Quantcast

Niedziela, 27 września 2020. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Parkowanie kością niezgody. Wojewoda nie zgadza się na ulgi dla mieszkańców Olsztyna, a prezydent Grzymowicz zapowiada walkę

2020-01-10 17:01:52 (ost. akt: 2020-01-10 17:35:40)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Na stronie internetowej olsztyńskiego urzędu miasta czytamy, że wojewoda chce, by olsztyniacy zamiast trzech złotych za pierwszą godzinę postoju w Strefie Płatnego Parkowania, płacili 3,90 zł.

Chodzi oczywiście o uchwałę rady miasta, w której zaproponowano, by osoby posiadające Olsztyńską Kartę Miejską i za jej pomocą dokonujące opłaty za parking (potwierdzając tym samym opłacenie podatku dochodowego na rzecz gminy Olsztyn), mogły płacić mniej za pozostawienie swojego pojazdu w strefie płatnego parkowania.

Pomysł ten nie spodobał się nie tylko mieszkańcom sąsiednich gmin, ale i wojewodzie warmińsko-mazurskiemu, który w uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia nadzorczego napisał:

W ocenie organu nadzoru, art. 13b ust. 4 pkt 2 ustawy o drogach publicznych nie zawiera upoważnienia do uchwalenia ulg w opłatach ze względu na miejsce odprowadzania podatku dochodowego oraz podmiot, na rzecz którego podatek ten jest odprowadzany. Ponadto, uregulowania załącznika do uchwały w tym zakresie naruszają zasadę równości wobec prawa. Zróżnicowanie korzystających ze strefy płatnego parkowania na podstawie powyższego kryterium, należy ocenić jako niezgodne, z wynikającą z zasady demokratycznego państwa prawnego, zasadą sprawiedliwości społecznej nakazującą, by zróżnicowanie poszczególnych osób pozostawało w odpowiedniej relacji do dzielących je różnic. Zasada równości wobec prawa wymaga, by podmioty charakteryzujące się daną cechą istotną, były traktowane równo, bez różnic faworyzujących lub dyskryminujących. Wprowadzanie zróżnicowania jest dopuszczalne tylko gdy jest uzasadnione, to znaczy gdy pozostaje w związku bezpośrednim celem przepisów, wagą interesu, dla którego zróżnicowanie jest wprowadzone, pozostaje w proporcji do interesów naruszanych oraz nie uwłacza w sposób zasadniczy innym wartościom (tak: w wyroku TK z dnia 6 grudnia 1997 r., sygn. akt: K 8/97 ; wyroku TK z dnia 4 stycznia 2000 r., sygn. akt: K 18/99 ). We wskazanych wyżej regulacjach przedmiotowej uchwały, Rada Miasta naruszyła zasady: równości wobec prawa i sprawiedliwości społecznej, wprowadzając, nieznajdujące należytego uzasadnienia, zróżnicowanie osób korzystających ze strefy płatnego parkowania poprzez uprzywilejowanie pozycji mieszkańców Olsztyna.

W swoim rozporządzeniu wojewoda odniósł się także do innych fragmentów uchwały Rady Miasta z 27 listopada 2019 roku. Chodzi między innymi o upoważnienie Prezydenta do wprowadzenia ograniczeń, a nawet włączeń w funkcjonowaniu strefy płatnego parkowania. Tymczasem, jak wskazuje wojewoda, "Nie jest zatem możliwe przeniesienie na Prezydenta Miasta tj. organ wykonawczy gminy, kompetencji przynależnych radzie gminy w określonym ustawowo zakresie".

Co na to przedstawiciele urzędu miasta?

"W związku z decyzją wojewody stwierdzającą nieważność części uchwały Rady Miasta z 27 listopada 2019 roku dotyczącej m.in. stawek w Strefie Płatnego Parkowania, prezydent Olsztyna zapowiada wystąpienie w tej sprawie do sądu" - czytamy na stronie internetowej Ratusza. I dalej:

"- Mieszkańcy mają prawo do ulg, do określonych przywilejów - mówi prezydent Piotr Grzymowicz. - Będziemy walczyć o niższe stawki dla mieszkańców Olsztyna. W następnym tygodniu złożymy skargę do sądu administracyjnego na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody".

Przypomnijmy, że zgodnie z ubiegłoroczną decyzją radnych zmiany w strefie miały być wprowadzane w dwóch etapach. Dotyczyły zarówno wysokości opłat za postój, jak i zasięgu strefy.

Najpierw - od lutego 2020 roku – miałyby zacząć obowiązywać nowe stawki za parkowanie. Przykładowo: pierwsza godzina postoju kosztowałaby 3 zł (dotychczas 2,5 zł), a miesięczny abonament 150 zł (dotąd 100 zł). Kolejną nowością byłoby zastąpienie dotychczasowej podstrefy żółtej (Z) podstrefą czerwoną (C). To oznacza, że zamiast trzech podstref, miałyby obowiązywać tylko dwie - C (czerwona) oraz T (zielona).

Natomiast od lipca 2020 roku wprowadzone miały zostać wprowadzone kolejne rozwiązania. Podstawowa opłata wyniosłaby 3,9 zł za pierwszą godzinę postoju, a miesięczny abonament – do 250 zł. Jednak w przypadku płatności Olsztyńską Kartą Miejską, potwierdzającą opłacenie podatku dochodowego na rzecz gminy Olsztyn, użytkownicy mogliby korzystać z ulgi i obowiązywałyby ich stawki wprowadzone w lutym 2020 roku, czyli np. 3 zł za pierwszą godzinę postoju i 150 złotych za miesięczny abonament. Dodatkowo, od lipca Strefa Płatnego Parkowania zostałaby rozszerzona o ulice Kromera, Żarskiej, Konopnickiej, Jagiełły oraz parking przy hali Urania.

Źródła:

1) Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN.4131.6.2020 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 3 stycznia 2020 r. stwierdzające nieważność w części uchwały Nr XV/256/19 Rady Miasta Olsztyna z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania w Olsztynie, zasad jej funkcjonowania oraz wysokości stawek opłat i opłaty dodatkowej oraz sposobu ich pobierania
2) https://www.olsztyn.eu/nc/o-olsztynie/aktualnosci/article/wojewoda-zabiera-ulgi-mieszkancom-olsztyna.htmlCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plDoceń sportowców i podziękuj im za sportowe emocje!

Trwa 59. Plebiscyt na 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Głosować można do 7 lutego.

Więcej informacji o plebiscycie >>>TUTAJ.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xxx #2852576 | 5.60.*.* 20 sty 2020 16:50

  nol mieszka wolsztynie na stancji to niech placi durzowiecej jak mieszkaniec olsztyna albo niech przerejestruje samochod

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zzzz #2847435 | 94.254.*.* 11 sty 2020 15:43

  A dlaczego miesięczny abonament miałby wzrosnąć ze 150 na 250? Czym podyktowana jest tak ogromna podwyżka. Inflacja jest ok 3 %. Na co pójdą te miliony które zostaną złupione przez miasto?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kk #2847021 | 31.0.*.* 10 sty 2020 17:56

  Nole i wsiuny spad z Olsztyna !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. parkomert #2847019 | 88.156.*.* 10 sty 2020 17:54

   a ciekawe co by było, gdyby inny samorząd podjął uchwałę, że wszyscy płacą stawkę normalną, a olsztynianie dwukrotnie większą :) brawo wojewoda!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Miły #2847016 | 89.228.*.* 10 sty 2020 17:52

   Czy to nie jest zagmatwane, nie każdy posługuje się kartą miejską, po którą trzeba stać w kolejce na deszczu.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (6)