Chcemy, żeby klienci byli naszymi ambasadorami

2020-02-27 13:56:34(ost. akt: 2020-02-29 02:36:14)   Artykuł sponsorowany
Realizacja wykonana przez OZE Projekt

Realizacja wykonana przez OZE Projekt

Firma OZE Projekt jest największą firmą fotowoltaiczną w północnej Polsce. O jej rozwoju, obszarze działania oraz korzyściach płynących z instalacji fotowoltaicznych, rozmawiamy z jej założycielem — Pawłem Zabielskim.
Fotowoltaika jest w Polsce coraz popularniejsza, ale dla wielu osób, to wciąż technologia przyszłości. Czy jest się czego bać?
W Polsce fotowoltaika rozwija się od 2015 roku, ale prawdziwy bum przypada na lata 2019 i 2020, więc jesteśmy w trakcie największego szczytu.
Musimy sobie uświadomić, że instalacje fotowoltaiczne powstają już od kilkudziesięciu lat. Niemcy budowali je już trzydzieści lat temu. To technologia, która jest bardzo dobrze dopracowana i korzystna dla użytkownika. Obecnie sytuacja jest na tyle dobra, że mamy bardzo dużo firm świadczących usługi w zakresie instalacji fotowoltaicznych, dzięki czemu możemy uzyskać wszystkie informacje. Ponadto jeżeli przyjrzymy się naszym znajomym, rodzinie czy sąsiadom na osiedlu, to widzimy, że takich instalacji w naszej okolicy jest coraz więcej.
Najczęściej słyszymy pytanie: czy to się opłaca? Gdzie lepiej uzyskać informację, niż u posiadacza takiej instalacji? Kilka lat temu takich instalacji w Polsce praktycznie nie było. W tej chwili jest inaczej. Fotowoltaika jest w Polsce nowa, ale już nie tak zupełnie. Rozwija się i to bardzo dynamicznie.

Czy instalację fotowoltaiczną można zamontować w dowolnym miejscu?
Tak naprawdę wymagane są dwie rzeczy. Pierwsza to zużycie energii elektrycznej, a druga to połacie dachowe ustawione na wschód, zachód lub południe. To trzy kierunki, na których możemy montować fotowoltaikę. Kukułki czy mocno skomplikowany dach, to nie problemem, a kwestia dobrania technologii. Żeby to jednak zrobić, trzeba spotkać się na miejscu inwestycji i wówczas, możemy rozważyć konkretny przypadek.
Jeśli dach nie jest optymalnym miejscem do zamontowania instalacji, to inwestycję można zrealizować na gruncie. Działa ona wówczas tak samo dobrze, jak instalacja dachowa.

Kiedy najlepiej rozpocząć planowanie inwestycji?
Inwestycja trwa jakiś czas. Odpowiedzialne i doświadczone firmy, mają zlecenia już na kilka tygodni do przodu. Nie ma znaczenia czy rozpoczniemy prace w środku zimy, wiosną czy na początku lata. Ważne jest to, żeby zacząć myśleć o takim rozwiązaniu i poszukać korzystnej oferty. Najlepszym okresem jest jednak przełom zimy i wiosny. Po zawarciu umowy na wykonanie instalacji dostarczamy sprzęt i go montujemy. W momencie, gdy zaczyna się robić najdłuższy dzień, możemy cieszyć się z dobrodziejstwa, jakie niesie za sobą fotowoltaika i z dużo niższych rachunków za energię elektryczną.


Paweł Zabielski
Czy fotowoltaika zawsze się opłaca?
Jeśli jest dobrze zwymiarowana do potrzeb klienta i zamontowana w dobrym miejscu, to tak. Tego typu rozwiązanie zawsze będzie korzystne, ze względu na to, że ograniczamy nasze rachunki nawet o 90%, uniezależniamy się od podwyżek cen prądu, które są galopujące i w tym roku wyniosły ponad 20% na energii czynnej. Dodatkowo możemy skorzystać z szeregu ulg. Jeżeli jest to klient indywidualny, to otrzymuje ulgę termomodernizacyjną w podatku dochodowym i zwrot pięciu tysięcy złotych z rządowego programu „Mój prąd”. Jeżeli jest to rolnik, to może skorzystać z odliczenia 25% wartości od należnego podatku rolnego. Szereg korzyści jest naprawdę bardzo długi.

Często można usłyszeć, że skoro stać kogoś na płacenie rachunków, stać go też na fotowoltaikę. Faktycznie tak jest?
Dokładnie! Jeżeli w tej chwili stać nas na to, żeby płacić za prąd, to stać nas na instalację fotowoltaiczną. Systemów finansujących taką instalację jest bardzo dużo. Można kupić ją za gotówkę, ale można też w korzystnym kredycie i wówczas zamienić nasz rachunek za energię elektryczną, który i tak płacimy, na spłatę własnej instalacji. Różnica jest taka, że obecne rachunki będziemy płacili do końca życia i jeszcze o jeden miesiąc dłużej, a kredyt finansujący instalację spłacimy w określonym czasie.

Kiedy zwraca się koszt inwestycji?
Jest to uzależnione od grupy klientów. Jeśli mówimy o klientach indywidualnych, wykorzystując wszystkie poziomy wsparcia, to całkowity zwrot takiej instalacji następuje po około 6-7 latach. W przypadku rolników to nawet 4,5 roku.

Na jakim sprzęcie pracuje firma?
Sprzęt, na którym pracujemy w OZE Projekt jest produkowany za granicą i w Polsce. Korzystamy z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Jeżeli chodzi o nasze konstrukcje, to korzystamy z najbardziej doświadczonej w branży fotowoltaicznej firmy Corab, mającej ponad trzydziestoletnie doświadczenie w obróbce metali i produkcji różnego rodzaju elementów.
Jeśli chodzi o wykorzystanie samych paneli fotowoltaicznych czy falowników, z angielskiego nazywanych też inwerterami, to tutaj korzystamy z rozwiązań światowych. Polska jest częścią rynku globalnego. Dostępna jest lista Tier 1, zrzeszająca największych i najbardziej doświadczonych producentów modułów fotowoltaicznych. My korzystamy tylko i wyłącznie z producentów znajdujących się na tej liście. Jeżeli chodzi o falowniki, są to rozwiązania bardzo różne, m.in. azjatyckie, austriackie czy amerykańsko-izraelskie.

Znaczna część sprzętu pochodzi z Chin. Czy nie jest to powód do niepokoju?Ja bym powiedział, że to jest powód do dumy. Chińczycy są w tej chwili odpowiedzialni za 70-80% światowego rynku fotowoltaicznego. Kto inny, niż największy gracz na rynku, będzie miał najlepsze produkty? Osobiście zastanowiłbym się nad tym, nie skąd moduł jest, tylko kto go wyprodukował. Czy firma jest na liście Tier1 i czy jest odpowiedzialna za najlepsze produkty. My korzystamy tylko z renomowanych firm, znajdujących się na tej liście.

Co z gwarancją na sprzęt?
Okresy gwarancyjne są różne. Klienci korzystający z naszych rozwiązań, otrzymują standardową rękojmie wynikającą z polskiego prawa. Otrzymują również 25-letnią gwarancję na uzysk energii z modułów fotowoltaicznych. Ponadto są gwarancje producentów. Mogą być one 12-, 15-, a nawet 20-letnie, w zależności od producenta.

Ile inwestycji zrealizowała już firma OZE Projekt?
Działamy od 2017 roku, ale w branży jesteśmy dłużej. Zrealizowaliśmy prawie 1000
instalacji. Obecnie stawiamy co miesiąc od 70 do 100 instalacji na terenie województw takich jak: warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, mazowieckie, podlaskie, wielkopolskie, łódzkie i zachodniopomorskie. Jesteśmy największą firmą zajmującą się tego typu rozwiązaniami na terenie północnej Polski. Naszym celem i podstawowym warunkiem działania jest to, żeby klienci korzystający z naszych usług, stawali się naszymi ambasadorami i żeby polecali nasze usługi kolejnym klientom. W tej chwili dzieje się tak, że po jednej instalacji, budujemy kolejne i kolejne. W tym roku zamierzamy wybudować ich minimum 1200.

Jak można się z Wami skontaktować?
Można dotrzeć do nas za pomocą wybranego przez siebie kanału. Jest to strona internetowa, media społecznościowe, telefon czy wizyta w naszym biurze przy ul. Lubelskiej 32.


OZE PROJEKT GROUP Sp. z o.o.
ul. Lubelska 32, lok. 300
10-409 Olsztyn

tel.: 89 6 72 40 30
e-mail: kontakt@ozeprojekt.pl