Quantcast

Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Trzeba myśleć także o innych

2020-01-22 17:13:30 (ost. akt: 2020-01-29 11:51:32)
Monika Modzelewska: Kiedyś ze wsi się uciekało, dziś mamy ludność napływową

Monika Modzelewska: Kiedyś ze wsi się uciekało, dziś mamy ludność napływową

Autor zdjęcia: źródło Facebook

Wsi spokojna, wsi wesoła... W Wymoju można znaleźć ciszę, spokój i wytchnienie. Ale żeby wieś była azylem, trzeba o nią naprawdę dbać. Pieczę nad Wymojem sprawuje Monika Modzelewska, nasza kandydatka do tytułu SuperSołtys 2020.

Wymój to wieś w powiecie olsztyńskim w gminie Stawiguda. Tutaj spragnieni ciszy i spokoju znajdą swój azyl. Od siedmiu lat w Wymoju mieszka Monika Modzelewska. Od kwietnia ubiegłego roku stoi na czele wsi. Jest sołtysem. W oczach pani Moniki, byłej mieszkanki Olsztyna, ta wieś jest wyjątkowa.

— Mamy piękne lasy sosnowe, jezioro Wymojskie, zwierzynę podchodzącą do domów. Możemy spotkać sarny, jelenie, posłuchać śpiewu ptaków — opowiada w rozmowie z nami.
Mieszkańcy chcą się integrować, działać. Tutaj nikt nie narzeka, tylko bierze się do pracy. Młodzi wyjeżdżają do szkół, ale czy wrócą do swojej miejscowości?

— Mamy taki plan żeby zasiać w nich ziarno tęsknoty — opowiada sołtyska. — Tym bardziej że obserwujemy przeciwny trend. Kiedyś ze wsi się uciekało, dziś mamy ludność napływową.

W Wymoju, jak w każdej innej wsi, problemów nie brakuje. — Zwłaszcza w domach na koloniach, gdzie są kłopoty z dojazdami, kanalizacją, wodą czy oświetleniem dróg — opowiada Monika Modzelewska. — Oczywiście rozwija się nasza infrastruktura, mamy gminną komunikację. A to wszystko dzięki współpracy z wójtem i starostą, którzy nas w tym wspierają. W planach mamy budowę ścieżki rowerowej, zwłaszcza, że wielu naszych mieszkańców do Stawigudy dojeżdża rowerami. Z kolei ze Stawigudy do nas przyjeżdżają na grzyby czy na wycieczki. Liczymy na to, że niedługo doczekamy się remontu wiejskiej świetlicy.

— W lipcu założyliśmy Stowarzyszenie „Mój Wymój”, żeby pozyskiwać środki na tego typu projekty — opowiada.

W tym roku w Wymoju odbędą się dwie bardzo ważne uroczystości. — Będziemy obchodzili 100-lecie plebiscytu na Warmii i Mazurach — opowiada Monika Modzelewska. — Wymój jako jedna z nielicznych miejscowości głosował za przynależnością do Polski. Jednocześnie będziemy świętowali 90-lecie szkoły w Wymoju.

Monika Modzelewska w jednej ze stawigudzkich firm zajmuje się finansami. Wcześniej wiele lat zajmowała się turystyką i hotelarstwem. Jak mówi, nastąpił przesyt i potrzebowała spokojniejszej pracy. — Ale za to pojawiła się potrzeba zrobienia czegoś dla społeczności. Nie można myśleć tylko o sobie, ale trzeba też o innych — mówi.

Cieszy ją zaangażowanie mieszkańców w sprawy wsi. — Chcemy, żeby w Wymoju zawsze coś się działo — opowiada. — Za nami imprezy integracyjne, pikniki, festyny, a także prelekcje z leśnikiem Krzysztofem Mikundą. Planujemy też
historyczne spotkania.

Dużą popularnością we wsi cieszą się mistrzostwa w rzucie lotką do tarczy. — Chcemy upiększyć naszą okolicę. Będziemy przystrajać kaplice przydrożne oraz domy kwiatami. Z uwagi na nadchodzące okoliczności będą to barwy biało-czerwone. Chcę sprawić, aby mieszkańcy zadbali o naszą małą ojczyznę — uśmiecha się Monika Modzelewska.

I dodaje: — Do pracy potrzebny jest zespół. Otrzymuję wsparcie z rady sołeckiej, ze stowarzyszenia i od mieszkańców. Działamy razem.
Monika Modzelewska walczy w naszym konkursie o prestiżowy tytuł SuperSołtys 2020. Według danych z wczoraj (wtorek, godz. 12) sołtyska Wymoja znajduje się na dziewiątym miejscu powiatu olsztyńskiego.

Aleksandra Tchórzewska

***
Szukamy SuperSołtysa 2020. Kto otrzyma ten zaszczytny tytuł? To zależy od naszych czytelników, bo to oni wybiorą liderów wsi, którzy zasługują na wyróżnienie.

Warto docenić gospodarza swojej wsi, bo ma niełatwą rolę. Dotyka wszystkich obszarów życia — od spraw społecznych przez infrastrukturę i inwestycje aż po wydarzenia kulturalne i sportowe. Powinien cieszyć się poważaniem i zaufaniem mieszkańców.

SuperSołtys musi też mieć zdolności organizacyjne i pewnego rodzaju charyzmę, dzięki której będzie w stanie przekonać ludzi do zaangażowania we wspólne sprawy. Powinien być aktywny i skuteczny w swoich działaniach. Dobry sołtys to na pewno osoba otwarta i kontaktowa, której można zawierzyć problemy wsi. Wybierzmy takiego SuperSołtysa w naszym regionie!

Trzech najpopularniejszych sołtysów w powiecie olsztyńskim oraz w gminach Barczewo, Biskupiec, Gietrzwałd i Stawiguda otrzymają roczną e-prenumeratę „Gazety Olsztyńskiej”.

Nasz plebiscyt regionalnym patronatem objęli:

Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski
Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Patronat w powiecie olsztyńskim sprawują:

Andrzej Abako, starosta olsztyński
Jan Kasprowicz, wójt Gietrzwałdu
Kamil Kozłowski, burmistrz Biskupca
Michał Kontraktowicz, wójt Stawigudy
Andrzej Maciejewski, burmistrz BarczewaTOP 10 Ranking regionalnyCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także