Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Ranking najbardziej romantycznych regionów w Polsce. Na którym miejscu znalazło się nasze województwo?

2020-02-14 18:08:38 (ost. akt: 2020-02-14 13:25:38)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Czym są walentynki? Czyż nie okazją do tego, żeby powiedzieć drugiej osobie, że się ją kocha, że jest dla nas ważna? To można robić codziennie. Dlaczego więc świętujemy walentynki? Powód jest jeden, żeby wykrzyczeć całemu światu, że my też chcemy być kochani.

Jakie jest faktyczne zainteresowanie walentynkami, których początki sięgają starożytnego Rzymu, w różnych regionach naszego kraju?

To postanowił sprawdzić serwis Picodi.com, który przeanalizował statystyki wyszukiwań "romantycznych” fraz w internecie. I na tej podstawie i stworzyć ranking najbardziej romantycznych województw Polski. Na liście fraz, które analitycy Picodi wzięli pod lupę, były m.in.: "walentynki”, "wyznanie miłości”, "romantyczna kolacja”, "kwiaty”, "niespodzianka” oraz inne, z którymi kojarzą się walentynki.

Jak zaznaczono, częstotliwość wpisywania tych haseł do wyszukiwarki wzrasta w okresie przed tym świętem w całej Polsce. Zauważono jednak, w niektórych miejscach zainteresowanie sprawieniem przyjemności drugiej osobie rośnie bardziej, a w niektórych — wyraźnie mniej.

I tak na podstawie tych statystyk powstał chyba pierwszy, romantyczny ranking regionów w Polsce. Okazuje się, że najbardziej romantyczni Polacy mieszkają na północy kraju, w województwach: podlaskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. W tych regionach wzrost popularności fraz związanych z walentynkami i wpisywanych do wyszukiwarki był największy. Co ciekawe, Podlasie, które jest najbardziej romantyczne, to najmniej zaludnione województwo i dość chłodne, patrząc na prognozy pogody.

  — Być może, takie warunki sprawiają, że mieszkańcy Podlasia bardziej cenią ciepłe relacje i nie tracą ciepła — komentują te wyniki analitycy serwisu.

Wśród 16 województw najmniejsze zainteresowanie walentynkami i wszystkim, co z nim jest związane, wykazują mieszkańcy Wrocławia i Dolnego Śląska (16. miejsce). Niezbyt romantyczna okazała się też Warszawa z Mazowszem (15. miejsce) oraz Kraków z Małopolską (14. miejsce).


Zapytaliśmy olsztynian, czy lubią Dzień Zakochanych i czy jesteśmy aż takimi wielkimi romantykami. I nie znaleźliśmy nikogo, kto powiedziałby stanowcze "nie" walentynkom. Nie dziwi więc aż tak wysokie miejsce Warmii i Mazur w romantycznym rankingu.


Fot. Zbigniew Woźniak
Małgorzata Korejwo i Tomasz Szupluk

— Umiemy i potrafimy okazywać swoje uczucia — uważa Małgorzata Korejwo. — Czasem wystarczy gest, miłe słowo. I warto nie tylko w święto o tym pamiętać.
Z rankingu wynika, że mniej romantyczni są mieszkańcy bogatych regionów, gdzie zarabia się dużo więcej niż na Warmii i Mazurach czy Podlasiu.

— Nie od dziś wiadomo, że pieniądze szczęścia nie dają — prosto wytłumaczył nam tę zależność miedzy bogactwem a miłością jej brat Tomasz Szupluk. — Walentynki są potrzebne, bo jest to takie oderwanie się od codzienności i byłoby pięknie, gdyby tak trwały cały rok. Myślę, że dostanę walentynkę od żony, ja też mam dla niej niespodziankę.

Wiele osób było zdania, że każdego dnia powinniśmy pamiętać o bliskich nam osobach, podsycać ten żar miłości. To opinia choćby młodego chłopaka, którego spotkaliśmy wczoraj na starówce. Maszerował z różą w ręku, choć walentynki miały być nazajutrz.


— To dla mojej dziewczyny — tłumaczył Adam. — Staram się przynajmniej raz w tygodniu coś jej kupić... Nic wielkiego, ot drobnostkę czy obdarować ją kwiatkiem. Każdy dzień jest dobry na to, by wyrazić swoje uczucia. To wzmacnia miłość.
Podobnie uważają inne osoby. Symboliczne gesty z okazji Dnia Zakochanych są bardzo miłe i podsycają temperaturę w związku.


Fot. Zbigniew Woźniak
Monika Sokołowska i Aleksandra Kaczmarska

— Uśmiech, drobne gesty i nie tylko 14 lutego, ale każdego dnia — mówi Aleksandra Kaczmarczyk.— A walentynki powinny trwać 365 dni w roku. Myślę, że tego romantyzmu jest w nas dużo.

— Codziennie powinniśmy sobie okazywać miłość, uczucie — dodaje jej koleżanka Monika Sokołowska. — Czasem wystarczy właśnie uśmiech, drobny komplement, bo trzeba pokazywać swoje uczucia. To ważne dla związku. Lubię walentynki, lubię dostawać też walentynki i spędzać ten dzień z Marcinem, moim narzeczonym.

Wśród prezentów na walentynki królują kwiaty i czekoladki, ale często też zakochani obdarowują się drobnymi upominkami. Nic dziwnego, że handlowcy umiejętnie podgrzewają te miłosną atmosferę, licząc na dodatkowe zyski.

Warto wiedzieć:
Zastanawiając się nad sensem tego święta, trzeba pamiętać, że człowiek, od imienia którego wywodzi się jego nazwa, za miłość zapłacił życiem. Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II. Cesarz ten za namową doradców zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat zawierać związki małżeńskie. Był zdania, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Trafił za to do więzienia, gdzie, jak głosi legenda, zakochał się w niewidomej córce strażnika. Ponoć dziewczyna pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy cesarz się o tym dowiedział, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r. Od tej pory Walenty stał się patronem zakochanych, a jednym ze zwyczajów walentynkowych stało się wysyłanie listów, w których zakochani wyznają sobie miłość. A że teraz mało kto już pisze listy, to szybciej dostaniemy dziś miłosny sms.

Andrzej Mielnicki

Oto ranking najbardziej romantycznych regionów w Polsce

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czeski blad #2869248 | 188.147.*.* 15 lut 2020 20:28

  nie romanyuczny lecz roumatyczny region

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Walenty #2868816 | 83.9.*.* 15 lut 2020 09:17

  3 miejsce za to ,że można całować się, jadąc w tramwaju na Starówkę. Ranking wymyślony o tak z doopy!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. destroyer #2868606 | 37.47.*.* 14 lut 2020 19:23

  swieto pelne obludy i falszu, rzucanie milymi slowkami na pokaz, kompletnie nie kojarzy sie z przechodzeniem prob z prawdziwego zdarzenia, jest coraz bardziej krytykowane i kojarzone z pewnym krajem zza oceanu...i co ciekawe w-m to jedno z bajbardziej patologicznych wojewodztw...to sa same fakty a nie typowy hejt...a jesli cos wam nie pasuje to w sumie zycze aby tu byl koronawirus bo to bedzie dla was najlepsza kara...tego bedziecie bali sie o wiele gorzej niz ognia...nie ludzcie sie ze polin bedzie wolne od tej smiercionosnej plagi tym badziej ze obywatele innych krajow (zarazeni rzeczz jasna) leca tymi samymi samolotami co mieszkancy polin (w sumie ostroda ma juz na czym sie zastanawiac i kto wie czy nie olsztyn mimo wszystko)...widze ze warto zawrzec z tym wirusem pewien sojusz (bo nawet taki wirus bedacy lanuchem RNA moze miec swiadomosc ale co wy mozecie wiedziec o tych pozaprzyziemnych sprawach jestescie dnem a nawet znacznie gorzej)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. NO #2868559 | 5.174.*.* 14 lut 2020 18:20

   Nasza piękna zabytkowa starówka sprzyja miłości :) No i dworzec PKP

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)