Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Prace dyplomowe i doktorskie pod lupą systemu

2019-10-03 18:30:08 (ost. akt: 2019-10-03 15:33:07)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Uczelnie od 2019 roku mają obowiązek weryfikowania prac dyplomowych i doktorskich za pomocą systemu JSA, który wykrywa lustrzane zapożyczenia czy klony innych prac i m.in. manipulacje tekstem.

Prawie 8 proc. prac dyplomowych studentów przebadanych w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym w 2019 roku przekroczyło tzw. domyślny próg ostrzegawczy, który oznacza, że co najmniej 40 proc. zawartości tekstu jest podobne do innych tekstów z baz porównawczych. 2,5 proc. prac przekroczyło z kolei próg alarmowy.

– W tym roku już co najmniej 90 proc. uczelni skorzystało z JSA. W październiku i listopadzie odbędą się kolejne obrony, dlatego zakładamy, że na koniec roku 100 proc. uczelni prowadzących obrony wykorzysta system JSA do weryfikacji prac – mówi dr inż. Marek Kozłowski, kierownik Laboratorium Inżynierii Lingwistycznej Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego, który stworzył JSA.

JSA służy jedynie jako narzędzie wspierające promotora pracy w jej weryfikacji. Na raport z wynikiem badania antyplagiatowego, który generuje system, promotor musi zaczekać ok. 4-5 minut.

JSA porównuje prace dyplomowe z setkami milionów dokumentów znajdujących się w bazach porównawczych. – Na obecną chwilę zweryfikowaliśmy już ponad 300 tys. prac dyplomowych – mówi dr inż. Marek Kozłowski.

Publiczny system antyplagiatowy wykrywa nie tylko klony prac i zapożyczenia lustrzane fragmentów tekstów. Potrafi wyłapać również dłuższe fragmenty podobne semantycznie oraz manipulacje w tekście, takie jak np. zmiana szyku wyrazów lub zdań w akapicie czy dzielenie wyrazów mikrospacjami.

By ułatwić wprowadzenie nowego systemu na uczelniach, OPI PIB uruchomił helpdesk, skąd specjaliści na bieżąco wspierają użytkowników w poruszaniu się po systemie. Instytut udostępnił też do powszechnego użytku kursy internetowe i filmy instruktażowe. Tylko do maja trenerzy OPI PIB przeszkolili ponad 11 tys. osób w całej Polsce w zakresie obsługi systemu.

– Przechodzimy od ograniczonej do pełnej skali weryfikacji prac dyplomowych. Jeszcze w 2016 roku tylko ok. 30–40 proc. bronionych prac było weryfikowanych jakimkolwiek narzędziem informatycznym. Każda uczelnia tworzyła albo kupowała swoje narzędzia, które różniły się chociażby bazą referencyjną. Mnóstwo prac w ogóle nie było weryfikowanych, a ocena ich oryginalności opierała się tylko na intuicji promotora. Teraz zgodnie z zapisami ustawy 100 proc. bronionych prac dyplomowych będzie weryfikowanych jednym, powszechnym narzędziem antyplagiatowym – podkreśla dr inż. Marek Kozłowski.

opr. bar, mat. newseria.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Joanna #2799345 | 31.0.*.* 4 paź 2019 09:12

    Biorąc pod uwagę to ile prac dyplomowych już napisano na każdy temat, trudno by conajmniej kilka osób nie formułowało zdań w sposób bardzo do siebie podobny pisząc o tym samym. W tym roku broniłam pracę licencjacką o amortyzacji i mimo tego że pisałam ją sama na podstawie artykułów i literatury fachowej, to i tak JSA stwierdził że 50% pracy jest bardzo podobna do innych prac na ten temat. No niestety im więcej prac będzie w systemie tym wskaźniki plagiatu będą raczej coraz wyższe.

    Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz