Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Olsztyn już gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

2020-01-08 20:00:14 (ost. akt: 2020-01-09 12:23:22)
Maciek Danylczuk: Kiedy się urodziłem ważyłem 1 kg. Musiałem przebywać w inkubatorze. Pierwszą rzecz, jaką widziałem, co mówi mi mama, były czerwone serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Maciek Danylczuk: Kiedy się urodziłem ważyłem 1 kg. Musiałem przebywać w inkubatorze. Pierwszą rzecz, jaką widziałem, co mówi mi mama, były czerwone serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Autor zdjęcia: Ada Romanowska

Pierwsze pieniądze wpadły już do skarbonki, a to przecież dopiero początek. Szykuje się moc atrakcji, ale przede wszystkim moc naszych serc.

Maciek Danylczuk ma dziś 11 lat. Miał urodzić się 23 lutego, ale postanowił przyjść na świat dwa miesiące wcześniej. Gdy pojawił się na świecie, jego życie wisiało na włosku. Walczył jednak o każdy dzień i nabierał sił.

— Kiedy się urodziłem ważyłem 1 kg. Musiałem przebywać w inkubatorze. Pierwszą rzecz, jaką widziałem, co mówi mi mama, były czerwone serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy — opowiada Maciek. — Dzisiaj jestem wolontariuszem orkiestry. To daje mi dumę. Tym większą, że orkiestra pomaga niewinnym dzieciom. Dzięki niej mogą mieć cele w życiu i mogą uwierzyć w swoje możliwości. Coś o tym wiem.

W Olsztynie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już gra. Do puszki, jak na razie wirtualnej, trafiają pierwsze pieniądze. W chwili, gdy piszemy ten artykuł, jest 1615 zł.

A do wielkiego finału zostało jeszcze kilka dni. Jednak Olsztyn w tym roku zaczął wcześniej. Dlatego, żeby zebrać jak najwięcej. W tym roku cel jest wyjątkowy — zebrane pieniądze będą wspierać najwyższe standardy diagnostyczne i lecznicze w dziecięcej medycynie zabiegowej.

— Orkiestra pod batutą Jurka Owsiaka wspiera nasz szpital już od 25 lat. Przez ten czas otrzymaliśmy aparaturę o wartości 12,5 mln zł. To nieoceniona pomoc. Nie ma w szpitalu oddziału, w którym nie byłoby serduszka — mówi lek. Barbara Chwała, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. — Ostatnim sprzętem, jaki otrzymaliśmy, jest bardzo dokładny cyfrowy aparat rentgenowski warty 800 tys. zł. Możemy dokładnie ustalać dawkę dla dzieci, co jest szczególnie ważne u maluchów. Czekamy na nowoczesny ultrasonograf o wartości 500 tys. zł. W styczniu zaczynamy też montowanie własnego tomografu komputerowego, który kosztuje ponad 4 mln zł.

— W tym roku zbieramy na sprzęt, który jest niezbędny w czasie operacji i po niej. W Olsztynie zostanie zakupiona aparatura dla kardiochirurgii, neurochirurgii i chirurgii ogólnej — dodaje Monika Falej, szefowa olsztyńskiego sztabu WOŚP. — Dlatego warto pomagać.

Rocznie do olsztyńskiego szpitala dziecięcego trafia ok. 300 tysięcy dzieci. Ponad 250 tys. leczy się w poradniach specjalistycznych.

Co będzie się działo w Olsztynie? Właściwie już się dzieje. Imprezy towarzyszące odbywają się w szkołach i w organizacjach pozarządowych. Również hobbyści organizują swoje wydarzenia. Ale przede wszystkim działa olsztyńska Eskarbonka, którą można znaleźć na olsztyńskich stronach WOŚP. Na ulice wyjdzie 450 wolontariuszy.

— Będzie można zobaczyć ich już od środy 8 stycznia, bo wtedy ruszają pierwsze imprezy. Natomiast w sobotę w mieście pojawi się ich 200. Finał odbędzie się oczywiście w niedzielę — opowiada Daniel Nowakowski, koordynator wolontariuszy WOŚP w Olsztynie. — Najmłodszy wolontariusz w tym roku ma 2 lata, nastraszy 62 lata. Każdy wolontariusz musi mieć identyfikator z hologramem, czerwony plecak, koszulkę WOŚP, puszkę i naklejki-seruszka.

Orkiestra najgłośniej zagra w weekend. W sobotę imprezy odbędą się w Aurze i w Galerii Warmińskiej. Najwięcej wydarzy się w niedzielę na starówce, gdzie odbędą się koncerty i licytacje. Zagrają m.in. Romantycy Lekkich Obyczajów, Hitano i Czyści jak Łza. Będzie można przejechać się zabytkowym autem, a przede wszystkim wziąć udział w konkursie „Wielka ściskawa”.

— Chodzi o to, aby jak największa liczba osób ścisnęła się w sercu o powierzchni 20 metrów kwadratowych. To ogólnopolska zabawa. Miasto, w którym przytuli się najwięcej osób, wygra 50 tys. zł na sprzęt medyczny dla szpitala dziecięcego — zachęca Urszula Geszczyńska, która koordynuje imprezy towarzyszące WOŚP. — Z konkursem startujemy 12 stycznia o godz. 15 na starówce. Damy radę? Damy!

ADA ROMANOWSKA


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plDoceń sportowców i podziękuj im za sportowe emocje!

Trwa 59. Plebiscyt na 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Głosować można do 7 lutego.

Więcej informacji o plebiscycie >>>TUTAJ.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ffff #2846288 | 155.136.*.* 9 sty 2020 09:00

  ja płace duze podatki. Niech one wspieraja sluzbe zdrowia nie Rydzyka

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Do funkcjonariusza "zaniePOkojona" #2846266 | 89.163.*.* 9 sty 2020 08:24

  Zgłaszam Twoje wpisy na Policję jako mowa nienawiści. Już przez takich oszołomów jedna osoba zginęła.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Bezdomny #2846236 | 37.47.*.* 9 sty 2020 07:30

   PISUary dajcie dla Ojca redaktora Rydzyka! Kler więcej kradie Potem wam na plebani powiesza kto ile dał na Ofiarę w Procentach % za dzwi i ile się spodziewano.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Antyowsik #2846222 | 31.0.*.* 9 sty 2020 06:59

   A co z bezpieczenstwem na tej impresce bo znowu konuchy se zrobia meczennika

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Niezależny #2846195 | 195.136.*.* 9 sty 2020 00:20

   Jest mi obojętne na co zbiera Owsiak i kto mu wplaca pieniądze. Mam tylko prośbę do tzw woluntariuszy by nie byli nachalni jak domokrążacy sprzedawcy cudów na patyku.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)