Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Szkoły w mniejszych ośrodkach mogą być liderami nowoczesnej edukacji

2019-09-13 08:33:18 (ost. akt: 2019-09-13 13:55:57) Artykuł sponsorowany

Dziś bardziej niż kiedykolwiek szkoły z miasteczek i wsi mogą skorzystać na rozwoju internetu i nowoczesnych narzędzi edukacyjnych. Umożliwia to ogólnopolski program budowy szybkich i bezpiecznych łącz internetowych, dostępnych za darmo dla wszystkich szkół w Polsce.

20 września br. w Ostrołęce rozpoczyna się cykl wydarzeń OSEregio. Przygotowane z myślą o nauczycielach konferencje przybliżą wykorzystanie technologii cyfrowych w procesie edukacji. Udział jest bezpłatny. Dodatkowo każdy przedstawiciel szkoły, biorący udział w wydarzeniu może wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą jest wyposażenie mobilnej pracowni komputerowej.

Program OSE, przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK, zakłada, że wszystkie szkoły w Polsce (19,5 tys. lokalizacji) otrzymają możliwość korzystania z bezpłatnych usług dostępu do szybkiego, bezpiecznego internetu.

- Celem programu OSE jest wyrównanie różnic między regionami i miejscowościami. Wszyscy uczniowie w Polsce mają prawo do równych szans edukacyjnych, a obowiązkiem Państwa jest zapewnienie dostępu do nowoczesnych, skutecznych narzędzi, które oferuje dzisiejsza technologia – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jak dodaje, obecnie umowy na korzystanie z usług w ramach OSE podpisało niemal 10 tys. szkół. Spośród nich ponad 3 tys. już korzysta z sieci, a 2,7 tys. kolejnych jest wyposażonych w niezbędny sprzęt i czeka na udostępnienie sygnału przez operatorów. Do końca roku z OSE będzie korzystać 10 tys. szkół. Warto, aby zgłaszały się kolejne.

W forum OSEregio w Ostrołęce weźmie udział Minister Cyfryzacji - Marek Zagórski, natomiast w Białymstoku Minister Edukacji Narodowej - Dariusz Piontkowski a także dyrektor instytutu NASK, który jest operatorem OSE - dr hab. inż. Jacek Leśkow. W ramach OSEregio przewidziano warsztaty, przybliżające wykorzystanie technologii cyfrowych podczas lekcji szkolnych. Odbędą się również lekcje pokazowe, prowadzone w lokalnych szkołach. W czasie Forum uczestnicy będą mogli skorzystać z porad ekspertów, dotyczących e-usług dla szkół oraz samego procesu przystąpienia do OSE.

- OSE zapewni szkołom dostęp do szybkiego internetu o symetrycznej przepustowości minimum 100 Mb/s, który ułatwi prowadzenie lekcji w oparciu o technologie cyfrowe. Wraz z dostarczeniem łączy Operator sieci zapewni szkole niezbędne usługi bezpieczeństwa, chroniące użytkowników przed zagrożeniami związanymi z poruszaniem się po internecie – mówi Jacek Leśkow Dyrektor NASK.

Podczas Forum uczestnicy będą mogli wziąć udział w specjalnej edycji konkursu #OSEWyzwanie, w której będą mieli szansę wygrać mobilne pracownie multimedialne dla swoich szkół. Warunkiem udziału w konkursie jest zgłoszenie szkoły do programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej przez osobę uprawnioną do reprezentacji szkoły, uczestnictwo w forum OSEregio i rozwiązanie przez uczestnika testu wiedzy dotyczącego zagadnień związanych z bezpiecznym korzystaniem z technologii oraz znajomości programu OSE, który jest dostępny po zarejestrowaniu na stronie OSEregio.pl. Podczas każdej z konferencji zostanie przyznana nagroda w postaci wyposażenia mobilnej pracowni komputerowej, składającego się z 16 laptopów, punktu dostępu do Internetu oraz szafy mobilnej na sprzęt.

Kolejne wydarzenia OSEregio odbędą się 24 września w Policach, 27 września w Białej Podlaskiej, 4 października w Częstochowie i 8 października w Białymstoku.


Udział w konferencji jest bezpłatny. Więcej na temat cyklu OSEregio można przeczytać na stronie oseregio.pl. Wszelkie informacje na temat podłączenia szkoły do OSE można znaleźć na stronie www.ose.gov.pl.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB