Piątek, 28 lutego 2020. Imieniny Ludomira, Makarego, Wiliany

Dlaczego warto mieć inteligentny dom? 5 najważniejszych powodów

2020-01-21 15:32:02 (ost. akt: 2020-02-13 09:18:43)

Autor zdjęcia: mat partnera

Technologia ułatwia wiele sfer życia i bez niej nie wyobrażamy sobie ani teraźniejszości, ani przyszłości. Na dobre wkroczyła też do budownictwa. Nasze wymagania co do zamieszkiwanych przez nas obiektów są coraz większe – domy mają być jak najbezpieczniejsze, jak najbardziej ekologiczne. Na te wszystkie potrzeby odpowiadają inteligentne domy. Jeżeli jeszcze nie wiesz, dlaczego warto wyposażyć swój dom w inteligentny system, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem!

Bezpieczeństwo


Inteligentny dom to najlepszy strażnik bezpieczeństwa twojego i rodziny. Uchroni cię przed nieprzewidzianymi katastrofami takimi jak pożar, zalanie czy wybuch gazu. Czujniki temperatury, czadu, dymu i zalania natychmiast wykryją zagrożenie i dadzą o nim znać alarmem świetlnym i dźwiękowym. Powiadomienie o niebezpieczeństwie otrzymasz też na smartfona. Dodatkowo system może podjąć kolejne kroki, przykładowo otworzyć okna w przypadku zbyt dużego stężenia tlenku węgla.

Poza tym nie ma lepszego zabezpieczenia przed kradzieżą niż inteligentny dom. Na swoim smarfonie zawsze masz dostęp do obrazu z monitoringu. Twoja inteligentna posiadłość sama wykryje włamywacza i odstraszy go alarmem. Ponadto w czasie twojej nieobecności może włączyć światło czy telewizor, aby złodziej ominął twój dom.

Wygoda


Wszystkimi urządzeniami w swoim domu możesz zarządzać z poziomu swojego smartfona, będąc w pracy czy na urlopie. Z kolei przebywając wewnątrz, wydajesz polecenia głosowe, w tym czasie wygodnie odpoczywając na kanapie. Wystarczy jedno zdanie z komendą o włączenie ostatnio odtwarzanej playlisty i żądana muzyka rozbrzmi z głośnika. Mało tego, twoja ulubiona piosenka może automatycznie obudzić cię o poranku wraz z promieniami słońca wpuszczonymi przez podnoszące się rolety. Taką wygodę zapewni ci tylko inteligentny dom.

Oszczędność czasu


Wychodząc z domu, nie musisz pamiętać o wyłączeniu żelazka czy zamknięciu drzwi. System zrobi to za ciebie. Kiedy wyjeżdżasz na wakacje, nie musisz spędzać ostatnich chwil na gorączkowym sprawdzaniu, czy wszystkie okna są zamknięte i rolety zasłonięte. Twój dom się o to zatroszczy, a dodatkowo domknie drzwi garażu i odłączy niepotrzebnie czuwające urządzenia. Prowadzisz ogród? Smart home zadba o nawodnienie roślin, a inteligentna kosiarka przytnie trawnik. Zaledwie tych kilka przykładów pokazuje, w ilu czynnościach wyręczy cię inteligentny dom. A ty zyskasz mnóstwo czasu, który nareszcie będziesz mógł przeznaczyć na to, co chcesz.

Oszczędność kosztów


Inteligentny dom steruje ogrzewaniem czy zużyciem prądu w zależności od twoich potrzeb. Jeżeli w drodze do domu zmarzłeś, możesz za pomocą smarfona wydać polecenie, aby dom podwyższył temperaturę. W każdym momencie możesz ją też obniżyć. System dostosuje się do twoich wymagań precyzyjnie, co do stopnia. To jednak nie wszystko – temperaturę możesz ustawić inną w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu zarówno domownik, któremu zawsze gorąco, jak i zmarzluch będzie zadowolony. Pomyśl, ile możesz oszczędzić, dostosowując temperaturę do sytuacji i unikając w ten sposób nagrzewania pustego domu czy przegrzewania. Podobnie jest z prądem – zdalnie ustalasz, kiedy dane urządzenia mają działać. A oświetlenie może włączać się automatycznie, kiedy wchodzisz do pokoju. Efekt to nawet o jedną trzecią niższe wydatki na prąd.

Ochrona środowiska


Inteligentny dom to dom ekologiczny. W dużej mierze dzięki wspomnianej już oszczędności energii. Twoja twierdza przygotuje odpowiednią temperaturę powietrza na czas twojego powrotu z pracy, a w czasie nieobecności domowników ograniczy ogrzewanie. System odłączy też nieużywane sprzęty i oświetlenie. Wszystko to poskutkuje znaczną redukcją zużycia nieodnawialnych źródeł energii takich jak gaz czy węgiel. Jeszcze bardziej przyczynisz się do poprawy stanu środowiska, jeśli postawisz na źródła odnawialne – na przykład zamontujesz kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Twój inteligentny azyl pomoże ci też zwiększyć świadomość na temat zużycia energii – dostarczy ci analiz i wykresów dotyczących poszczególnych urządzeń.

/Artykuł Partnera/
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. malina #2868495 | 5.173.*.* 14 lut 2020 16:34

    Kiedyś traciłam sporo czasu na sprzątanie w sobotę zamiast wypoczywać po całym tygodniu pracy. Odkąd mam iRobota e5 uruchamianego zdalnie, mogę wyjechać i wrócić do czystego i pachnącego mieszkania.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz