Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Czekają nas zmiany podczas policyjnej kontroli. Na czym będą polegały?

2019-10-28 07:15:00 (ost. akt: 2019-10-25 14:26:53)

Autor zdjęcia: Paweł Berkolec

Już w listopadzie wejdą w życie pierwsze zmiany dotyczące kontroli drogowej. Na pozostałe będziemy musieli poczekać do stycznia.

W projekcie rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli ruchu drogowego. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. Policji. Dotyczy to między innymi kwestii miejsc postoju pojazdów w czasie kontroli. W rozporządzeniu zapisano, że podczas prowadzenia działań kontrolnych dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Po wejściu w życie rozporządzenia kierowcy i funkcjonariusze zyskają nowe obowiązki i uprawnienia. Policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej, będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie. Aktualny przebieg wpisze do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Będzie także możliwość, w przypadku zastrzeżeń po wstępnej kontroli technicznej pojazdu użytkowego – np. ciężarowego lub autobusu, skierowania go na bardziej szczegółowe badania. Pomoże to wyeliminować z dróg niesprawne samochody.

Projekt rozporządzenia rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego. Dzięki zmianom łatwiej będzie kontrolującemu wnioskować do starosty o ocenę stanu zdrowia kierującego pojazdem, jak również skierowanie kierowcy lub motorniczego na egzamin sprawdzający jego kwalifikacje.

W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy - przewiduje projekt rozporządzenia. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą. Przepisy określają także warunki wykonywania kontroli transportu odpadów przez inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska oraz procedury dotyczące kontroli pojazdów służb specjalnych.

Tak jak obecnie, do kontroli będą mogli zatrzymać kierowców: policjanci, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celno-Skarbowej, straży gminnych, straży leśnych oraz straży parku, jak również osoby działające w imieniu zarządcy drogi w obecności policjanta lub inspektora. Nowym uprawnionym do kontroli w zakresie transportu odpadów (w obecności wybranych uprawnionych, np. policjanta) – są inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska.

Konieczność wydania rozporządzenia wynika z dostosowania przepisów do ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Ustawa ta wdraża do prawa krajowego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczącą drogowej kontroli technicznej pojazdów użytkowych. Obecnie zamieszczony projekt znajduje się jeszcze w fazie uzgodnień międzyresortowych, dlatego też ostateczne zapisy mogą ulec zmianie.

Źródło: gov.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ww #2811193 | 83.9.*.* 29 paź 2019 15:23

  a jak myślicie, kto o tym wszystkim zdecydował? Przecież to wszystko dla nas - obywateli, aby żyło nam się jak najlepiej. Tak o nas dbają.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bolo #2810959 | 83.6.*.* 28 paź 2019 22:59

  I w nasze prawo auto-moto wkrada się patologia. A ja na to wszystko mówię "dupa, japa, gówno, glut" I tak wszystko o kant dupy!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mario J #2810937 | 94.254.*.* 28 paź 2019 21:53

  Kierowców będą kontrolować policjanci,Inspekcja Transportu,Żandarmeria,straż leśna,straż graniczna,straż miejska,straż wiejska,sołtysi,kominiarze,straż pożarna i już zapomniałem kto jeszcze może nas kontrolować. Może już dosyć tych kontrolujących?

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. woody #2810917 | 93.105.*.* 28 paź 2019 20:55

   Chciałbym, aby upoważnione do kontroli były Koła Gospodyń Wiejskich oraz proktolodzy. Tak sobie, o!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Adam #2810914 | 85.221.*.* 28 paź 2019 20:53

   na tym, że jeszcze więcej osób skorzysta z yanosika...

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)