Niedziela, 5 kwietnia 2020. Imieniny Ireny, Kleofasa, Wincentego

Zamiast szkoły dom seniora?

2020-02-27 20:02:27 (ost. akt: 2020-02-28 10:28:59)
Po likwidacji szkoły w Grzędzie w jej budynku może powstać dom dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Po likwidacji szkoły w Grzędzie w jej budynku może powstać dom dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Mała liczba uczniów i rosnące koszty - to dwa główne powody, dla których radni przyjęli uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Grzędzie. Wniosek trafił już do kuratora. W przyszłości ma tu powstać dom dla seniorów.

Los szkoły w Grzędzie jest teraz w rękach warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty. To tam trafił wniosek o wydanie opinii w sprawie zamiaru jej likwidacji. Burmistrz Bisztynka Marek Dominiak liczy się z tym, że kurator może nie pozwolić na likwidację i już zapowiada ewentualną batalię przed sądem.

Czytaj e-wydanie

Aby przeczytać cały artykuł, trzeba kupić e-wydanie Gazety Olsztyńskiej.

Wejdź na stronę >>> kupgazete.pl lub kliknij w załączony PDF.Polub nas na Facebooku:

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Uczennica #2878401 | 185.138.*.* 1 mar 2020 21:08

  Widzę tutaj komentarze niezorientowanych osób Greg i mieszkanka. Raczej wiceburmistrz który tak was boli bo prawdę mowi i jest konsekwentny nie zarabia w ciągu roku 600 tys a o takim braku mówimy więc z czym do ludzi. A ludzie z Paluz do niczego nie byli zmuszani i dzieleni poprostu cześć rodzicow czując odpowiedzialnosc za edukację swoich dzieci samodzielnie podjęła decyjzje o przeniesieniu dzieci do bisztynka i z tego co wiem nie żałują tej decyzji bo dzieci uczą sie nie w klasach łączonych mają zajęcia dodatkowe, wf taki jak powinien być z reszta to rodzice decydują gdzie uczęszczają ich dzieci. Część dzieci z Grzędy też jezdzi do innych szkół rodzice nawet samodzielnie wożą dzieci do satop czyż nie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Greg123 #2878396 | 37.7.*.* 1 mar 2020 20:45

  Szkoła w Grzedzie może i jest mała bywaja mniejsze i szukanie oszczednosci Właśnie na szkole to jest pomylony plan można oszczędzić zwalniając zastępcę burmistrza Taki urząd jest nam nie potrzebny na naszą mała gmine wystarczy burmistrz Lub nie wydając pieniędzy w błoto np z niedoszłej strzelnicy z której trzeba bylo Wywozić opony a po za tym skąd pieniądze na modernizację szkoły w "dom seniora"

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. mieszkanka #2878361 | 185.138.*.* 1 mar 2020 19:24

   Dlaczego szukamy oszczędności na dzieciach. Nigdy dzieci nie były instytucją na krórej gmina zarabia. Po co w biednej gminie zastępca burmistrza, chyba ,żeby siał nienawiść wsród mieszkańców Paluz, bo w Grzędzie się nie dali.To tylko teraz urzędasy z Gminy fundują sobie podwyżki. Dopiero po artykule dowiedziałam się że w gminie rządzi Przewodniczący Rady Miejskiej. Szkoda . że nie sprzątaczka.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Ciekawa #2877931 | 185.138.*.* 29 lut 2020 16:33

    Poziom Szkoły w Grzędzie w żadnym wypadku nie jest niski. Nikt nie wspomina o osiągnięciach uczniów tejże Szkoły, wysokie miejsca w konkursach o różnej tematyce, konkursy na poziomie powiatu, województwa, a nawet ogólnopolskie. Uczniowie tej Szkoły często wyprzedzają umiejętnościami i wiedzą uczniów ze szkół o podobno wyższym poziomie. Każdy widzi wydatki jakie generuje szkoła, owszem są i były nie od dzisiaj, wielka nowość, tylko każdemu innemu burmistrzowi te koszty nie przeszkadzały, tylko trafił się teraz taki Burmistrz, który zadłużył Gminę na wielkie pieniądze i szuka on teraz możliwości znalezienia pieniędzy, zamykając Szkołę. A może niech Burmistrz nie raczy podwyżkami co roku wszystkich pracowników Gminy, a może zlikwidujmy stanowisko zastępcy Burmistrza, nasza gmina nie jest aż tak duża, a ustawa w kwestii zastępcy daje wolna rękę, więc szukając oszczędności może by tak, pójść tą drogą. Po co inwestować na siłę, w czasach kiedy tych pieniędzy brakuje, to tak, jakby wziąć dziesięć kredytów na raz, a stać nas by było na spłatę dwóch. Kolejna sprawa to metody, jakimi Burmistrz oraz jego zastępca prowadzą politykę antygrzędowską: chodzenie po domach w godzinach prywatnych i namawianie ludzi do przeniesienia dzieci do szkół w Bisztynku, buntowanie społeczeństwa i zaognianie relacji między mieszkańcami gminy, jakieś dziwne teksty typu (tu cytat) : " Jak, Pan, nie podpisze tego pisma informującego o planowanym zamknięciu szkoły to ja sobie Pana zapamiętam" - tak powiedział Pan zastępca. To przepraszam jakie są metody?! Epoki co niejednym się pomyliły

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    1. Uczennica #2877642 | 185.138.*.* 28 lut 2020 20:56

     Podjęcie decyzji o likwidacji szkoły w grzędzie jest jak najbardziej udasadnione. Jest to mała szkoła os kilku lat jesr coraz mniej uczniów lekcje ciągle na łączeniu klas, grupa przedszkolna składa się z dzieci w różnym wieku, zajęcia wf na nie rozwijają nie uczą gry zespołowej ponieważ jak stworzyć zespoły z 2 lub 3 osób w klasie. Rodzice którzy czują się odpowiedzialni za swoje dzieci już dawno powinny przenieść je do innych szkół o wyższym poziomie nauczania dać im szanse i możliwość rozwijania się a nie trzymać w szkole o ograniczonych możliwościach. Wypowiedzieć Pani dyrektor w artykule odbiega od rzeczywistości jak można powiedzieć że w życiu szkoły uczestniczy 200 osób przy liczebności uczniów 40, i wskazywanie argumentu o nie likwidacji szkoły że szkoła jesr kulturotwórcza dla społeczności od tego to raczej jest świetlica wiejska i sołtys, w wielu miejscowościach szkoły zlikwidowano już dawno i trzeba było się z tym pogodzić. Nauczyciele boją się jedynie o własne stołki o pracę bo gdyby walczyli o dobro dziecka o ich wykształcenie już dawno sami by wnioskowali za zamknięciem szkoły bez przyszłości. Ale decyzja w rękach kuratora i oby była pozytywna, i aby kurator podejmując decyzję przyjrzał się dodatkowo liście podpisów która została do niego skierowana w obronie szkoły szczególnie na pesele osób które się podpisały ile z tych osób ma dzieci w wieku szkolnym i ile już ich mieć nie będzie.

     Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (10)