Poniedziałek, 30 marca 2020. Imieniny Amelii, Dobromira, Leonarda

Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla [VIDEO]

2019-12-10 23:52:35 (ost. akt: 2019-12-11 10:31:28)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Gola

Od przyznania Oldze Tokarczuk Nobla minęły już dwa miesiące, ale to właśnie we wtorek 10 grudnia król Szwecji Karol XVI wręczył jej nagrodę. Na uroczystą bankiet wprowadził ją z kolei książę Daniel, mąż następczyni szwedzkiego tronu.

Wręczenie Nagród Nobla to dobrze zaplanowany rytuał. Jednym z obowiązków laureata jest m.in. trzykrotny ukłon, który składa się po odbiorze wyróżnienia: w stronę króla, Akademii Szwedzkiej i publiczności. Olga Tokarczuk (w odróżnieniu od Wisławy Szymborskiej, która pomyliła się już przy pierwszym z ukłonów, a później machnęła ręką, co przeszło do historii i stało się jednym z symboli jej zagubienia w tym, co nazywała później "tragedią sztokholmską") wykonała je zgodnie z zasadami.


W czasie swojego wystąpienia na bankiecie Olga Tokarczuk mówiła po angielsku. W odróżnieniu od przemowy z soboty, ta wypowiedź była mniej oficjalna. Noblistka opowiedziała więc o scenie z filmu "Żona", w której "pisarz i jego żona otrzymali telefon z Akademii Szwedzkiej i skaczą na łóżku jak dzieci, wykrzykując: wygraliśmy Nobla, wygraliśmy Nobla!". I przypomniała, że później atmosfera w filmie robi się o wiele bardziej poważna, bo okazuje się, że prawdziwą autorką nagrodzonych książek jest właśnie żona pisarza.

Olga Tokarczuk żartobliwie zapewniła, że wszystkie swoje książki napisała sama, ale zauważyła, że "ten film ukazuje pewne zjawisko: że nagrody przyznawane laureatom czynią ich indywidualistami, przypisując autorom sto procent sukcesu, kiedy tak naprawdę jest dużo innych osób, którzy przyczynili się do tego sukcesu - ludzie, którzy wspierali, pomagali i inspirowali".
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. BOLEK II -ustawka #2833911 | 109.40.*.* 12 gru 2019 11:46

  " Tokarczuk najwyraźniej rychtowana jest na laureatkę literackiego Nobla” o czym świadczy jej powieść „Księgi Jakubowe” o XVIII wiecznym Żydzie Jakubie Franku, który stworzył w Rzeczpospolitej swoja sektę – dowodził w marcu 2017 roku w swoim felietonie „Wyścigi starozakonne”, który ukazał się na łamach tygodnika „Polska Niepodległa”, red. Stanisław Michalkiewicz. – Wykorzystuje tę awanturniczą historię w charakterze pretekstu do (…) odrażającego wizerunku mniej wartościowego tubylczego narodu polskiego, który nie tylko „kolonizował”, ale w dodatku straszliwie uciskał „mniejszości”, a zwłaszcza – tę najważniejszą. Polacy jako „mordercy Żydów”. W ten sposób pani Olga Tokarczuk znakomicie wpisuje się w „pedagogikę wstydu”, w ramach której już od początku 1990 roku, kiedy to, wraz z „upadkiem komunizmu” pojawiły się widoki na uczynienie z Polski żerowiska dla żydowskich organizacji przemysłu holokaustu, rozmaici ochotnicy nieubłaganym palcem kłują Polaków w chore z nienawiści oczy – kontynuował swój wywód red. Michalkiewicz. – Pani Tokarczuk nie daje się w tej konkurencji nikomu wyprzedzić, no, może z wyjątkiem nieboszczyka Jerzego Kosińskiego, co to przypisał polskim chłopom z Podkarpacia takie wyrafinowanie w seksualnych perwersjach, że aż zadziwił awangardę Manhattanu – stwierdził pan Stanisław, nawiązując do powieści „Malowany ptak” .......................... http://dak owski.pl/index.php?option=com_content&ta sk=view&id=26664&Itemid=100

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Nobel #2833533 | 207.237.*.* 11 gru 2019 16:03

  po nominacji Barak Hussein Obamy do nobla za nic, nobel obnizyl znaczenie. to nie ten nobel jak za czasow Marii Sklodowskiej. to se ne wrati!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Adam #2833484 | 37.8.*.* 11 gru 2019 14:02

  Co to jest ten tokarczuk?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. X #2833448 | 91.15.*.* 11 gru 2019 12:52

  Jestem przeszczęśliwy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Zibi #2833381 | 88.220.*.* 11 gru 2019 10:49

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Nie wiem dlaczego są u nas ludzie,którzy krytykują naszych noblistów? Niektórzy krytykowali Miłosza, krytykowano Szymborską a teraz krytykują Tokarczuk.Niektórzy zarzucają jej, że jest Ukrainką . Może p. Tokarczuk ma Ukraińskie pochodzenie ale jest Polką bo mieszka w Polsce i pisze po Polsku.Niektórych boli Prawda bo ona nie owija w bawełnę i pisze prawdę bez żadnego lukrowania.Cóż, prawda czasami boli ludzi małych i nie lubią prawdy. Podziwiam Olgę Tokarczuk za jej mądrość, za umiejętność mądrego pisania, odwagę w mówieniu prawdy i za szczerość.JESTEM Z NIEJ DUMNY!!!

   Pokaż wszystkie komentarze (9)