Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Jaguar E-Pace – kociak z temperamentem.

2019-09-09 10:07:17 (ost. akt: 2019-09-09 11:13:09)

Jak scharakteryzować Jaguara E-Pace? Można napisać po prostu, że to pierwszy kompaktowy SUV spod znaku Jaguara, i będzie to prawda. Nic jednak nie odda tak dobrze charakteru tego auta jak pewien drobny znaczek umieszczony … w dolnej części jego przedniej szyby. Przedstawia on samicę Jaguara, za którą podąża młody, ale już zadziorny i ciekawy świata Jaguarek. Kim on jest? Naszym zdaniem to alegoria właśnie do E-Pace.

Ten bardzo subtelny obraz jest w naszym odczuciu pokazaniem relacji pomiędzy większym (czytaj bardziej dorosłym) modelem F-Pace, a mniejszym (a więc przedstawianym jako dziecko) E-Pacem. Jeśli przyjmiemy, że autor to właśnie miał na myśli to musimy przyznać, że pomysł w swojej prostocie jest genialny. Porównując wymiary obu aut nie da się nie zauważyć, że E-Pace został zaprojektowany jako auto do jazdy mieszanej. Konstruktorzy musieli pójść na kompromis pomiędzy komfortem pasażerów na długich trasach a zwinnością auta, które musi sobie poradzić, jak na Jaguara przystało, także w miejskiej dżungli.

Zestawiając obok siebie F-Pace i E-Pace’a można też doszukiwać się alegorii, że to takie samochodowe małżeństwo, w którym rolę kobiety odgrywa właśnie E-Pace. Nie chodzi tu tylko o samą wielkość auta, ale również o jego bardziej smukłą, nie bójmy się użyć tego słowa, bardziej seksowną sylwetkę. Czy to wykonany z premedytacją zabieg, nastawiony na to, by trafić w gusta płci pięknej? Niewątpliwie E-Pace ma w sobie wiele drobnych smaczków, na które w pierwszej kolejności zwrócą uwagę panie, ale w naszej opinii nie balibyśmy się nazwać tego auta przymiotnikiem „rodzinny”.

To co jest pewnym zaskoczeniem, które musimy uczciwie odnotować to … masa tego samochodu. Musimy przyznać, że to Jaguar, który właśnie nieco się posilił i bardziej od sportowych zabaw ma ochotę na bezpieczną spokojną jazdę. Przyspieszenie od 0-100km/h to niecałe 9 sekund. Na spokojną rodzinną jazdę w sam raz, ale miłośnicy radosnych startów spod świateł raczej będą szukać w innych modelach.

Poza tym znajdziemy tu wszystko to, do czego Jaguar przyzwyczaił nas w swoich innych modelach. Dobrze wyprofilowane siedzenia, bardzo dobrze wyciszony silnik i stabilne zawieszenie, które dba o pasażerów. Jeśli mielibyśmy poszukać definicji kompromisu pomiędzy kompaktem, Suvem i klasą premium to, choć to wydaje się karkołomnym zadaniem, nasz E-Pace właśnie taki kompromis osiąga.

Dla kogo moglibyśmy zarekomendować to auto? Naszym zdaniem świetnie sprawdzi się jako auto kobiece, bez problemu poradzi sobie w mieście, i pomimo tego, że nie jest najbardziej konkurencyjny w ofercie Jaguara jeśli chodzi o spalanie, to ma to coś by spełnić wymogi stawiane autom rodzinnym. Zwłaszcza dla rodzin przyzwyczajonych do nieco większego komfortu jazdy.Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. anton #2788558 | 37.47.*.* 9 wrz 2019 15:33

    Kobiece? Kobiece auta to Fiesta, Corsa, Clio.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz