środa, 27 maja 2020. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega: pojawił się nowy narkotyk!

2020-02-27 20:01:18 (ost. akt: 2020-02-27 19:03:42)

Autor zdjęcia: GIS

Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków. Hasan, bo tak nowy narkotyk nazywany jest przez użytkowników, działając silnie na ośrodkowy układ nerwowy (odurzenie) może powodować zatrucie, a nawet śmierć.

W ostatnim czasie, głównie na terenie województwa łódzkiego, pojawia się narkotyk dostępny w postaci plastycznej masy do palenia (sztuczny haszysz – fake hash), w kolorze czarnym, brunatnym lub żółtym. Sprzedawany jest przez dilerów w woreczkach strunowych, bez etykiety.

Hasan, bo tak nazywany jest przez użytkowników, działając silnie na ośrodkowy układ nerwowy (odurzenie) może powodować zatrucie, a nawet zgon.


Z informacji jakimi dysponuje Główny Inspektorat Sanitarny wynika, iż w obecnie zabezpieczanych produktach zidentyfikowano syntetyczny kannabinoid o nazwie
4F-MDMB-BINACA, który już w małym stężeniu działa na receptory kannabinoidowe, silniej od Δ9-THC – składnika marihuany.

Powoduje halucynacje, pobudzenie, agresję, lęk, splątanie, letarg, psychozy, problemy gastryczne, jak również przyspieszenie akcji serca oraz ostrą niewydolność nerek. Stosowanie tego narkotyku prowadzi do uzależnienia lub chorób psychicznych.

Fot. GIS

W przypadku zauważenia osoby, co do której podejrzewamy spożycie tego narkotyku, należy::
— Zadbać o własne bezpieczeństwo,
— Wezwać Oddział Ratownictwa Medycznego (tel. 112),
— W miarę potrzeby i możliwości przystąpić do pierwszej pomocy przedmedycznej.

Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami). Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne.

Źródło: GIS

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Smakosz #2877491 | 31.1.*.* 28 lut 2020 15:36

    Najgorsze problemy gastryczne ale ogólnie OK

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. że co? #2877340 | 5.173.*.* 28 lut 2020 11:29

    Toć to suszona morwa a nie żaden hasan

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Obywatel #2877192 | 5.173.*.* 28 lut 2020 08:07

    Zdepenalizować marihuanę a wszystkie gówna znikną z rynku.Nikt nie kupi wynalazku zamiast zioła którym wie,że się nie otruje.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. olo #2877150 | 213.73.*.* 28 lut 2020 07:19

    a wóda nie uzależnia?, nie powoduje halucynacji, pobudzenia, agresji, lęk, splątania, letargu, psychozy, problemów gastrycznych?, A jest legalna. zatem takie gadki to że tak powiem "czysta" hipokryzja.. państwo powinno zalegalizować a co najmniej zdepenalizować naturalną marihuanę a przy okazji ile kasy na rozdawnictwo dla patologii pińcet by było. ale oni wolą zabijać ludzi wódą bo to tradycja polsko - katolicka. pić bić żonę i rodzić dzieci. niech żyje polka katolicka.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. din #2877120 | 37.30.*.* 28 lut 2020 03:51

      Alkohol codziennie piję więcej ludzi i też może spowodować lęk, agresję itd. Również od niego się umiera więc co to za różnica czy zażywasz legalny alkohol czy nielegalny hasan? To i to jest trutką.

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (7)