Quantcast

Sobota, 28 listopada 2020. Imieniny Jakuba, Stefana, Romy

Olsztyn wzorem dla Poznania w sprawie szczepień

2019-11-15 09:39:27 (ost. akt: 2019-11-15 10:00:05)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał, że zbieranie w rekrutacji danych o tym, czy wypełniono obowiązek szczepienia, nie stanowi dyskryminacji. To kolejne orzeczenie tego typu w Polsce.

Jak podaje "Rzeczpospolita", Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu powołał się na wyrok WSA w Olsztynie z 23 września, który orzekł, że rodzice odmawiający szczepień sami je różnicują. Nie mogą więc wymagać traktowania ich na równi z tymi, którzy przestrzegają obowiązków ustawowych.
Poznański sąd podkreślił, że przy okazji rekrutacji można zbierać informacje o dokonanych szczepieniach, bo mieszczą się w kategorii „danych o stanie zdrowia dziecka".

Podobnie mówiła nam we wrześniu sędzia Alicja Jaszczak-Sikora, rzecznik WSA w Olsztynie:

— Jeśli chodzi o ustne motywy rozstrzygnięcia, to sąd podał, że w jego ocenie, zapis jest zgodny z art. 3 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Ten przepis określa dane, które przedstawia rodzic ubiegający się o objęcie dziecka opieką w żłobku. Są tam wymienione dane o stanie zdrowia. Sąd uznał, że to, czy dziecko było szczepione czy nie, mieści się w szeroko pojętym znaczeniu danych o stanie zdrowia i dlatego uznał, że istnieje tu podstawa prawna.

Niedawno podobny wyrok zapadł w WSA w Gliwicach, ale sprawa dotyczyła tam wymogu szczepień w uchwale regulującej rekrutacji do przedszkoli.


Jakie dane od rodziców starających się o przyjęcie dziecka do żłobka może zbierać gmina?
• imiona, nazwiska, PESEL rodziców i dziecka
• miejsce pracy rodziców
• informacje o stanie zdrowia dziecka i stosowanej diecie
• wysokość dochodów rodziców
• informacje o tym, czy dziecka ma orzeczenie niepełnosprawności
• rodzeństwo dziecka
• adres zamieszkania rodziny
• adres poczty elektronicznej, numery telefonów rodziców

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. polak-katolik #2819576 | 83.5.*.* 15 lis 2019 21:17

  Babcia i Dziadek zamiast przedszkola i sami się szczepcie aż wam ............ To jest zwykły bandycki przymus ,lobby farmaceutyczne i nasze rzydowskie rządy!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gmo #2819520 | 83.5.*.* 15 lis 2019 19:26

  zastanawiam gdzie jest problem, jak sie zaszczepiłem to nic mi nie grozi prawda?to co mnie obchodzi ze ktos sie nie zaszczepil,przecez mi nic nie grozi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Super #2819495 | 81.190.*.* 15 lis 2019 18:47

  Chętnie otworzę przedszkole wyłącznie dla dzieci nieszczepionych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ANTY-faszysta #2819392 | 109.41.*.* 15 lis 2019 14:41

  .....nieuctwo wsród sędziów????...nie słyszeli o KODEKSIE NORYMBERSKIM? "KODEKS NORYMBERSKI 1. Absolutnie koniecznym składnikiem wszelkich eksperymentów medycznych prowadzonych na ludziach jest niewymuszona zgoda na ich przeprowadzenie wyrażona przez osobę, która ma być im poddana. Oznacza to, że osoba na której prowadzony będzie eksperyment musi posiadać pełną zdolność do podejmowania czynności prawnych, mieć pełną władzę w podejmowaniu takiej decyzji bez jakiejkolwiek interwencji w formie przemocy, przekupstwa, wprowadzenia w błąd, przymusu, fałszywej obietnicy lub jakiejkolwiek innej formy ograniczania oraz wymuszania takiej decyzji; osoba ta powinna posiadać wiedzę i zrozumienie znaczenia eksperymentu w takim stopniu, aby móc świadomie podjąć decyzję o swoim uczestnictwie w eksperymencie..................... http s://www.youtube.com/watch?v=r6SizjRM5I4& feature=youtu.be

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. taaak #2819326 | 213.73.*.* 15 lis 2019 12:07

  Propozycja nowych kryteriów do przedszkoli i szkół podstawowych: 1. Stan uzębienia. Brak ubytków - 20 pkt, co najmniej jeden ubytek - 0 pkt. 2. Poziom cukru w organiźmie. Norma - 20 pkt, poza normą - 0 pkt. 3. Szczepieni rodzice dziecka. Tak - 60 pkt, nie - 0 pkt 4. Itd., itp. Mówi się, że głupota ludzka nie zna umiaru. Dodałbym jeszcze, że chciwość, pazerność, chęć zysku jako synonimy "głupoty".

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)