Sobota, 29 lutego 2020. Imieniny Lecha, Lutomira

Dywity i Stawiguda z dofinansowaniem

2019-12-16 12:20:00 (ost. akt: 2019-12-16 12:31:34)

Autor zdjęcia: Fot. Aleksandra Tchórzewska

REGION\\\ Wojewoda Artur Chojecki podpisał umowy na uruchomienie kolejnych lokalnych połączeń linii autobusowych. Ich łączna liczba to 13 o długości prawie 500 km.

Wojewoda warmińsko- mazurski Artur Chojecki podpisał umowy na uruchomienie kolejnych połączeń i linii autobusowych, między innymi z wójtami gmin Dywity i Stawiguda. A to wszystko jako część programu przywracania lokalnych połączeń autobusowych.

— Dzisiaj dołączają nowe gminy — mówił Artur Chojecki podczas konferencji. — Jeszcze nie ma satysfakcjonującej liczby samorządów, które uczestniczyłyby w programie. Wciąż mamy do rozdania sporo środków. Poza tym potrzeba jeszcze sporo wysiłku i zmian legislacyjnych, które umożliwią większe skorzystanie z tego programu. Cały czas prowadzone są prace, które ułatwią samorządom korzystanie z tych środków. Efektem będzie satysfakcja społeczeństwa z realizacji programu.

— Państwo wpiera samorządy dokładając środki do odtworzenia linii. Są mieszkańcy wykluczeni, którzy nie mają dostępu do lekarza, do urzędu czy do sklepu. A dzięki przywróceniu transportu publicznego w końcu będą możliwości, żeby z tego skorzystać — dodaje wojewoda.

Aktualnie w naszym województwie funkcjonuje 20 linii uruchomionych w ramach tego funduszu. Są one w powiecie elbląskim (9 linii), kętrzyńskim ( 2), w gminach: Dywity (3), Jedwabno (1), Lidzbark (1) i Stawiguda (4)

— Zakupiliśmy tabor w postaci trzech autokarów — poinformował wójt gminy Dywity Daniel Zadworny. — To daje nam pole do negocjacji z operatorem, który nie musi już ich kupować.

Daniel Zadworny zwrócił uwagę na dwa problemy: kwestię dopłaty oraz długość programu.
— Im wyższe wsparcie, tym bardziej jest to zachęcające dla samorządów. Złotówka z programu do każdego wozokilometra to za mało. Liczymy na większe wsparcie. Na pewno bardzo zachęcająca dla kolejnych samorządów będzie wieloletność programu.

Z kolei Michał Kontraktowicz, wójt Stawigudy podziękował wojewodzie za dofinansowanie.
— Będziemy zwiększać ilość wozokilometrów — zapewnił. — Na razie jesteśmy na początku drogi.

Aleksandra Tchórzewska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB