Quantcast

Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Ładowarki pod lupą Inspekcji Handlowej. Inspektorzy zakwestionowali co trzeci z kontrolowanych produktów

2020-03-07 13:16:24 (ost. akt: 2020-03-07 12:07:33)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

W 2019 roku Inspekcja Handlowa skontrolowała 187 modeli ładowarek, w tym 83 ładowarki USB, 88 ładowarek sieciowych oraz 16 ładowarek akumulatorowych. Kontrola odbyła się łącznie w 55 sklepach, marketach i hurtowniach w ośmiu województwach.

Inspektorzy zakwestionowali 62 modele (33 proc. skontrolowanych). W połowie z nich brakowało nazwy producenta lub importera. Niewiele mniej miało niepełne informacje dotyczące bezpiecznego użytkowania lub tych informacji brakowało w ogóle. Ponad jedna trzecia zakwestionowanych produktów nie miała deklaracji zgodności lub była ona źle sporządzona.

Deklaracja zgodności to dokument wystawiany przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, stwierdzający zgodność wyrobu z wymaganiami dyrektyw unijnych.

15 produktów (12 ładowarek sieciowych i 3 ładowarki USB) przeszło badania w laboratoriach. 80 proc. z nich miało nieprawidłowości konstrukcyjne, na przykład część wtyczki była niewłaściwych wymiarów, ładowarka nie była odporna na temperaturę lub elementy pod napięciem były łatwo dostępne, co groziło porażeniem prądem.

Wielu przedsiębiorców dobrowolnie usunęło nieprawidłowości formalne. W jednym przypadku IH wydała decyzję zakazującą udostępniania ładowarek, ze względu na niewystarczającą ochronę przed porażeniem elektrycznym.

Konsumencie, pamiętaj:
— Sprawdź, czy na ładowarce lub dokumencie dołączonym do niej znajdują się podstawowe informacje, m.in.: pod jakim napięciem pracuje ładowarka, do jakich urządzeń jest przeznaczona. Przestrzegaj tych zaleceń.
— Szukaj na produkcie znaku CE - producent deklaruje w ten sposób, że ładowarka spełnia wymagania określone w przepisach UE i jest bezpieczna.
— Na produkcie, w instrukcji obsługi, karcie gwarancyjnej lub innej dokumentacji powinna znajdować się nazwa, określenie modelu, numer serii, dane producenta lub importera.
— Sprawdź przed zakupem, czy produkt nie jest uszkodzony i czy nie ma dostępu do elementów wewnętrznych.
— Jeśli masz wątpliwości dotyczące zakupów, skontaktuj się z Inspekcją Handlową.
— Jeśli produkt ma wadę, złóż reklamację.

Źródło: UOKiK

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nazwa i dane producenta? #2882143 | 83.5.*.* 8 mar 2020 15:31

  Przecież te informacje zniknęły nawet z produktów żywościowych. Nie wiadomo, kto jest ich producentem. Tu Inspekcja Handlowa nie widzi problemu? Na opakowaniu jest tylko enigmatyczna nazwa i nie wiadomo czego dotyczy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. a gdzie nazwy tych #2881687 | 37.8.*.* 7 mar 2020 16:09

  wadliwych ładowarek? Po uj pisać takie artykuły?

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. moja zawsze ładuje #2881640 | 77.111.*.* 7 mar 2020 14:51

  kasy szukają dziady i cos im nie pasuje złodzieje i nieroby

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz