Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Szpitale dostaną 15 mln złotych

2019-09-10 14:46:07 (ost. akt: 2019-09-10 15:18:35)

Autor zdjęcia: Fot. Aleksandra Tchórzewska

Czy to koniec złej passy szpitali powiatowych? Jak poinformował wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, szpitale te wzbogacą się o dodatkowe 15 milionów złotych. To może oznaczać, że skończą się problemy kadrowe.

Andrzej Zakrzewski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego OW NFZ w Olsztynie, przekazał informację o podziale środków z dotacji budżetowej, która decyzją rządu trafiła do Narodowego Funduszu Zdrowia z przeznaczeniem na dofinansowanie szpitali I i II stopnia referencyjności, czyli szpitali powiatowych. W skali kraju jest to ponad 340 mln złotych. Z tej puli dodatkowo trafi do naszego województwa 15 mln złotych. Łącznie z przekazanymi wcześniej środkami daje to naszemu regionowi 37 mln.

To już trzecia w tym roku transza pieniędzy przeznaczona na wzrost wyceny świadczeń – łączny wzrost ryczałtu dla podmiotów I i II stopnia zabezpieczenia w ramach sieci szpitali wyniesie 802 mln zł, tj. 9 proc. w skali roku. — To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców i dyrektorów szpitali powiatowych — przekazał Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. — Sądzę, że to znacząco poprawi bieżącą sytuację tych placówek. Szpitale mogą je przeznaczyć na podwyżki i na problemy, z którymi się borykają.

A problemów jest wiele. Wystarczy spojrzeć na sytuację szpitali w Kętrzynie i w Mrągowie, gdzie są zawieszone odziały, bo nie ma kadry.
Jaka podwyżka czeka szpitale? — Szpitale I stopnia retencyjności, czyli te, które mają cztery podstawowe oddziały dostaną podwyżkę o 4 proc. Natomiast szpitale II poziomu referencyjnego, które mają dodatkowe specjalistyczne oddziały, otrzymają podwyżkę 3 proc. Te łącznie 15 mln złotych do szpitali trafi od października — tłumaczy Andrzej Zakrzewski. I dodaje, że ryczałt jest wyliczany w skali rocznej. — W związku z tym cała skala od 1 stycznia do momentu podwyżki będzie wypłacona we wrześniu bieżącego roku. To 11 milionów złotych. Pozostałe 4 mln zł trafią od października do grudnia. To pomoże w regulacji zobowiązań, w podwyżkach płacowych i obciążeniach związanych z usługami — wyjaśnia.

Andrzej Zakrzewski podkreślił, że ma nadzieję, że pieniądze te pomogą poprawić sytuację kadrową na naszym terenie. — Lekarze wracają do kraju, a pielęgniarki wracają do zawodu. A to dzięki temu, że wynagrodzenia stają się bardziej atrakcyjne — twierdzi.

Zdaniem dyrektora Warmińsko-Mazurskiego OW NFZ należy chwalić wszystkie szpitale powiatowe w naszym regionie. — Na tle Polski to są perełki. Ogromna praca wykonana w inwestycjach, ogromna praca wykonana w poprawie jakości świadczeń, nowe oddziały, nowy sprzęt. Trzeba do docenić — podkreśla.

Czy działanie ryczałtu sprawi, że w przyszłym roku będzie więcej pieniędzy w budżecie? — Dokładnie tak – odpowiada Zakrzewski. — Jeśli szpital wykona ryczałt, czyli usługi, w przyszłym roku będzie miał minimum tyle, ile miał w tym roku.

Ile dostaną szpitale? Najwięcej otrzyma szpital miejski w Olsztynie, bo 4,4 mln do końca roku. Szpital w Mrągowie do końca roku dostanie 671 tys. złotych. Najmniej dostanie szpital w Dobrym Mieście — 130 tys. zł, ale jest to szpital posiadający jeden odział (od początku roku będzie to 300 tys.) Obecnie w sieci szpitali funkcjonuje w naszym regionie 19 szpitali I poziomu zabezpieczenia oraz 4 szpitali II poziomu zabezpieczenia.

O sposobie podziału dodatkowych środków decyduje każdorazowo dyrektor szpitala. Przekazane w ciągu roku kwoty mogą być przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów podwyżek dla wszystkich grup zawodowych, z którymi zawarte zostały porozumienia płacowe, a także na wzrost kosztów wynikający ze zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

Należy podkreślić, że dzięki działaniom Ministerstwa Zdrowia sytuacja kadrowa w systemie ochrony zdrowia uległa znaczącej poprawie – w ramach systemu pracuje o 20 tysięcy lekarzy więcej, niż w 2014 roku, a liczba pielęgniarek odbierających prawo wykonywania zawodu przekroczyła liczbę kończących studia, co świadczy o rosnącej liczbie powracających do zawodu.

Oprócz szpitali o znaczeniu regionalnym, dodatkowe środki przeznaczone zostaną także na wzrost wyceny 34 świadczeń wysokospecjalistycznych, które realizowane są przede wszystkim w ośrodkach referencyjnych (szpitalach klinicznych i instytutach badawczych).

at

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także