Piątek, 28 lutego 2020. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy ma już trzy lata i... sporo sukcesów

2020-01-29 07:55:29 (ost. akt: 2020-01-29 08:08:58)
Wśród filmów, które uzyskały wsparcie z WMFF, największy sukces odniosła dotąd "Cicha noc" Domalewskiego. Uznanie krytyków zyskała też Małgorzata Imielska, reżyserka "Wszystko dla mojej matki"

Wśród filmów, które uzyskały wsparcie z WMFF, największy sukces odniosła dotąd "Cicha noc" Domalewskiego. Uznanie krytyków zyskała też Małgorzata Imielska, reżyserka "Wszystko dla mojej matki"

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy świętuje trzecią rocznicę swojej działalności. Wsparcie otrzymało dotąd sześć filmów fabularnych, dziesięć dokumentów i dwie animacje. Niektóre z nich zbierają teraz nagrody i wyróżnienia.


Jak dotąd największym sukcesem okazał się debiut reżyserski Piotra Domalewskiego „Cicha noc“, okrzyknięty potem mianem filmowego odkrycia roku. Do dzisiaj film został uhonorowany 26 nagrodami, w tym Grand Prix Złote Lwy 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Nagrodą dla Najlepszego Aktora Dawida Ogrodnika. Wszystkie zdjęcia do filmu zrealizowano na Warmii. Także inne produkcje dofinansowane z WMFF zostały zauważone nie tylko w Polsce. „PGR obrazy” w reżyserii Joanny Warechy wyróżniono na 47. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym towarzyszącym Lubuskiemu Latu Filmowemu w Łagowie w 2018 r. „In touch”, debiut dokumentalny Pawła Ziemilskiego zrealizowany w koprodukcji polsko-islandzkiej, otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na 31. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, a „Wszystko dla mojej matki”, debiut fabularny Małgorzaty Imielskiej, został obsypany nagrodami na kilku festiwalach, m.in. w Gdyni.


Rocznicowemu podsumowaniu działalności WMFF przewodniczył marszałek Gustaw Marek Brzezin, który mówił o „wspaniałej promocji regionu”.

Jarosław Kowalski, po. dyrektor olsztyńskiego CEiIK-u, opowiedział o stworzeniu w internecie „Okna wystawowego” Warmii i Mazur w postaci bazy lokacji filmowych. Dysponując taką bazą, zawierającą obecnie ponad 200 obiektów architektonicznych oraz plenerowych, o wiele łatwiej zdecydować o wyborze właśnie naszego regionu jako miejsca realizacji filmowej.

Szef komisji oceniającej projekty ubiegające się o dofinansowanie z WMFF, dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Zdzisław Fadrowski, przedstawił zwycięzców 4 edycji konkursu.

W kategorii film fabularny: „Kryptonim:przypadek” w reż. Macieja Dutkiewicza, „Droga” w reż. Edyty Wróblewskiej i „Tarapaty 2” w reż. Marty Karwowskiej. W kategorii dokument: „Dom polski w Olsztynie” w reż. Sławomira W.Malinowskiego i „Spuścizna” w reż. Adam Błaszczoka (debiut). W kategorii animacja: „Biskupia Warmia” w reż. Andrzeja Wojnacha. Na dofinansowanie filmów w tej edycji jest 700 tys. zł.


WMFF został powołany jesienią 2016 r. i od tamtej pory wsparcie otrzymało 6 filmów fabularnych, 10 dokumentów i 2 animacje na łączną kwotę 2,4mln zł.
łcp


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB