Quantcast

Niedziela, 25 października 2020. Imieniny Ingi, Maurycego, Sambora

Przez spaliny można stracić dowód rejestracyjny

2020-02-19 13:55:30 (ost. akt: 2020-02-19 18:17:24)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

W całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzają działania kontrolno-prewencyjne pn. „SMOG". Policjanci sprawdzają, czy spaliny, które są emitowane przez auta, nie przekraczają norm powietrza.

Nadrzędnym celem działań jest eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego. Niemniej jednak policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Działania ukierunkowane są na przeprowadzenie jak największej liczby badań emisji spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska.

Jak pisze wp.pl w przypadku nieprawidłowości funkcjonariusze wpisują odpowiednie informacje do systemu CEPiK. Jedynym rozwiązaniem, aby dany wpis usunąć, jest naprawa auta.

Po otrzymaniu zaświadczenia od diagnosty należy się natomiast udać na policję lub do starostwa. Jednak w przypadku starszych aut, naprawa pojazdu może pochłonąć nawet kilka tysięcy złotych.

Przypominamy kierującym, że policjant, w związku z czuwaniem nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu drogowego, jest uprawniony m.in. do sprawdzania stanu technicznego pojazdu znajdującego się na drodze. W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska policjant ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny.

Pamiętajmy, że poruszając się sprawnymi technicznie pojazdami dbamy o dobrą jakość powietrza.

Źródło: wp.pl, BRD KGP


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. krzroy #2875766 | 81.190.*.* 25 lut 2020 19:36

  Wyłapywać będą trucicieli powietrza i bardzo dobrze. Na razie celownik ustawiony na indywidualnych kierowców i ich niesprawne pojazdy. Ja natomiast czekam z utęsknieniem kiedy zajmą się trucicielami "hurtowymi", to znaczy takimi osobnikami będącymi na świeczniku, którzy swoimi decyzjami powodują wzrost ilości spalin w wyniku złych zmian w organizacji ruchu powodujących korki. Samochody stoją w korku i wyrzucają spaliny. Trasę 5 czy 7 kilometrów pokonują zamiast w 10 minut - w godzinę. Tak dla przykładu mamy w Olsztynie, w godzinach szczytu. Mamy takiego decydenta który ma ambicję "uspokajać ruch" poprzez zwężanie ulic, wprowadzanie świateł co 100 metrów a na nich czerwonej fali, strefy "30", itp. Każda ulica po remoncie jest mniej przejezdna! Wydaje się zezwolenia na kolejne wielkie inwestycje mieszkaniowe bez żadnego działania dla poprawy (rozbudowy) układu komunikacyjnego. To jakaś paranoja. Czekam kiedy władze centralne dobiorą się do d.py tym, którzy naprawdę winni są smogowi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lur #2875038 | 83.31.*.* 24 lut 2020 20:17

  Panowie Policjanci, sprawdzajcie także ustawienie świateł, jak niektórzy mają te światła w swoich autach ustawione to o pomstwę do nieba woła.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. NOL #2873930 | 188.147.*.* 22 lut 2020 19:43

  W końcu, ale to ITD niech weźmie się do roboty i stacje kontroli. Pozwolono aby wjechało kilka milionów trupów i jakoś to nikomu nie przeskadzało. A teraz wielka akcja. Kiedy będziecie wymagać i badać spaliny w momencie jak ludzie sprowadzaja. Człowiek wyda kilka tysi, a potem nie bedzie mógłj jeździć. Niech ten co tylko jeździł do kościoła wykaże, że wszystko było ok. Inna sprawa, że już w Polsce wszyscy mają to w ...upie. Policja i tak ma co robić. Pomysł popieram, ale robić to trzeba z głową.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. byh #2872224 | 79.190.*.* 20 lut 2020 08:28

  Ciekawe dlaczego tak wiele "kopciuchów" jeździ po naszych drogach? Znowy "akcja" Policji? czy my skazani jesteśmy na akcyjność? To już było i jakoś się nie sprawdziło.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. sebastian #2872222 | 178.23.*.* 20 lut 2020 08:26

  Mnie interesuje jak te samochody przechodzą kontrolę na stacji diagnostycznej .

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (6)