środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Internet zamiast adwokata?

2019-10-23 20:02:46 (ost. akt: 2019-10-23 13:37:59)

Autor zdjęcia: archiwum GO

Kiedy boli nas ząb idziemy do dentysty. A kiedy mamy problemy prawne, zamiast do prawnika, szukamy porad w internecie. Niestety, szukanie rozwiązań na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku. I nas słono kosztować...

„Proszę o pomoc, nie stać mnie na prawnika”, „Może ktoś z was miał podobną sytuację i wie, jak rozwiązać ten problem?”, „Nie wynajmę adwokata, ale może ktoś z was mi pomoże”? — takie posty można znaleźć na wielu portalach internetowych. Czasami są to wręcz błagania o pomoc prawną. Wtedy osoby z różnych branży stają się doradcami. Bez fachowej wiedzy, bez odpowiedniego wykształcenia i znajomości przepisów.

Niestety, tylko co piąty Polak decyduje się skonsultować swój problem prawny w kancelarii, a za uzyskaną informację zapłacić — takie smutne dane płyną z badań przeprowadzonych na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej.

Aż 51 proc. osób biorących udział w badaniu „Świadomość prawna Polaków” – przeprowadzonym w ramach trwającej właśnie kampanii informacyjnej adwokatury – przyznało, że ufa poradom znalezionym na portalach i serwisach podejmujących tematy prawne. Informacje z forów za wiarygodne uznało 36 proc. z nich.

Takie dane niepokoją Małgorzatę Połubińską, która jest radcą prawnym w Olsztynie. Jej zdaniem, warto udać się po poradę prawną, zanim pojawią się naprawdę poważne problemy. — Z prawnikiem jest trochę jak z lekarzem — lepiej zapobiegać, niż leczyć — porównuje. — Co więcej, pozwala to także zmniejszyć koszt usługi prawnej, który zależy od stopnia skomplikowania sprawy — tłumaczy.

Niestety, zwlekanie z wizytą u prawnika to częste przewinienie Polaków. — Wielokrotnie spotkałam się z sytuacją, gdy klient zbyt długo zwlekał z wizytą u prawnika, co znacznie skomplikowało możliwość pomocy tej osobie — podkreśla. — Naprawdę dużo taniej jest na przykład skonsultować treść umowy z prawnikiem przed jej podpisaniem, niż później rozstrzygać spory na na sali sądowej.

Radca prawny sugeruje, że nie warto szukać pomocy na własną rękę. A internet może się okazać złym doradcą. Dlaczego? — Nasza sytuacja może wydawać się podobna, ale nie mając wykształcenia prawniczego i praktyki w zawodzie, może nam umknąć jakiś istotny szczegół, który ją zróżnicuje — zaznacza.

Okazuje się jednak, że wielu z nas, w momencie gdy pojawia się problem prawny, dochodzi do wniosku, że potrafi rozwiązać go samodzielnie. (54 proc. respondentów). Natomiast 26 proc. badanych tłumaczyło brak kontaktu z profesjonalistą względami finansowymi.

Z innych badań zrealizowanych przez NRA wynika, że część Polaków nie wie, w jakich sytuacjach – poza salą sądową – może zwrócić się po pomoc do adwokata. Wyniki raportu wskazują, że do podjęcia współpracy z adwokatem w zdecydowanej większości, bo aż w 81 proc. przypadków, dochodziło przed rozpoczęciem sprawy lub postępowania (dane z badania „Zawód adwokata w opinii Polaków”).

Jak wynika z raportu „Problemy prawne Polaków 2018”, w ciągu ostatnich dwóch lat czterech na dziesięciu Polaków przynajmniej raz potrzebowało konsultacji z prawnikiem lub porady prawnej. Natomiast 22 proc., zamiast skorzystać z profesjonalnego wsparcia, poszuka informacji w internecie, a 17,9 proc. zwróci się do rodziny lub znajomych. Do organizacji lub instytucji udzielającej pomocy prawnej zgłosi się 14,1 proc.

W Europie Zachodniej popularnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie ochrony prawnej, które zapewnia i finansuje dostęp do profesjonalnych porad prawnych, a także finansuje koszty ewentualnego procesu sądowego. W Polsce prawnika w ubezpieczeniu ma 6 proc.

Kiedy przerastają nas koszty, warto poszukać profesjonalisty, który nie weźmie od nas ani grosza. Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje każdej osobie, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. — Wystarczy wypełnić oświadczenie, że nie stać nas na pomoc prawną — usłyszeliśmy w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. — Zniesiona została także klauzula odpowiedzialności karnej. Nie trzeba przedstawiać żadnych zaświadczeń.

at

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. porada prawna to kpina #2808991 | 31.182.*.* 24 paź 2019 13:32

  Idzie człowiek do adwokata a tam przedstawiane są czarne wizje, jak to bez jego pomocy zgnię. Nie dowiaduje się nic jakie mam możliwości, co zrobić tylko podpisz pełnomocnictwo i będę cię reprezentował. Sprawa w miarę nieskomplikowana a tu co najmniej 3000. Kogo stać na takie wydatki. Przecież w tym kraju 80% ludzi zarabia najniższą krajową. Ani kredytu na prawnika ani szans na obronę i prawdę. Niby jest prawnik w Urzędzie, tylko tyle że gówno pomoże a zaprasza do siebie i obiecuje dogodne raty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. hmm #2808949 | 81.190.*.* 24 paź 2019 12:24

   Prawnicy to KOSMICZNY wydatek ponad możliwości finansowe 99% ludności w tym kraju więc po co te infantylne artykuły naganiające prawniczemu towarzychu kolejnych naiwnych którzy dadzą się wydoić z ostatnich groszy aby uzyskać pozory pustych obietnic i nadziej bo i tak w sądach decyduje KASTA SĘDZIOWSKA a nie żadne prawo. Prawnicze towarzycho reglamentujące liczebność swojej korporacji aby zachować status wynagradzania. Kogo stać zapłacić powyżej 200 zł za godzinę byle porady o sporządzaniu pism i reprezentacji przed sądem w jakiejkolwiek sprawie nawet nie wspominając ? Może garstkę najbogatszego establishmentu którego interesów bronią prawnicy i KASTA przyklepująca każde cudo. Darmowe porady prawne to mit nie uzyska się tam żadnej informacji jakiej nie wyczytałoby się samemu w necie takie realia. Więc cóż się dziwić że ludzie posiłkują się internetami w dobie braku zaufania do kompetencji i uczciwości tych prawniczych hufcow z nadania rodzinno-towarzysko-korporacyjnego

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Z"ikosa" #2808919 | 83.6.*.* 24 paź 2019 11:07

    "Obserwującą życie "- toście "uśmiercili czy sama zrejterowała...?..a takie wspaniale "brednie" opowiadała.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Z"ikosa" #2808918 | 83.6.*.* 24 paź 2019 11:07

    "Obserwującą życie "- toście "uśmiercili czy sama zrejterowała...?..a takie wspaniale "brednie" opowiadała.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. plk.mazgula #2808870 | 176.221.*.* 24 paź 2019 10:06

    zadnych kontaktow z nadzwyczajna kasta,sedziowie zlodzieje,adwokaci umoczeni w rozne przrektrety./mafia SEDZIOWSKA I ADWOKACKA w togach. Te czarne owce psuja opiniev i reputacje porzadnym prawnikom

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (18)