środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Dziś w całej Polsce trwa policyjna akcja "NURD"

2019-11-14 09:34:13 (ost. akt: 2019-11-14 19:27:52)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: archiwum

W czwartek (14 listopada) w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mimo iż nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

W ramach realizowanych już po raz jedenasty w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów.

Szczególną opieką zostaną objęte przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów usytuowane na ruchliwych drogach oraz takie, na których doszło do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych jest obecnie na wyższym poziomie niż w roku ubiegłym. Obydwie grupy uczestników ruchu drogowego brały udział w mniejszej liczbie wypadków. Co za tym idzie mniej osób zostało rannych a co najważniejsze, mniej poniosło śmierć.

Mimo wszystko należy przypomnieć, że piesi to grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:


— wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
— omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Policja apeluje także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym.

Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego/rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Ponadto, ze względu na porę roku, dni stają się coraz krótsze - wcześniej robi się ciemno. Dlatego też szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o bycie widocznym na drodze.


Źródło: Biuro Ruchu Drogowego/KGP

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. NURD ? #2819389 | 37.248.*.* 15 lis 2019 14:18

  Nazwa durna jak sama akcja.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Logika #2819173 | 5.173.*.* 15 lis 2019 07:43

  W Węgorzewie o 6 rano wyłączają ( dla bezpieczeństwa ) latarnie. Jadąc do pracy pomiedzy 6.30 a 7.00 ciężko dostrzec pieszych na chodniku,przejsciu dla pieszych. A poprzedni burmistrz inwestował w doświetlanie przejść bo było dużo potrąceń.....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. haha #2819103 | 89.229.*.* 14 lis 2019 21:55

  jakieś obcokrajowcowie piszom po polskiemu kuźwa to można się wkuźwić normalnie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. tomek #2819085 | 178.235.*.* 14 lis 2019 21:29

  cała Polska dziś jeździ z Yanosikem

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. lwx #2818989 | 83.9.*.* 14 lis 2019 18:39

  A mnie się wydaje a nawet jestem pewien, że te działania policji nic nie dadzą. Są to działania pozorowane i nie ma w tym winy policji lecz całego systemu. Działania muszą być wielostronne i zdecydowane a nie tylko akcyjne. 1. Zdecydowanie i radykalnie podnieść wysokość mandatów i dla kierowców i dla pieszych nieprawidłowo zachowujących się na przejściu. Podwyżka musi być b. duża. 2. Ażeby taka podwyżka miała sens należy zredukować ale to totalnie ilość przejść na głównych ulicach miasta. Przykład Al. Wojska Polskiego w Olsztynie. Czy można oczywiście można. W Gdańsku Wrzeszczu zrobiono już to w latach 70-tych. Miasto większe ale i władze też chyba prężniejsze. 3. Postawić zakazy parkowania na chodnikach w ciągu głównych ulic(nieistotne że tam parkują mieszkańcy danej ulicy). A jeśli już nie to fizycznie uniemożliwić parkowanie przed przejściami-negatywny przykład al.Wojska Polskiego(żadne argumenty i wyjątki nie powinny być brane pod uwagę). 3. Uruchomić monitoring na skrzyżowaniach i nie przerzucać się odpowiedzialnością między miastem a władzami centralnymi. Ludzie nie są głupi i w końcu zauważą w jakim państwie żyjemy. 4. Jazda po pijaku to natychmiastowy areszt do rozprawy. Więzienie obligatoryjnie i to dla każdego a nie z wyjątkami(poseł, sędzia , adwokat, ksiądz czy też inny osobnik). 5. Jeśli nie zrobi się radykalnych zmian albo te zmiany nic nie dadzą to już tylko pozostanie się modlić lub usiąść na schodach i płakać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)