Sobota, 4 kwietnia 2020. Imieniny Benedykta, Izodory, Wacławy

Po pożarze w Kuźni Społecznej pracownicy Banku Żywności w Olsztynie i ludzie dobrej woli jednoczą siły [AKTUALIZACJA]

2019-10-18 14:35:41 (ost. akt: 2019-10-22 10:44:02)
Pożar Bank Żywności

Pożar Bank Żywności

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Pożar Kuźni Społecznej, otwartej zaledwie miesiąc temu przez Bank Żywności w Olsztynie, poruszył mieszkańców regionu. Nic w tym dziwnego, bo Bank Żywności cieszy się dużym szacunkiem społecznym, o czym świadczy choćby fakt, jak liczne grono wolontariuszy i darczyńców wspiera jego działania. Niestety, tym razem pomoc będzie potrzebna tym, którzy na co dzień troszczą się o innych. Ze wstępnych szacunków wynika przecież, że płomienie wywołały szkody na kwotę około 5 milionów złotych.

AKTUALIZACJA:

Po pożarze w kuźni społecznej oświadczenie wydał Prezes Banku Żywności w Olsztynie.
Kilkanaście godzin po pożarze, do którego doszło w budynku dawnych koszar, wspierani w tym pomyśle przez wielu olsztynian, pracownicy Banku Żywności w Olsztynie i Kuźni Społecznej uruchomili zbiórkę na odbudowę spalonego budynku. Napisali wówczas:

Nie tak miało być… 20 września otwieraliśmy w Olsztynie Kuźnię Społeczną - miejsce działań edukacyjnych, społecznych, ekologicznych, rozwoju przedsiębiorczości i wsparcia organizacji pozarządowych. Cieszyliśmy się, ile cennych inicjatyw będziemy mogli tu realizować.
Wyremontowanie zabytkowego budynku było dla naszej organizacji największym wyzwaniem i radością w niemal 20-letniej historii istnienia. Włożyliśmy w to dużo serca, pracy, energii i pieniędzy. Razem z nami Kuźnię budowali przyjaciele, osoby prywatne, organizacje, przedsiębiorcy, instytucje.
Radość skończyła się dziś nad ranem, doszło do pożaru Kuźni Społecznej. Spaleniu, zniszczeniu, zalaniu uległo 2/3 budynku. Wstępnie strażacy oszacowali straty na ok. 5 mln zł
Ale my nie damy spłonąć naszym marzeniom! Sami nie udźwigniemy rozmiaru zniszczeń. Dziś prosimy was o pomoc. Organizujemy zbiórkę finansową na usuwanie skutków pożaru. Wyspecjalizowane ekipy do uprzątnięcia zgliszczy są potrzebne od zaraz.
Będziemy wdzięczni za każde okazane wsparcie i pomoc!

Zobacz także: Pożar w Banku Żywności w Olsztynie. Rzeczniczka BŻ: "To nasz wielki dramat" [VIDEO, ZDJĘCIA] Pożar w Banku Żywności w Olsztynie. Rzeczniczka BŻ: "To nasz wielki dramat" [VIDEO, ZDJĘCIA] Dzisiaj (17 października) nad ranem doszło do pożaru w olsztyńskim budynku Banku Żywności przy ulicy Marka Kotańskiego. Informacja jest przykra podwójnie,...

Dzisiaj rano, zmotywowani najwidoczniej wsparciem, które zadeklarowali mieszkańcy Olsztyna, przedstawiciele Banku Żywności napisali:
"Za nami najbardziej koszmarny dzień w niemal dwudziestoletniej działalności Banku Żywności w Olsztynie.
Choć spotkał nas tak okropny los, to jesteśmy silni, bo mamy WAS!"

Zespół Banku Żywności wyraził też swoją wdzięczność:

Dziękujemy serdecznie za wszystkie słowa otuchy, które docierają do nas w ogromnych ilościach. Są nam potrzebne. Dziękujemy za osobiste spotkania, za telefony i wiadomości pełne życzliwości i wsparcia. Dziękujemy za propozycje użyczenia lokalu, chęć pomocy w sprzątaniu i remoncie. Dziękujemy za pieniądze wpłacane na naszą facebookową zbiórkę. I za ciasto i kawę dla naszych pracowników, które dotarły do nas od jakiejś dobrej duszyczki. Dziękujemy za to, że pomogliście nam przetrwać ten straszny dzień.

Przedstawiciele Banku Żywności przyznają, że przed nami dużo pracy: "W tej chwili budynek jest wyłączony z użytkowania. Kuźnia była ubezpieczona, ale jak wiecie jeszcze długa droga, zanim otrzymamy pieniądze. Tymczasem potrzebne są finanse na sprzątnięcie skutków pożaru. Jesteśmy organizacją pozarządową, która takiego rozmiaru tragedii sama nie udźwignie" — piszą w mediach społecznościowych.

Do wsparcia pogorzelców zachęca m.in. Janusz Cichoń. — Każda złotówka się przyda i na pewno będzie dobrze wykorzystana, tym bardziej że straty przewyższają kwotę, którą chcą zebrać twórcy zbiórki. Gorąco zachęcam wszystkich do wsparcia tej naprawdę bardzo cennej i ważnej instytucji — powiedział nam poseł. I dodał: — Kuźnia Społeczna powstała dzięki ogromnemu wysiłkowi, a pożar jego efekty unicestwił. Ważne jest zatem nie tylko moralne wsparcie osób zaangażowanych w działanie tej instytucji, ale i pomoc materialna. Dzięki temu będzie możliwe przywrócenie funkcjonowania Kuźni, która zrodziła się z potrzeb i oczekiwań olsztynian, a która swoje powstanie zawdzięcza także zaufaniu, jakim obdarzany jest Bank Żywności.

O wsparcie zbiórki na odbudowę Banku Żywności zaapelował także prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz: "Jako społeczność Olsztyna wielokrotnie pokazaliśmy, że potrafimy się zjednoczyć w obliczu prawdziwego nieszczęścia, a takim jest zawsze pożar. Tak może być i tym razem…" - napisał na Facebooku i dodał: "Pomóżmy odbudować piękną inicjatywę, jaką jest Kuźnia Społeczna olsztyńskiego Banku Żywnosci".

Przypomnijmy, że pożar wybuchł około 3 w nocy. Zabytkowy budynek uległ zniszczeniu na długości około 30 metrów. Z ogniem walczyło około 60 strażaków i to dzięki ich wysiłkom pożar nie przeniósł się na dalsze części obiektu.

Poza Kuźnią Społeczną, ucierpieli także przedsiębiorcy, którzy w dawnych koszarach wynajmowali pomieszczenia. Straty poniosła redakcja magazynu "MADE IN Warmia & Mazury": "(...) wszystko co namacalne: komputery, archiwum, biurka, cały nakład, sprzęt, wszystko spłonęło. MADE IN Warmia & Mazury jest na razie tylko w naszych w głowach. Mamy nadzieje, że i w Waszych." - napisali dziennikarze.

Osoby, które chcą wspomóc Bank Żywności, mogą wpłacić pieniądze na zbiórkę uruchomioną na Facebooku:
zbiórkę uruchomioną na Facebooku
albo wpłacić je bezpośrednio na konto Banku Żywności w Olsztynie:

Bank Żywności w Olsztynie
06 1930 1611 2400 0400 4551 0005
Tytuł wpłaty: "Gasimy pożar"Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #2806951 | 93.105.*.* 20 paź 2019 04:45

  A co się stało z hostelem koszary tez spłonął czy po remoncie budynku został wysiedlony

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mistrz #2806470 | 88.156.*.* 18 paź 2019 21:20

  mistrzostwem jest dostać: dotację unijną, odszkodowanie i kasę ze zbiórki. wszystko na jeden cel.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. taka prawda #2806405 | 95.160.*.* 18 paź 2019 19:10

   Spokojnie z tym odkoszodowaniem. Tu chodzi o 5mln zł i uwierzcie mi, że firma ubezpieczeniowa nie wypłaci tak szybko pieniądzy. Najpierw trzeba znaleźć przyczynę pożaru, jeżeli ktoś celowo albo przez swoją głupotę podpalił ten budynek to możecie pożegnać się z ubezpieczeniem. Sprawa potrwa latami.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zorientowany #2806306 | 83.15.*.* 18 paź 2019 14:50

   miejmy nadzieję, że firma ubezpieczeniowa nie będzie się wygłupiać z szacowaniem szkód i w ogóle z wypłatą odszkodowania...

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)