Wtorek, 7 kwietnia 2020. Imieniny Donata, Herminy, Rufina

Policja apeluje: robiąc zakupy w internecie zadbajmy o swoje bezpieczeństwo [VIDEO]

2019-12-11 13:44:23 (ost. akt: 2019-12-12 12:43:49)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Przedświąteczna gorączka zakupów i przygotowań do tych wyjątkowych dni bywa wykorzystywana przez cyberprzestępców, którzy chcą ukraść albo wyłudzić od nas pieniądze. Na co zwracać uwagę, aby zakupy w sieci były bezpieczne i gdzie zgłosić się, jeśli padniemy ofiarą oszusta?

Dziś większość z nas korzysta bardzo intensywnie z Internetu. Bardzo dużo spraw załatwiamy korzystając z dobrodziejstw sieci. Kupujemy towary, usługi, opłacamy rachunki i wiele innych. Właśnie ten obszar, czyli sprawy związane z naszymi pieniędzmi, muszą podlegać naszej szczególnej uwadze, trzeba zadbać o bezpieczeństwo naszych finansów.

Większość przedsiębiorstw oferujących swoje usługi w Internecie dokłada maksymalnych starań, aby zapewnić swoim klientom bezpieczeństwo, np. banki, sklepy internetowe o ugruntowanej opinii, portale aukcyjne. Stosowanie się do ich regulaminów lub instrukcji, da nam podstawy do tego, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich finansów.

Jednak nawet najlepsze mechanizmy będą całkowicie nieprzydatne, kiedy użytkownik tych usług nie będzie stosował się do zasad bezpieczeństwa, nie będzie miał świadomości dot. zagrożeń jakie mogą go spotkać w Internecie lub wykona pewne czynności w pośpiechu i bez zastanowienia. Właśnie te ludzkie słabości najczęściej są wykorzystywane przez cyberprzestępców.

Dobrym rozwiązaniem jest aktywne korzystanie z dobrych narzędzi antywirusowych. Jeżeli te działania dla kogoś są niewystarczające, to może ponownie zainstalować system operacyjny.

Każdy z nas dba o swoje bezpieczeństwo w świecie rzeczywistym, jesteśmy i byliśmy tego uczeni od zawsze np. jak przechodzić przez jezdnię, żeby nie rozmawiać z nieznajomymi, być ostrożnym w trakcie nocnych spacerów, itp. Poziom bezpieczeństwa w świecie rzeczywistym jest wysoki. Jednak nie wszyscy mają świadomość zagrożeń płynących z Internetu. Internet to narzędzie tak samo dobre jak i złe. O tych właśnie złych obliczach Internetu musimy wiedzieć i o nich nie możemy nigdy zapominać.

Robiąc przedświąteczne zakupy w Internecie pamiętajmy, że to my w pierwszej kolejności odpowiadamy za swoje bezpieczeństwo. Zachęcamy do obejrzenia w skupieniu przygotowanego przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie spotu profilaktycznego.


Źródło: KMP Olsztyn


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. :) #2834315 | 176.221.*.* 12 gru 2019 23:29

    ło matko jaka mundra

    ! - + odpowiedz na ten komentarz