środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Dwa wypadki z udziałem łosi. Policjanci apelują o ostrożność!

2019-10-07 11:48:07 (ost. akt: 2019-10-07 11:54:18)

Autor zdjęcia: KPP Węgorzewo

Niektórzy kierowcy zapominają, że jadąc drogą przez tereny leśne muszą zachować szczególną ostrożność, bo wkraczają w królestwo zwierząt. A tu, przy braku odpowiedniej uwagi i nadmiernej prędkości, kierowców może spotkać niemiła niespodzianka. Tylko w miniony weekend na terenie powiatu węgorzewskiego doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem łosi.

Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w okolicy lasów i pól uprawnych. Nie wolno lekceważyć znaku drogowego A-18b, który ostrzega, że w tym miejscu, na pewnym odcinku drogi, występuje wysokie ryzyko tego, że przez drogę będą przechodzić dzikie zwierzęta. Jadący z nadmierną prędkością kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby zareagować odpowiednio szybko. Zderzenie z dzikim zwierzęciem może być bardzo groźne w skutkach. Najprostszym sposobem uniknięcia kolizji z dziką zwierzyną jest po prostu zdjęcie nogi z gazu.

W weekend na terenie powiatu węgorzewskiego na trasie Gębałka - Stregiel oraz Tarławki - Kamionek Wielki doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem łosi. Najpierw w sobotę (05.10.2019) kierująca pojazdem Alfa Romeo 24-letnia mieszkanka Węgorzewa, uderzyła w zwierzę, które wtargnęło na jezdnię. Kierująca z ogólnymi potłuczeniami została przewieziona do szpitala. Pasażerem pojazdu była jej 3-letnia córka, która na szczęście nie doznała żadnych obrażeń.

Mniej szczęścia miał kierujący jednośladem, któremu w niedzielę (06.10.2019) przed motorower także wtargnął łoś. 67-letni mieszkaniec gminy Węgorzewo z podejrzeniem złamania żeber został przewieziony do szpitala. W obu przypadkach kierujący byli trzeźwi, a zwierzęta po zdarzeniu uciekły do pobliskiego lasu.
Co może pomóc w uniknięciu zderzenia ze zwierzęciem?
Policjanci przypominają!


— dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu - należy zwracać baczną uwagę na pobocza - mogą znajdować się tam zwierzęta gotowe, by przejść przez drogę
— zwierzę oślepione przez światła reflektorów rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu
— widzisz zwierzę na drodze? Użyj klaksonu!
— jeśli zobaczysz przebiegającą przez drogę sarnę, jelenia czy wilka bądź czujny i jedź ostrożnie, te zwierzęta żyją w stadach - za nim mogą podążać kolejne
— zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących na drodze warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta
— jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranne może być niebezpieczne. O sprawie takiego zdarzenia należy powiadomić odpowiednie służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

KPP Węgorzewo/(af/tm)


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sołtys #2800728 | 83.9.*.* 7 paź 2019 14:43

    Skoro łosie uciekły z miejsca wypadku to czemu nie są ścigane? Jak uciekły to pewnie były pod wpływem alkoholu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. gość #2800718 | 31.1.*.* 7 paź 2019 14:15

    W sprzedaży są gwizdki, które montuje się na przednim zderzaku.Odstraszają one dzikie zwierzęta. Dźwięk jest o wysokiej częstotliwości i powyżej 60 km/h skutecznie je płoszy. Dla człowieka nie jest on słyszalny.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz