwo Obrony Narodowej odniosło się do zarzutów sformułowanych w jednym z artykułów dziennikarskich. Chodzi m.in. o tezę, że Wojskowy Instytutu Higieny i Epidemiologii „jest całkowicie wyłączony z walki z koronawirusem”.

Poniżej publikujemy całe oświadczenie MON.

Wbrew tezom przedstawionym w artykule portalu Onet „Czystki i bałagan w wojskowym instytucie, który ma walczyć z koronawirusem” informujemy, że wojskowa służba zdrowia jest przygotowana na sytuacje związane z wystąpieniem koronawirusa na terenie Polski. Jesteśmy gotowi do udzielania pomocy pacjentom oraz wspierania cywilnego systemu ochrony zdrowia. Przedstawiciele wojskowej służby zdrowia pozostają w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia.

Zarzut przytoczony przez autorów artykułu, że Wojskowy Instytutu Higieny i Epidemiologii „jest całkowicie wyłączony z walki z koronawirusem” jest nieprawdziwy. Ośrodek WIHE od strony ekspertyzy, odczynników, aparatury i koniecznej metodyki badawczej oraz jego personel jest w pełni przygotowany do przeciwdziałania skutkom koronawirusa.

Autorzy artykułu otrzymali od Ministerstwa Obrony Narodowej rzetelną i wiarygodną informację nt. przygotowania wojskowej służby zdrowia. Korzystanie z anonimowych, niesprawdzonych źródeł informacji w tak istotnej społecznie sprawie jest wysoce nieprofesjonalne, zaś sam wydźwięk materiału wypacza prawdziwy obraz sytuacji.

W ośrodku w Puławach zatrudnionych jest blisko 20 pracowników, którzy od lat pracują w zakresie ochrony epidemiologicznej. Są to wysokiej klasy specjaliści, którzy posiadają wiedzę oraz materiały potrzebne do prowadzenia analiz związanych z koronawirusem oraz innymi zagrożeniami mikrobiologicznymi. Wyniki badań zawsze są potwierdzane co najmniej trzykrotnie. Ośrodek brał czynny udział programie NATO SIBCRA, w ramach którego prowadził badania biologicznych próbek środowiskowych. W tych okresach czynnie współpracował z ośrodkami badawczymi i laboratoriami innych państw NATO.

Przypominamy, że szef MON podjął decyzję o zwolnieniu szefa ośrodka płk. dr Marcina Niemcewicza i dwóch pracowników ośrodka ze względu na niedopuszczalne opóźnienia w uzyskaniu kluczowej akredytacji placówki oraz nieprawidłowości w zarządzaniu. Nowy szef ośrodka, ze względu na swoje doświadczenie oraz kompetencje, daje gwarancję właściwego funkcjonowania placówki. Procedura akredytacyjna została już rozpoczęta.

Źródło: Ministerstwo Obrony NarodowejCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB